Şirket Haberleri

9 Ayda Yarıya Düşen Hisseye, Kurumsal Yatırımcı Desteği! – Coinyorumcap

Para Ajansi’nın haberine göre;

Kontrolmatik Teknoloji’de (KONTR) dev dev dönüşüm haberi geldi. Ancak bu dönüşüm, borsada satış amacıyla değil!

Hisse uzun zamandır düşen trendde. Borsa yeni yıl ile beraber, rekor üstüne rekor kırarken KONTR hissesi, eski zirvesini bir türlü yakalayamadı.

Hisse Eylül ayı sonlarında 351TL zirve fiyattan düşüş trendine başladı. O günden beri neredeyse 9 aydır, bazı ufak ralli hareketleri yapsa da, asıl olarak düşen trendde.

Hisse en son 175TL fiyattan kapanış yaptı ve bu 9 ay içinde, yatırımcısının parasını yarıya indirdi.

Şirkette patron Ömer Ünsalan ve Sami Aslanhan, ellerinde bulunan toplam 6 milyon lot KONTR hissesinin, borsada işlem gören tipe dönüşümü için başvuru yaptı.

Borsada işlem gören şirketlerin bütün payları borsada işlem görme hakkına sahip değildir. Bir payın borsada işlem görebilmesi için, Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından kayıt altına alınması ve Borsa İstanbul tarafından da seri numarası belirlenerek borsaya kote edilmesi gerekir.

Borsada işlem görme hakkı elde etmiş olan hisseler, genelde halka arz sırasında satılan ve ya sermaye artırımı yoluyla yatırımcıya dağıtılan hisseler olur.

Ancak ortakların elinde, hala borsada işlem görmeyen paylar bulunabilir. Bu paylar borsada satılmak istendiğinde, Borsa İstanbul yönetimine borsada işlem gören paya dönüşüm başvurusu yaparlar.

Borsa İstanbul yönetimi gerekli araştırma ve incelemeleri yapıp payları kayıt altına aldığı zaman da, bu paylar artık borsada satılabilir hale gelmiş olur.

Patronlar işlem gören tipe dönüştürülecek hisseleri kurumsal yatırımcıya satarak, elde edilecek gelirlerden, teknoloji odaklı büyüme planları kapsamında şirkete finansman desteği sağlanacağını açıkladı.

Ancak bu hisseleri alan kurumsal yatırımcının kimliği belirsiz. Ve bu alıcının hisseleri borsada satıp satmayacağı da belli değil.

9 Ayda Yarıya Düşen Hisseye, Kurumsal Yatırımcı Desteği!

Şirketten gelen KAP açıklaması:

Şirket ortaklarımızdan Sami Aslanhan ve Ömer Ünsalan’ın, yapmış oldukları borsada işlem gören tipe dönüşüm başvuruları, kurumsal yatırımcılardan gelen talep üzerine yapılmış olup;
sonrasında herhangi bir satış olması halinde özel emirle kurumsal yatırımcılara yapılacak ve elde edilecek gelirlerden, teknoloji odaklı büyüme planları kapsamında şirketimize finansman desteği olarak sağlanacaktır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu