AA NewsCrypto NewsFinancial CrimeKripto ParaTether (USDT)

Hong Konglu Çocuk Kaçırıldı, USDT Olarak Fidye İstendi: Rapor


Hong Kong’un Tseung Kwan O kentinde 3 Temmuz’da 3 yaşında bir erkek çocuk bir alışveriş merkezinden kaçırıldı.

Olayın ardından, kaçıranlar 660.000 USDT tutarında (yaklaşık 5,15 milyon HK$) fidye talep etti.

Hong Kong’u Kaçıranlar USDT İstedi

Çocuğun ebeveynleri talimat verilmiş Telegram mesajlaşma uygulamasını indirmek ve USDT fidyesini çevrimdışı bir OTC mağazasından satın almak için. Ayrıca çocuklarını güvende tutmak için polise başvurmamaları konusunda uyarıldılar.

Organize suç konusunda uzmanlaşmış Hong Kong Polisi Organize Suç ve Triad Bürosu (OCTB) derhal harekete geçti. 3 Temmuz gecesi geç saatlerde dedektifler, kaçıranların izini sürmek için Tseung Kwan O Plaza ve yakın bölgelerdeki CCTV görüntülerini taradı. 4 Temmuz günü sabah saat 5:25’te çocuk zarar görmemiş halde bulundu ve şüpheliler tutuklandı.

Özellikle bu yılın ilk beş ayında şehirde şiddet içeren suçlarda %9,4’lük bir artış yaşandı. Vaka sayısı 2023’ün aynı döneminde 3.872’den 4.237’ye yükseldi.

USDT’nin Yasadışı Kullanımı

USDT’nin arkasındaki şirket olan Tether, önemli sayıda yasa dışı işlemle ilişkilendirildi. 2023 yılında, bir önceki yıla göre 24,7 milyar dolar olan yasa dışı işlemlere 19,3 milyar dolar düştü. Özellikle Tron blok zincirindeki stabilcoin, 2023’te terör finansmanı için tercih edilen para birimiydi.

Birleşmiş Milletler (BM) ayrıca, stablecoin’in Güneydoğu Asya’da kara para aklama ve dolandırıcılık konusunda ön saflarda yer aldığını belirten bir rapor yayınladı.

Bu arada, Güneydoğu Çin’in Sichuan eyaletindeki polis, bu yılın başlarında USDT stablecoin’i kullanarak yasa dışı döviz alışverişi yapan bir yeraltı bankasını çökertti. Bu yer altı operasyonu en az 13,8 milyar yuan (1,9 milyar dolar) değerinde işlem gerçekleştirdi.

Merkezi Chengdu’da bulunan suç grubu, ilaç ve kozmetik kaçakçılığı yapmak veya yurtdışından varlık satın almak isteyen kişilere hizmet ediyordu. Yetkililer ülke çapında 193 şüpheliyi tutukladı ve 149 milyon yuan değerindeki varlıkları dondurdu.

ÖZEL TEKLİF (Sponsorlu)

Binance Ücretsiz 600$ (CryptoPotato’ya Özel): Yeni bir hesap kaydetmek ve Binance’te 600$’lık özel hoş geldin teklifi almak için bu bağlantıyı kullanın (tüm detaylar).

BYDFi Exchange’de SINIRLI TEKLİF 2024: 2.888 $’a kadar hoş geldiniz ödülü, kayıt olmak ve ücretsiz 100 USDT-M pozisyon açmak için bu bağlantıyı kullanın!

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu