Bitcoin Haberleri

Ethereum 2.0 Soruşturmasında Büyük Zafer!

Consensys, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ethereum 2.0 ile ilgili soruşturmasını sonlandırdığını duyurdu. SEC’in kararı, Consensys’in spot eter ETF’lerinin onayında eterin statüsünü netleştirmek amacıyla gönderdiği mektubun ardından geldi.

Consensys Software Inc. bugün, ABD SEC’in icra bölümünün, Ethereum 2.0’a yönelik soruşturmayı kapattığını bildirdi. Blockchain şirketi, bu gelişmeyi sektör için “büyük bir kazanç” olarak nitelendirdi.

Consensys, sosyal medya platformu X üzerinden “Ethereum SEC’den sağ çıktı” şeklinde bir açıklama yaptı. Bu, SEC’in ETH satışlarını menkul kıymet işlemi olarak değerlendirmeyeceği anlamına geliyor.

Şirket, SEC’in kararının, 7 Haziran’da gönderilen ve Mayıs ayındaki spot Ethereum borsası fonu onaylarının Ethereum 2.0 soruşturmasının sona erdirilmesi talebini içeren mektubun ardından geldiğini belirtti. Consensys, spot ETH ETF’lerinin onayının, ETH tokenlerinin emtia olduğu varsayımına dayandığını vurguladı.

MetaMask Ethereum cüzdanının arkasındaki blockchain geliştirme şirketi, Nisan ayında SEC’e, eteri finansal bir menkul kıymet olarak sınıflandırmaya karşı dava açmıştı. Consensys, şikayetinde SEC’in İcra Dairesi Direktörü Gurbir Grewal’in, Ethereum 2.0’a yönelik eter alım satım işlemlerini incelemek amacıyla 28 Mart 2023’te soruşturma başlattığını iddia etti. Ayrıca, Nisan ayında SEC’den bir kuyu bildirimi aldıklarını, bunun da ajansın onlara karşı bir yaptırım davası açmayı planladığı anlamına geldiğini belirtti.

İlginizi Çekebilir: SEC, Ripple’ın Daha Düşük Cezalar Talebine Karşı Çıktı

SEC Başkanı Gary Gensler, eterin bir menkul kıymet olup olmadığı konusunu doğrudan ele almaktan kaçınırken, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu Başkanı Rostin Behnam, eteri bir emtia olarak sınıflandırdı.

Consensys, “Mücadelemiz devam ediyor” dedi. “Davamızda ayrıca kullanıcı arayüzü yazılımı MetaMask Swaps and Staking’in sunulmasının menkul kıymetler yasalarını ihlal etmediğine dair bir beyan da talep ediyoruz.”

Bu gelişmelerle birlikte, blockchain dünyasında önemli bir adım atılmış oldu. Consensys, Ethereum’un geleceği için mücadeleye devam edeceğini belirtti.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu