Şirket Haberleri

Milyonlarca Lira Kâr Payı Dağıtımına Hazırlanan Şirket! – Coinyorumcap

Para Ajansi’nın haberine göre;

Panora Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (PAGYO), 2023 yılına ait hesap dönemine ilişkin yapılan açıklamalarda, hisse başına toplam 2,86 TL olmak üzere yaklaşık 249 milyon TL temettü dağıtma kararı aldı. Yönetim Kurulu, 87 milyon adet hisseye sahip ortaklarına, iki taksit halinde yapılacak bu dağıtımın detaylarını belirlemek üzere Genel Kurul’un onayına sunacak.

Şirket %286,39 oranında temettü ödemesi yapacak Bu rakam pay başına net 2,8639TL demektir.

Borsa şirketleri hak sahibi yatırımcılara temettü açıklamalarını net oran ve brüt oran olarak 2 şekilde açıklarlar. Bunun sebebi temettü dağıtımında uygulanan stopaj oranıdır. ,

Bu oran borsa şirketlerinde genellikle %10 olarak uygulanır. Şirketler, hak sahibi yatırımcılara, temettü ödemesi yapmadan önce bu stopajı kesmek durumundadır.

Gelir vergisi olarak da adlandırabileceğimiz bu stopaj, henüz yatırımcıların hesaplarına geçmeden kesildiği için, temettü ödemesi alan yatırımcılar, bu kazançlarından her hangi bir gelir vergisi ödemek durumunda değillerdir.

PAGYO temettüsünde pay başına net nakit 2,8639TL net nakit ödeme yapılacak. Stopaj uygulanmayacak. Çünkü GYO ve GYF şirketleri bu stopajdan muaf tutulur.

Temettü 2 eşit taksit şeklinde ödenecek. Ancak temettü ödeme tarihleri henüz belli değil.

Panora GYO, kâr payı dağıtımında yasal yükümlülüklere uygun olarak, dağıtılabilir kârın en az %75’ini nakit olarak hissedarlarına dağıtacağını belirtti. 2023 yılı dönem kârından 24,48 milyon TL 2. Tertip Genel Kanuni Yedek Akçe ayrılırken, kalan tutar olağanüstü yedekler hesabına aktarılacak.

Bu önemli kâr dağıtımı, şirketin finansal gücünü ve hissedarlarına verdiği değeri bir kez daha gözler önüne seriyor. Panora GYO’nun kâr dağıtım politikasına uygun olarak, temettü ödemelerinin yapılacağı taksit sayısı, tarih ve tutarlarının Genel Kurul’da belirleneceği ve sonrasında kesinleşeceği ifade edildi.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu