Genel

Maden Şirketindeki Yatırımcılar İçin Vale Hisse Senedi Tahmini

Madencilik endüstrisi, birçok servetin basılmasına yardımcı oldu. Bu yüzden bugün bir Vale hisse senedi tahminine dalıyoruz. Bu şirket dünyanın en büyük demir ve nikel üreticilerinden biridir.

Vale, nakit akışını sağlayan etkileyici bir küresel tedarik zinciri oluşturmuştur. Son on yılda yatırımcılara her yıl temettü ödendi, ancak bu eğilim devam edecek mi? Ve hisse fiyatı hangi yönde hareket edecek? Şirketin ileriye dönük potansiyeline daha yakından bakalım…

Vale Stok Tahmini

Her zaman bir tuz tanesi ile tahminler alın. Hiç kimse geleceği tutarlı bir şekilde doğrulukla tahmin edemez. Her ne kadar oyunda fiyatını etkileyecek bazı büyük eğilimler olsa da, Vadi (NYSE: VALE) hissesi. Ve şimdiden, bazı büyük fiyat hareketleri görüyoruz.

Kısa vadede, küresel ekonomi üzerinde artan bir baskı var. Bazı bölgelerde Covid karantinaları devam ediyor. Ve bu, bazı çevresel sorunlarla birlikte kaynakların akışını bozuyor.

Bir de Avrupa’da devam eden savaş var. Asya’ya baktığımızda, Çin’de büyük bir konut krizi yaşanıyor. Bu, dünya çapında yapı malzemeleri üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturuyor. Ve Vale için önemli bir gelir kaynağı olan demir gibi birçok metal fiyatlarının düştüğünü gördük.

Bu, kısa vadede bir Vale hisse senedi tahmini için iyiye işaret değil. Zaten, Vale’nin hisse fiyatının geri düştüğünü gördük. 52 haftanın en düşük seviyesine yakın. Ancak devam eden küresel baskılarla, daha fazla düştüğünü görmek beni şaşırtmaz.

2021’de Vale’nin gelirinin 294 milyar BRL’ye (Brezilya Reali) yaklaştığını gördük. Bu, önceki yıl 206 BRL’ye göre %43 arttı ve kârlar da arttı. Ama şimdi talep bir darbe alıyor. Birçok metal fiyatları düşüşe geçerek satışların düşmesine neden oluyor.

Bununla birlikte Vale, uzun vadeli beklentileri olan sağlam bir şirkettir. Vale hissesi daha da düştükçe, uzun vadeli yatırımcılar için daha iyi satın alma fırsatları yaratıyor. Madencilik devine ve ileriye doğru büyümesine daha yakından bakalım…

Uzun Vadeli Tahminler

Vale hissesinin nereye gidebileceğini görmek için şirkete daha yakından bakalım. Gelecekteki büyüme için kendini nasıl konumlandırıyor?

Şirket, demir üretimiyle liderliğini sürdürüyor. 2022 üretim hedefini 310-320 Mt’a revize etti.Kısa vadede bu çok iyi değil ama yine de sağlam nakit akışı sağlıyor. Ve uzun vadede, demir üretimi daha yüksek satışlara yol açacaktır.

Büyüme için daha heyecan verici bir alan nikeldir. Son zamanlarda aşağı yönlü bir baskı altında olmasına rağmen, EV pil talebi önümüzdeki yıllarda onu daha da artırabilir. Bu, uzun vadeli bir Vale hisse senedi tahmini için önemli bir husustur. Oyunda bazı büyük teknoloji değişiklikleri ve ekonomik değişimler var. Örneğin, bu en iyi EV şarj istasyonu stoklarına göz atın.

Vale, Kanada, Endonezya ve Brezilya’da nikel üretiyor. 2022’nin ikinci çeyreğinde, 35 kt nikel üretti ve bu, önceki çeyreğe göre düşük. Her ne kadar önümüzdeki yıllarda EV’ler ile artan nikel talebiyle birlikte, şirket muhtemelen üretimini artıracaktır.

Vale’nin ürettiği bir diğer faydalı metal ise bakırdır. Şirket, bakır üretiminin 2022’de 270-285 kt civarında olacağını tahmin ediyor. Vale’nin yangında çok sayıda demiri var.

Dünyanın en büyük madencilik şirketlerinden biri olan Vale, sektördeki en iyi yatırım fırsatlarından biridir. Ölçek ekonomilerine ve çeşitlendirilmiş nakit akışlarına sahiptir. Bu, yatırımcılara temettü ödemesine yardımcı oldu.

Ödemeler değişken olmuştur, ancak bazı gelirler, hisse fiyatının yükselmesini beklerken yardımcı olur. Hisse fiyatı daha da düşerse portföyüme bazı hisseler ekleyebilirim. Ve şirket kendi hisselerini geri alıyor. Daha düşük fiyatlarla, geri alımlar hissedarlar için daha anlamlı olabilir.

Daha İyi Yatırım Fırsatları

Umarım bu hızlı Vale hisse senedi tahminiyle biraz fikir edinmişsinizdir. Uzun vadede şirket hakkında sevilecek çok şey var. Yine de, kısa vadede satın almak için daha iyi fiyat noktaları alıyor olabiliriz. Dünyadaki çeşitli olaylardan çok fazla aşağı yönlü baskı var. Ve görünüşe göre işler daha iyiye gitmeden önce daha da kötüleşebilir.

Göz önünde bulundurulması gereken birçok yatırım fırsatı vardır ve piyasalar her zaman hareket halindedir. İşte dikkate alınması gereken birkaç trend ve hisse senedi daha…

Bugün satın alınacak en iyi hisse senetleri, önümüzdeki haftalarda aynı olmayabilir. Uzman araştırması arıyorsanız, bu ücretsiz yatırım haber bültenlerine göz atın. Piyasa uzmanlarından yatırım ipuçları ve püf noktaları ile doludurlar.

Brian Kehm, Iowa Eyalet Üniversitesi’nde finans ve muhasebe alanında çift anadal yaptı. Mezun olduktan sonra Pekin’de bir kripto para şirketinde çalışmaya başladı. ABD’ye döndükten sonra finansal yayıncılarla çalışmaya başladı ve CFA sınavlarını da geçti. Brian internette araştırma yapmadığı ve fikir paylaşmadığı zamanlarda, onu genellikle kaya tırmanışı yaparken veya açık havayı keşfederken bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu