Borsa HaberleriHaberlerkripto borsaKripto Parakripto para abKripto Para Borsaları

Kripto Borsaları, 6 Ay İçinde AB Seyahat Kuralına Tabi Olacak


Yeni AB düzenlemeleri, kripto borsalarının Seyahat Kuralı yönergelerine uymasını zorunlu kılıyor ve 30 Aralık’tan itibaren AML/CFT önlemlerini artırıyor.

Kara Para Aklamayı Önleme (AML) önlemlerini güçlendirmek adına önemli bir adım olarak, Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA), Seyahat Kuralları yönergelerini kripto hizmet sağlayıcıları ve aracılara genişleteceğini duyurdu.

Avrupa Birliği’nde faaliyet gösteren kripto borsaları, 30 Aralık’tan itibaren fon ve kripto varlık transferleriyle ilgili bilgilerin raporlanmasını zorunlu kılan (EU) 2023/1113 Yönetmeliği’ne (Seyahat Kuralı yönergeleri) tabi olacak.

Sonuç olarak, AB’nin Kripto Varlık Piyasaları Düzenlemesi (MiCA) kapsamında tanımlanan kripto varlık hizmet sağlayıcıları (CASP’ler), AB’nin Kara Para Aklamayı Önleme/Terörizmin Finansmanıyla Mücadele (AML/CFT) rejimine tabi olacak.

AB Seyahat Yasası Kripto Para Borsalarını Nasıl Etkileyecek?

Yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra, ödeme hizmet sağlayıcıları (PSP’ler), ara PSP’ler, CASP’ler ve ara CASP’ler yeni gereksinimlere uyum sağladıklarını bildirmek için iki aylık bir tampon süresi alacaklar.

“Yetkili makamların yönergelere uyup uymadıklarını bildirme süresi, çevirilerin yayınlanmasından iki ay sonra olacak.”
Genel hükümler arasında, fon veya kripto varlık transferleri için kullanıcı bilgilerini toplamak, işlemin hizmet alımıyla ilgili olup olmadığını belirlemek ve bağlantılı görünen transferleri tespit etmek bulunuyor.

EBA, AB Seyahat Kuralı yönergelerine uyum sağlamanın kripto borsaları ve hizmet sağlayıcıları üzerinde finansal baskı oluşturacağını kabul etti. Ancak düzenleyici ajans, uzun vadede genel fayda bekliyor.

“Genel olarak, bu yönergelerden elde edilen faydaların potansiyel maliyetleri aşması ve bu yönergelerin ML/TF ile mücadeleyi daha etkili hale getirmeye katkıda bulunması bekleniyor.” Şu anda AB’nin Kara Para Aklamayı Önleme Direktifi (AMLD) veya bir yerel AML/CFT rejimi kapsamında olan kripto borsaları ve hizmet sağlayıcıları, mevcut AML/CFT gereksinimlerine tabi olmaya devam edecek.

Avrupa hükümetleri kripto borsa faaliyetlerini sıkılaştırırken, kripto protokolleri uyum sağlama konusunda proaktif bir yaklaşım benimsemektedir.

Cardano Vakfı, Crypto Carbon Ratings Institute ile iş birliği yaparak, AB’de MiCA düzenlemelerine uyum sağlayacak Cardano ağı için sürdürülebilirlik göstergelerini yayınladı.

Rapor, Cardano’nun daha enerji verimli bir konsensüs protokolü üzerinde çalıştığını ve iş kanıtı protokollerinden önemli ölçüde daha az elektrik tükettiğini vurguluyor.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu