Şirket Haberleri

3 Aydır Düşen Halka Arz Hissesinde 12.500.000 Lot Patron Satışı! – Coinyorumcap

Para Ajansi’nın haberine göre;

Vera Konsept Gayrimenkul (VRGYO) borsanın yeni halka arz hisselerinden. Hisse 2023 yılın Ekim ayında işleme başladı.

İşleme başladığı ilk 5 ay gayet güzel primlenen ve yatırımcısına kazanç sağlayan halka arz hissesi, son 2 aydır o kadar hızlı bir düşüş trendinde ki, neredeyse halka arz fiyatına geri geldi.

15,78TL fiyattan halka arz olan hisse son işlem gününde 24,20TL fiyata kadar5 düştü.

Aradan geçen zamanı ve enflasyon kaybını da hesaba katarsak, halka arzdan aldığı hisseyi elinde tutan yatırımcı zararda sayılır.

Borsadaki bu kayıp yetmezmiş gibi, hisseden bir de yüklü miktarda patron satışı haberi geldi. Şirkete patron olan Emre Fırat ve Sevda Fırat, ellerinde bulunan tam 12.500.000 lot işlem göremeyen hisseyi, işlem gören tipe dönüştürmek için, borsa yönetimine başvuru yaptı.

Borsada işlem gören şirketlerin bütün payları borsada işlem görme hakkına sahip değildir. Bir payın borsada işlem görebilmesi için, Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından kayıt altına alınması ve Borsa İstanbul tarafından da seri numarası belirlenerek borsaya kote edilmesi gerekir.

Borsada işlem görme hakkı elde etmiş olan hisseler, genelde halka arz sırasında satılan ve ya sermaye artırımı yoluyla yatırımcıya dağıtılan hisseler olur.

Ancak ortakların elinde, hala borsada işlem görmeyen paylar bulunabilir. Bu paylar borsada satılmak istendiğinde, Borsa İstanbul yönetimine borsada işlem gören paya dönüşüm başvurusu yaparlar.

Borsa İstanbul yönetimi gerekli araştırma ve incelemeleri yapıp payları kayıt altına aldığı zaman da, bu paylar artık borsada satılabilir hale gelmiş olur.

VRGYO hissesinde de dönüştürülmek istenen payların ne amaçla kullanılacağı açıklanmamış ancak bu paylar genelde borsada satış amacıyla işlem gören tipe dönüştürülür.

Zaten düşen trendde olan hissenin, bu büyük patron satışını da nasıl kaldırabileceği soru işareti.

3 Aydır Düşen Halka Arz Hissesinde 12.500.000 Lot Patron Satışı!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu