Bitcoin Korku Ve Aç Gözlülük Endeksi Grafiği – Kripto Korku Endeksi

Latest Crypto Fear & Greed Index

[cryptocurrency_widget type=”geomap” template=”generic” color=”default” assets=”BTC~AED,BTC~AFN,BTC~ALL,BTC~AMD,BTC~ANG,BTC~AOA,BTC~ARS,BTC~AUD,BTC~AWG,BTC~AZN,BTC~BAM,BTC~BBD,BTC~BDT,BTC~BGN,BTC~BHD,BTC~BIF,BTC~BMD,BTC~BND,BTC~BOB,BTC~BRL,BTC~BSD,BTC~BTN,BTC~BWP,BTC~BYN,BTC~BYR,BTC~BZD,BTC~CAD,BTC~CDF,BTC~CHF,BTC~CLF,BTC~CLP,BTC~CNY,BTC~COP,BTC~CRC,BTC~CUC,BTC~CUP,BTC~CVE,BTC~CZK,BTC~DJF,BTC~DKK,BTC~DOP,BTC~DZD,BTC~EGP,BTC~ERN,BTC~ETB,BTC~EUR,BTC~FJD,BTC~FKP,BTC~GBP,BTC~GEL,BTC~GHS,BTC~GIP,BTC~GMD,BTC~GNF,BTC~GTQ,BTC~GYD,BTC~HKD,BTC~HNL,BTC~HRK,BTC~HTG,BTC~HUF,BTC~IDR,BTC~ILS,BTC~INR,BTC~IQD,BTC~IRR,BTC~ISK,BTC~JMD,BTC~JOD,BTC~JPY,BTC~KES,BTC~KGS,BTC~KHR,BTC~KMF,BTC~KPW,BTC~KRW,BTC~KWD,BTC~KYD,BTC~KZT,BTC~LAK,BTC~LBP,BTC~LKR,BTC~LRD,BTC~LSL,BTC~LYD,BTC~MAD,BTC~MDL,BTC~MGA,BTC~MKD,BTC~MMK,BTC~MNT,BTC~MOP,BTC~MRO,BTC~MUR,BTC~MVR,BTC~MWK,BTC~MXN,BTC~MXV,BTC~MYR,BTC~MZN,BTC~NAD,BTC~NGN,BTC~NIO,BTC~NOK,BTC~NPR,BTC~NZD,BTC~OMR,BTC~PAB,BTC~PEN,BTC~PGK,BTC~PHP,BTC~PKR,BTC~PLN,BTC~PYG,BTC~QAR,BTC~RON,BTC~RSD,BTC~RUB,BTC~RWF,BTC~SAR,BTC~SBD,BTC~SCR,BTC~SDG,BTC~SEK,BTC~SGD,BTC~SHP,BTC~SLL,BTC~SOS,BTC~SRD,BTC~SSP,BTC~STD,BTC~SVC,BTC~SYP,BTC~SZL,BTC~THB,BTC~TJS,BTC~TMT,BTC~TND,BTC~TOP,BTC~TRY,BTC~TTD,BTC~TWD,BTC~TZS,BTC~UAH,BTC~UGX,BTC~USD,BTC~UYI,BTC~UYU,BTC~UZS,BTC~VEF,BTC~VND,BTC~VUV,BTC~WST,BTC~XAF,BTC~XCD,BTC~XOF,BTC~XPF,BTC~YER,BTC~ZAR,BTC~ZMW,BTC~ZWL” api=”cryptocompare.com” realtime=”false”] [cryptocurrency_widget type=”treemap” template=”red-green” color=”default” field=”market_cap” limit=”50″ api=”coincap.io” realtime=”false”]

Korku Ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Kripto piyasası davranışı çok duygusal. Piyasa yükselirken insanlar açgözlü olma eğilimindedir ve bu da FOMO’ya (Kaybetme Korkusu) neden olur. Ayrıca, insanlar genellikle madeni paralarını kırmızı sayıları görmenin irrasyonel tepkisiyle satarlar. Korku ve Açgözlülük Endeksimiz ile sizi kendi duygusal aşırı tepkilerinizden kurtarmaya çalışıyoruz. İki basit varsayım var:

  • Aşırı korku, yatırımcıların çok endişeli olduğunun bir işareti olabilir. Bu bir alım fırsatı olabilir.
  • Yatırımcılar çok açgözlü hale geldiğinde, bu, piyasanın bir düzeltme zamanı geldiği anlamına gelir.

Bu nedenle, Bitcoin piyasasının mevcut duyarlılığını 0’dan 100’e kadar basit bir metreye sıkıştırılıyor. Sıfır “Aşırı Korku“, 100 ise “Aşırı Açgözlülük” anlamına geliyor.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi
Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi

Korku ve Açgözlülük Endeksi Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Sağlam bir yatırım planı yapmış olsanız bile, piyasa katılımcısının paniği veya açgözlülüğü ile birkaç saniye içinde mahvolabileceğini hiç düşündünüz mü?

Piyasadaki bu duygular , kamu ve özel kurum ve kuruluşların dikkatlerini Bitcoin’e çevirmesiyle “Kaybetme Korkusu” veya “FOMO” gibi çeşitli uyaranlar tarafından tetiklenebilir.

Bu, çoğu yatırımcının, fiyatın mevcut seviyesinden daha fazla yükseleceğinden korkmasına neden olabilir ve bu nedenle, satın alma emirleriyle piyasayı doldurarak sonunda fiyatın yükselmesine neden olabilir.

Bu kadar yüksek bir fiyattan alım yapma korkusu, bir grup yatırımcının panikleyip, fiyat düşüşü sırasında gelen olumsuz haberlerle birlikte varlıklarını satmaya başlamasıyla birlikte yatırımcıların algısında da bir kaymaya neden oluyor.

Bir piyasa krizi yaşarken yatırımcının duyarlılığını gösteren bir diyagram

Duyarlılıklar bir varlığın fiyat davranışını doğrudan etkilediğinde, yatırımcı duyarlılığını nasıl ölçebiliriz?

Borsada olduğu gibi, yatırımcılar, piyasalarda satış baskısına neden olan bir kriz olduğunda varlıkları elinde tutmaktan endişe duyarlar. Bu, analistlerin ABD borsasındaki yatırımcıların panik seviyesini görmek için bir vekil olarak analiz etmek için bir endeks aldıkları zamandır.

Yukarıda anlattığımız şey, türev piyasasındaki işlem hacmini alıp bir endeks oluşturmak için kullanan VIX Endeksi olarak da bilinen Volatilite Endeksidir.

VIX’deki bu hareket, kurumsal yatırımcıların ve yüksek net değerli yatırımcıların piyasa duyarlılıkları ve yatırım stratejileri ile uyumlu olacaktır.

Kripto pazarında, yatırımcı duygularını ölçmek için kullanılabilecek benzer bir endeks de var: Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi nedir? Bitcoin’e yapılan yatırımı analiz ederken bunu nasıl kullanabiliriz?

Kripto pazarındaki yatırımcıların açgözlülüğünü ve korkusunu ölçmek için bir endeks oluşturulur. Yatırımcıların kripto piyasasındaki davranışlarını analiz etmek için kullanılır.

Piyasada olumlu ya da olumsuz önemli olaylar meydana geldiğinde yatırımcılar anında haber alır ve mesai saatleri içinde piyasanın açılmasını beklemek zorunda kalmadan anında karar verebilirler.

Şimdi, dünyanın dört bir yanındaki yatırımcıların haberleri aynı anda aldığını hayal edin. Bu, diğer yatırım piyasalarına göre daha kolay “FOMO satın alma” veya “panik satış” şeklinde davranışlara neden olabilir.

Bu 7/24 piyasada satın almak veya satmak için bir talep akışı olduğunda, karar verme sürecini iyileştirmeye yardımcı olmak için yatırımcı davranışını analiz etmek için Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi kullanılır.

Bu nedenle, yatırımcıların yatırım planlarını daha iyi takip edebilecekleri piyasanın ruh halinden etkilenmez ve etkilenmez.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin kendisi 0 ile 100 arasında değişmektedir; burada 0, yatırımcılar arasında güçlü satış baskısına neden olabilecek aşırı korku durumunu temsil eder.

100 değeri tam tersi bir anlama sahiptir: yatırımcılar aşırı derecede açgözlü hale geliyor. Bazı FOMO kaynaklı satın alma momentumu olabilir.

Web sitesi, Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksini formüle etmek için 5 kaynaktan gelen verileri kullandığını belirtti.

Kripto Korkusu ve Açgözlülüğünün Hesaplanmasındaki Faktörler

İndeks oluştururken bazı indeksleme kurallarına ihtiyaç olduğunu unutmamak gerekir.

Kripto Korkusu ve Açgözlülüğü

Şu anda endekste sadece Bitcoin yer alıyor. Bitcoin, oynaklık yaşandığında piyasa üzerinde en büyük etkiye sahip olacak kripto para birimi olduğundan. Bu gerçek, aşağıdakiler de dahil olmak üzere indeksleme için başka kriterlere de yol açmıştır:

  1. Oynaklık %25

30 günlük ve 90 günlük ortalama oynaklığa kıyasla Bitcoin fiyatının oynaklığı ve maksimum düşüşünden hesaplanır. Oynaklık arttığında, bu piyasada coşkuyu gösterir.

2. Pazar Momentumu/Hacim %25

Piyasa yükselirken alım tarafında güçlü bir hacim olduğunda 30 günlük ve 90 günlük hareketli ortalamalar karşılaştırılarak Volatilite gibi momentum ve işlem hacmine dayalı olarak hesaplanır. Bu, yatırımcıların piyasadaki açgözlülüğü anlamına gelir.

3. Sosyal Medya %15

Analiz için her kripto para birimi için Hashtag (#) kullanma. Hesaplama, cevapların oranı ve sayısı ile yapılır.

4. Anketler %15

Geçici olarak kapatılan web sitesindeki görüşlere yönelik anketler

4. Hakimiyet %10

Piyasa Değeri yüzdesi. Piyasada korkular ortaya çıktığında Bitcoin’e bir sığınak olarak bakıyor ve Altcoin’e yalnızca spekülasyon amaçlı bakıyor .

Bu nedenle, Market Cap’in payına bakmak. yatırımcıların duyarlılığı hakkında fikir verebilir, ancak elbette, Altcoin piyasa değerinin artması yatırımcıların gerçek ilgisinden kaynaklanabileceğinden, bu hala tartışmalıdır.

5. Trendler %10

Bitcoin ile ilgili anahtar kelimeleri analiz eden Google Trends’i kullanma. Bitcoin ile ilgili kelimeler için arama sayısı artıyorsa, bu durum yatırımcıların kripto para piyasasına artan ilgi gösterdiği şeklinde yansır.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Grafiği (Şekil 1)
Bitcoin fiyatı grafiği (Şekil 2)

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksini Bitcoin fiyatı ile birlikte dikkate alarak, Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Şekil 1’deki yeşil çizgiye 10 civarında dokunduğunda, Bitcoin fiyatının aşağıdaki ayrıntılarla birlikte en düşük seviyesinden 5 kat arttığını görüyoruz.

1 +%70 artır
2 +%45 artır
3 +310% artış
%4 +25 artır
5 +%300 artır

Tam tersi, Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi yaklaşık 90 ise (Şekil 1’deki kırmızı çizgi), Bitcoin fiyatı aşağıdaki ayrıntılarla birlikte en yüksek seviyesinden iki kez düşüş görür.

%1-40 oranında azalt
%2 -45 azalt

Test sonuçlarına bakıldığında, kripto yatırım analizimizin bir parçası olarak Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksini kullanabiliriz gibi görünüyor.

Ancak şunu unutmamalıyız ki endekslemenin asıl amacı yatırımcıların piyasadaki duyarlılığını ölçmektir. Al-sat sinyali olarak kullanılmaz. Bununla birlikte, bu şekilde kullanılırsa, biz kullanıcılar piyasa duyarlılığında kaybolabiliriz.

Özetle, yatırımcıların kripto piyasasındaki korku ve açgözlülüklerini ölçmek Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi kullanılarak yapılabilir. Bununla birlikte, bu sadece yatırımcıların piyasadaki duygularını izlemek içindir, bunu alım ve satım sinyallerini belirtmek için kullanmak, diğer faktörleri de içeren yapılmalıdır.

Başa dön tuşu