Genel

Satın Alınacak En İyi Temiz Enerji ETF’leri Nelerdir?

Birçok yatırımcı, temiz enerji ETF’lerini bir kazan-kazan yatırımı olarak görmektedir. İlk olarak, paranızı bir bütün olarak dünyaya yardımcı olacak bir şeye yatırıyorsunuz (temiz enerji alternatifleri). İkincisi, temiz enerji alanı aslında önümüzdeki on yılda büyümek için muazzam bir fırsata sahip. Bu, sektöre hakim olan şirketler için etkileyici kazanımlara yol açabilir. Temiz enerjinin geleceği hakkındaki tezim ve ETF’lerin ne olduğuna dair bir hatırlatma için son bölüme atlayın. Yalnızca ETF’leri önemsiyorsanız, okumaya devam edin!

Satın Alınacak 5 Temiz Enerji ETF’si

Basitçe söylemek gerekirse, temiz enerji ETF’leri, yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren stokları takip eder. Örneğin, yenilenebilir enerji örnekleri güneş, rüzgar, hidroelektrik veya jeotermal enerjidir. Ayrıca, bu ETF’lerin çoğu 100 farklı hisse senedinin hareketlerini takip etmektedir.

No. 5 SPDR S&P Kensho Clean Power ETF (NYSE: CNRG)

SPDR S&P Kensho Clean Power ETF, temiz enerji sektörüne dahil olan ABD’de listelenmiş hisse senetlerine yatırım yapıyor. Bu temiz enerji ETF’nin en büyük beş holdingi:

 1. Konsolide Edison Inc
 2. Enbridge Inc.
 3. JinkoSolar Holding A.Ş.
 4. Centrais Eletricas Brasileiras SA
 5. New Jersey Kaynakları Şirketi

Bu fon son beş yılda %172 arttı, ancak 2021’de %33 düştü.

No. 4 Global X Solar ETF (Nasdaq: RAYS)

Global X Solar ETF, küresel güneş teknolojisi endüstrisinin ilerlemesinden faydalanması gereken şirketlere yatırım yapıyor. En büyük beş holdingi:

 1. Enfaz Enerji A.Ş.
 2. SolarEdge Teknolojileri A.Ş.
 3. Tianjin Zhong-A
 4. Longi Yeşil EN-A
 5. Xinyi Solar Holdings

Bu fon 2021’in sonlarında başlatıldı ve lansmanından bu yana yaklaşık %30 düştü.

No.3 Invesco Solar ETF (NYSE: TAN)

Invesco Solar ETF, güneş enerjisi sektöründe faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapmaktadır. En büyük beş holdingi:

 1. Enfaz Enerji A.Ş.
 2. SolarEdge Teknolojileri A.Ş.
 3. İlk Güneş A.Ş.
 4. GCL Technologies Holdings
 5. Xinyi Solar Holdings

Bu fon son beş yılda %268 arttı, ancak 2021’de %48 düştü. En iyi temiz enerji ETF’leri hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

No.2 Invesco Global Temiz Enerji ETF (NYSE: PBD)

Invesco Global Clean Energy ETF, daha temiz enerji ve tasarrufun geliştirilmesine yardımcı olan şirketlere yatırım yapıyor. En büyük beş holdingi:

 1. trityum DCFC
 2. ekopro BM
 3. LG Enerji Çözümü
 4. Eolus Vind AB
 5. Energiekontor AG

Bu fon son beş yılda %90 arttı, ancak 2021’de %40 düştü.

1 Numaralı iShares Global Clean Energy ETF (Nasdaq: ICLN)

iShares Global Clean Energy ETF, temiz enerji sektöründeki hisse senetlerinin sonuçlarını takip ediyor. Toplamda, bu temiz enerji ETF’si 103 farklı holdinge sahiptir ve en büyük beş holdingi şunlardır:

 1. Enfaz Enerji A.Ş.
 2. Solaredge Teknolojileri A.Ş.
 3. Konsolide Edison Inc
 4. Vestas Rüzgar Sistemleri
 5. Güç A.Ş.

Bu fon son beş yılda %124 arttı, ancak 2021’de %40 kaybetti.

Neden Temiz Enerji ETF’leri?

“Temiz enerji” yeni bir kavram değildir. Toplum, onlarca yıldır alternatif enerji kaynaklarına duyulan ihtiyacı kabul etti. Ancak, dünyayı gerçekten geçiş yapmaya zorlayan büyük bir katalizör hiçbir zaman olmadı. Ancak son yıllarda üç…

 1. COVID-19: Bu pandemi küresel tedarik zincirine zarar vererek şirketlerin ürünleri raflardan almasını zorlaştırdı. İşler o kadar kötüye gitti ki Blackrock CEO’su “küreselleşmenin tamamen gittiğini” belirtti. Bu zihniyet, temiz enerji alanında faaliyet gösterenler de dahil olmak üzere tüm ABD şirketlerini etkiliyor. Bu, ABD merkezli temiz enerji ve EV şirketleri için iyi olacak.
 2. Rusya/Ukrayna çatışması: Bu çatışma, dünyanın geri kalanına belirli hammaddelerin akışını kesti ve bunun birçok önemli yan etkisi oldu. En önemlisi, ABD’de gaz fiyatlarının galon başına 4 doların üzerine fırlamasına neden oldu.
 3. Geliştirilmiş teknoloji: Temiz enerji kaynakları teknolojisi nihayet geçiş yapmanın finansal açıdan mantıklı olduğu bir noktaya geliyor. Bu özellikle elektrikli araçlar için geçerlidir. Tesla, 2021’de 1 milyonun biraz altında EV teslim etti ve olağanüstü bir araç ürettiği biliniyor.

Temiz enerji, uzaktan çalışmaya benzer bir konumdadır. Yıllarca toplum uzaktan çalışmanın mümkün olduğunu kabul etti. Çalışanlar, haftada beş gün, günde sekiz saat ofise gelmek için bir neden olmadığından şikayet etti. Ancak, statükoyu değiştirmek için hiçbir zaman büyük bir katalizör olmadı. Yani, COVID-19’a kadar.

Dünya temiz enerjiye olan ihtiyacı kabul etti, ancak gerçek değişimi uygulamak için büyük bir katalizörden yoksundu. Şimdi, COVID-19’un, küreselleşmenin ve Ukrayna’daki savaşın ardından, bu nihayet değişmeye başlayabilir.

ETF nedir? Temiz Enerji ETF’lerine İlişkin Sonuçlar

Borsada işlem gören fon (ETF), geniş bir menkul kıymet portföyüne sahip olan bir fondur. Fonun sahip olduğu menkul kıymetler genellikle fonun stratejisi ile uyumludur. Hemen hemen her şeyi izleyen ETF’ler var. Örneğin, S&P 500, gayrimenkul, büyüme hisse senetleri, temettü hisseleri, temiz enerji hisseleri ve çok daha fazlasını takip eden ETF’ler var.

Mucitler, size anında çeşitlendirme sağladığı için ETF yatırımını tercih eder. Aynı zamanda, yanlış olanları seçerseniz zaman alıcı ve riskli olabilecek hisse senedi seçme ihtiyacını da ortadan kaldırır.

Bir ETF’yi meyve tabağı gibi hayal edebilirsiniz. Yemek için belirli bir meyveyi seçmek yerine, meyve tabağı sipariş edebilir ve her meyveden küçük bir dilim alabilirsiniz. Satın almak için belirli bir hisse senedi seçmek yerine, bir ETF’de hisse satın alabilir ve tonlarca farklı hisse senedine maruz kalabilirsiniz.

Umarım temiz enerji ETF’leri hakkındaki bu makaleyi değerli bulmuşsunuzdur! Lütfen finansal danışman olmadığımı ve sadece kendi araştırmamı ve yorumumu sunduğumu unutmayın. Her zamanki gibi, lütfen tüm yatırım kararlarını kendi durum tespitinize dayandırın.

Miami Üniversitesi mezunu olan Teddy, dört yıl futbol takımında oynarken pazarlama ve finans okudu. Her zaman bir iş tutkusu vardı ve birkaç kişisel projeden edindiği tecrübeyi Fiverr.com’da en yüksek puan alan iş yazarlarından biri olmak için kullandı. Kelimeleri kağıda vurmadığı zaman, onu piyanoda notalar çekerken veya rastgele bir yere seyahat ederken bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu