Şirket Haberleri

Perakende Devi İlk Çeyrekte Rekor Kâra Ulaştı – Coinyorumcap

Para Ajansi’nın haberine göre;

Mavi’nin (MAVI) konsolide gelirleri, güçlü yurtiçi perakende performansı sayesinde yıllık bazda %20 reel ( nominal olarak %100) artış göstererek 8,3 milyar TL’ye ulaştı.

Şirketin VAFÖK (Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr) marjı %23,9’dan %24’e yükseldi. VAFÖK ise 1,98 milyar TL olarak gerçekleşti, bu da %49,6’lık bir büyümeyi iş

Şirketin brüt kar marjı 6,5 puan artışla %52,3’e yükselirken, net kar marjı %5,5 puan artarak %11,6 seviyesine çıktı.

Mavi Giyim’in net nakdi, kira yükümlülükleri hariç, geçen yılın aynı çeyreğinde 1,2 milyar TL iken bu yıl 5,2 milyar TL’ye ulaştı. Bu artış, şirketin güçlü nakit akışı yaratma kapasitesini doğruluyor.

Önemli Operasyonel Gelişmeler:

Mavi, net iki yeni mağaza açtı ve mevcut üç mağazasını genişleterek toplam mağaza sayısını 338’e çıkardı.
Şirketin toplam brüt satış alanı, yıllık %5 büyüme ile 176 bin metrekareye ulaştı.
Mağaza başına ortalama satış alanı yıllık %2 artışla 522 metrekareye yükseldi.
Satış adetlerinde %26,7’lik bir artış görüldü.
Gelecek Beklentileri: Şirket yönetimi, yılsonu beklentilerini koruyarak, TMS29 öncesi %70 (+/- %5) gelir artışı ve %23,5 (+/- 5 puan) VAFÖK marjı öngörüyor. Ayrıca, 15 net mağaza açılması, 10 mağazanın genişletilmesi ve yeni merkez binası yatırımları dahil %5 yatırım/gelir oranına ulaşılması hedefleniyor. Mayıs ayında Türkiye’deki perakende satışlar %74, online satışlar ise %73 artarken, Haziran ayının ilk 12 gününde perakende satışlar %121, online satışlar ise %98 arttı.

YKY Yatırım Araştırma, Mavi Giyim’in 1Ç24 sonuçlarını güçlü faaliyet rakamları ve sağlam nakit akımı yaratımı nedeniyle olumlu karşılıyor. Ancak, hisse başına hedef fiyatlarını ve tavsiyelerini gözden geçirme kararı aldılar. Şimdilik hedef fiyatlarını 95 TL olarak belirlerken, tavsiyelerini “Gözden Geçiriliyor” olarak güncellediler. Şirketin açıkladığı güçlü sonuçlar ve olumlu piyasa beklentileri sonrası, Mavi hisselerine yönelik piyasa tepkisinin olumlu olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu