Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para

Bitcoin düşerken, sırada ABD tarım dışı istihdam verileri var

Küresel piyasalar açısından bugün de önemli veriler açıklanacak. Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’de enflasyonu %2’lik seviyeye indirmeye çalışan merkez bankası Fed’in en çok önem verdiği verilerden biri olan tarım dışı istihdam rakamları açıklanacak.

Reuters’ın ekonomistlerle yaptığı ankete göre haziran ayına dair tarım dışı istihdamın 190 bin olması bekleniyor. Bu rakam mayıs ayında 272 bindi. Rakamın 190 binden gözle görülür şekilde fazla gelmesi, Bitcoin ve kripto paralardaki düşüşü sertleştirebilir. Bilindiği üzere Fed, ABD’de enflasyonun düşmesi için ekonominin soğumasını, yani iş gücü piyasasına girişlerin azalmasını istiyor. İstihdamın artması, harcamaların, dolayısıyla da enflasyonun yükselmesine neden olabilir.

Tam tersi durumda, beklenenden oldukça düşük gelen bir istihdam rakamı ise riskli varlıklar sınıfında yükseliş getirebilir. Son 12 ayın istihdam ortalamasının ise 230 bin olduğu görülüyor.

İşsizlik de açıklanacak

Tarım dışı istihdam gibi işsizlik rakamları da açıklanacak. Mayıs ayında 2022’nin ocak ayından bu yana ilk kez %4’e çıkan işsizliğin haziranda %3.9’a gerilemesi bekleniyor. ABD’de özellikle genç işsizlik oranının ciddi şekilde arttığı ifade ediliyor.

Tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri TSİ 15.30’da resmen açıklanmış olacak.

Yayınlandı:

Son Güncelleme:

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız coinyorumcap Telegram kanalına katılın!Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu