Akademi

KAR Coin Nedir? KAR Coin Yorum ve Geleceği

Karura (KAR), Kusama (KSM) üzerine inşa edilmiş ve Polkadot’a (DOT) entegre edilmiş, hepsi bir arada bir merkezi olmayan finans (DeFi) ve stablecoin platformudur. Peki, KAR coin nedir? KAR coin yorum ve geleceği

Karura (KAR) Coin Nedir?

Karura (KAR), Acala Vakfı, Karura’yı Eylül 2019’da Kusama ağı için bir Merkezi Olmayan Finans (DeFi) ve istikrarlı para platformu olarak yarattı. Karura, Kusama’da parachain olarak çalışacak.

Eğer aşina değilseniz, parachainler, Relay Chain olarak adlandırılan Kusama ağının ana blok zincirine ve kalbine beslenen özel blok zincirlerdir. Röle Zinciri, Kusama’nın ortak güvenlik, fikir birliği ve işlem anlaşmalarından sorumludur. Parachainler Röle Zincirine entegre edilerek Röle Zincirinin temel özelliklerinden faydalanır.

Ekip, topluluğuna DeFi ürünleri sağlamak için Kusama’da Karura’yı (KAR) başlatmayı seçti ve daha sonra 2021’de Polkadot için benzer bir merkez olan Acala platformunu piyasaya sürdü.

Karura’nın yerel kripto para birimi KAR’ın, Kusama’nın kripto para birimi olan KSM’yi kullanan topluluk üyelerine, Parachain Müzayedesi adı verilen bir süreçte parachain’in Kusama’da yayınlanması için oy vermesi bekleniyor.

Karura Ağ Tasarımı

Karura, geliştiricilerin kullanıcıları için finansal uygulamalar oluşturmasına olanak sağlamak amacıyla Kusama’da bir DeFi merkezi olarak çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Karura, Karura blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir dizi DeFi uygulamasına ek olarak, hem bir katman-1 blok zinciri platformudur.

Karura’nın platformunda birkaç farklı işlevi barındırması bekleniyor:

  • Kripto Teminatlı Stabil Coinler: Kullanıcılar, ABD doları ile sabit 1:1 değerini koruyan Karura Doları (kUSD) almak için KSM’yi stake edebilirler.
  • Merkezi Olmayan Borsa: Uniswap, Balancer veya Curve ile benzer şekilde çalışan otomatik bir piyasa yapıcı borsası (AMM)
  • Liquid Staking: Kullanıcılar, diğer ticaret veya yatırım fırsatlarında stake edilen kriptoyu kullanarak KSM’yi Karura’da stake edebilir ve LKSM tokenlerini alabilir.
  • EVM Uyumlu Blok Zinciri: Ethereum merkezi olmayan uygulamalarının (dApps) Karura üzerinde çalışmasına izin verir.

Karura KAR Lansmanı ve İhracı

Şu anda, Kusama ağı üzerinde yalnızca 100 projenin inşa edilebileceği ve Kusama’nın parachain yuvası dediği şeye erişerek Relay Chain’in güvenliğinden yararlanabileceği tahmin ediliyor. Bu sayı esnektir ve zaman içinde yönetim oylamasıyla değişebilir.

Kusama parachain slotlarına erişim, 6-48 haftalık sabit dönemler için projelere sağlanır ve her projenin 100 slottan birine erişim kazanmak için bir müzayededen geçmesi gerekir. Herhangi bir açık artırmada, takımlar 8 adede kadar 6 haftalık slot için teklif verebilir.

Bir parachain müzayedesi sırasında, Kusama sahipleri bir parachain yuvası alması gerektiğine inandıkları projeyi desteklemek için KSM’lerini bağlayabilirler. Belirlenen bir sürenin sonunda, kampanyasına en çok bağlı kalan KSM’ye sahip proje genellikle bir parachain yuvasına erişim kazanır ve bu da onlara 6-48 haftalık bir süre boyunca Kusama’nın ağında bir parachain olarak çalışmasına izin verir.

Karura ekibi, topluluk katkılarını kabul ederek parachain müzayede teklifi için kitle kaynaklı destek sağlayacak. Karura bir müzayede kazanırsa, destekçilerin Karura’nın KAR tokenlerini alması bekleniyor.

Not olarak, Karura bir parachain yuvası kazanamazsa, topluluk katılımcıları tarafından tekliflerine taahhüt edilen KSM, Karura’nın açık artırma kampanyasının sonunda iade edilebilir. Karura bir müzayede kazanırsa, bağlı KSM, Karura’nın parachain yuvasına erişimi sona erdiğinde katılımcılara iade edilecektir.

KAR Para Politikası

KAR’ın “paradrop” olarak adlandırdıkları parachain müzayedesinde KSM’yi projeye bağlayanlara AirDrop olarak gönderilmesi bekleniyor. KAR tokenlerinin genel arzı ve dağıtımı ile paradropun detayları kesin olarak bilinemez ve değişebilir.

KAR Coin Yorum ve Geleceği

KAR daha iyi bir seçenek olarak görülecek ve devasa toplulukla birlikte Karura fiyatı yeni zirvelere ulaşacak. Özellikle piyasa her zamankinden daha fazla yükseliş veya düşüş eğilimindeyse, fiyat dalgalanmalarını tahmin etmek zordur. 2022 yılı için Karura’nın fiyatı neredeyse 2,80 dolar olacak. Alabileceğimiz maksimum fiyat 3,39 dolar. 2022 sonunda Karura ortalama fiyat tahmini 2,91 dolar civarında olabilir. Kripto piyasası tarafından tanımlanan aralıkta büyük bir fiyat cirosu bekleniyor.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu