Kripto Para

Bitfinex Bitcoin’de likidite azlığına dikkat çekti ve sebebini belirtti

Önemli kripto para borsalarından Bitfinex, Bitcoin’deki fiyat düşüşünün sebebi olarak kurumsal alımların tatil dönemindeki azlığını gösterdi. Borsa analistleri uzun vade yatırımcı grubunun da Bitcoin’de kâr alımı yaptığını ve diğer unsurlarla birlikte satış baskısının “yaz dönemi” nedeniyle iyice ağırlaştığını yazdılar:

“Satış baskısı iyice ağırlaştı”

Analistler Mt. Gox ve Alman hükumeti satışlarının yanı sıra kurumsal alımların likiditeyi kuruttuğuna dikkat çekti ve risk istemeyen uzun vadeli yatırımcı grubunun bile satış yaptığını belirttiler:

“Bitcoin’deki satış baskısı, fon yöneticilerinin tatilde olmaları sebebiyle iyice ağırlaştı. Bu durum piyasayı iyice likiditesiz bıraktı. 3-4 sene boyunca ‘hodl’ eden uzun vadeli yatırımcı grubu bile risk almamaya başladı ve spot pozisyonlarından çıkış yaptılar. Bunun sebebi tabii ki, hem Mt. Gox ve Alman hükumeti satışları hem de piyasadaki genel güvensizlik…”

“Madenciler artık tutmak istiyor”

Borsanın analistlerinden Ryan Lee ise madenci satışlarına ve hareketlerine değinerek şunları söyledi:

“Bitcoin fiyatı, bazı madenciler için cihaz kapatma seviyesinin de altına düştü. Oyunda kalan madenciler satıştan çok BTC’lerini ellerinde tutma yoluna gideceklerdir. Bu nedenle madenci kaynaklı satış baskısının azalmasını bekliyorum”

Vadeliler “ayı” gösteriyor

Öte yandan bugün süresi dolacak olan 18 bin vadeli Bitcoin pozisyonunda “put ve call” yani “satış-alım” oranının da 0.65’e yükseldiği görülüyor. Bu durum vadeli işlem yapanların, düşüş yönlü bir beklenti içerisine girdiklerini gösteriyor. Buna rağmen açık pozisyonların büyük bölümünün alım yönlü olması da dikkat çekiyor.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin 55.800 dolar civarında işlem görüyor.

Yayınlandı:

Son Güncelleme:

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız coinyorumcap Telegram kanalına katılın!Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu