Hedef Fiyatı

Tatlıpınar Enerji (TATEN) hisse yorumları

Tatlıpınar Enerji Üretim A.Ş. (TATEN) halka arzına 3 Ağustos 2023 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onay verildi. Borsa İstanbul’da 17 Ağustos 2023 tarihinde işlemlere başlayan hissenin halka arz fiyatı 22,50 TL olarak belirlendi.

Halka arz edildikten sonra 14 gün tavan fiyattan kapanış gerçekleşen hissede en yüksek 85,00 seviyesi test edildi. Böylece en yüksek seviyesine kadar %277 yükseliş gerçekleştirmiş oldu.

Tatlıpınar Enerji (TATEN) hisse yorumları HABERLER, Şirket Haberleri Coinyorumcap

Tatlıpınar Enerji (TATEN) hisse yorum

Tatlıpınar Enerji Üretim A.Ş. (TATEN) hissesinde yükselişin sonlandığı ve en yüksek seviye olan 85,00 TL’nin görüldüğü 6 Eylül tarihinde 2,24 milyar TL gibi çok yüksek bir işlem hacmi gerçekleşti. Ardından işlem hacminde önemli bir gerileme yaşandı ve son dönemde ortalama 500 milyon TL günlük işlem hacmi gerçekleşiyor. Hissede 5 ve 10 günlük ortalamaların bulunduğu bölge olan 59 bölgesine pazartesi günü tepki yükselişi yaşandı.

Hissenin yükseliş süreci sonunda Borsa İstanbul’un açıkladığı kredili işlem yasağı ve brüt takas tedbirlerinin, işlem hacminin düşmesine ve özellikle al-sat yapmak isteyen oyuncuların hisseden uzaklaşmasına sebep olduğu söylenebilir.

Diğer yandan, halka arz olan şirketler özellikle işleme yeni başladığı dönemlerde diğer halka arz hisselerinin fiyat hareketlerinden etkilenebiliyor. Bir hissede başlayan satışlar, diğerlerine domino etkisi yaşatabiliyor. son dönemde halka arz edilen hisselerde bu tür fiyatlamalara çok fazla örnek gösterilebilir. Tatlıpınar hisseleri bu domino etkisinden olumsuz etkilenen hisselerden biri oldu.

Tatlıpınar Enerji (TATEN) hisse grafik

Hissenin halka arz edildikten sonraki fiyat seyrini ve işlem hacmini grafikten görebilirsiniz.

Tatlıpınar Enerji (TATEN) hisse yorumları HABERLER, Şirket Haberleri Coinyorumcap

Hissede 22 işlem günü geride kalırken önemli ortalamalar da şu şekilde oluştu;

Tatlıpınar Enerji (TATEN) hisse yorumları HABERLER, Şirket Haberleri Coinyorumcap
  • 5 günlük ortalaması 59,10
  • 10 günlük ortalaması 61,19
  • 20 günlük ortalaması 56,65 seviyesinde bulunmaktadır.

Hissenin fiyat kazanç oranı 82,77, piyasa değerinin defter değerine oranı 10,14 olurken piyasa değeri 15,427 milyar TL olarak geride kaldı. Şirketin halka açıklık oranı %25,01’dir.

Çarpan Adı Çarpan Değeri
FK 82,77
PD/DD 10,14
Piyasa Değeri 15,427milyar TL
Öz sermaye 1,521 milyar TL
Sermaye 280.500.000 TL
Halka Açıklık Oranı %25,01

Tatlıpınar Enerji 8 Eylül tarihinde 2023 yılı 2. çeyrek bilançosunu açıkladı. Bilanço detaylarını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tatlıpınar Enerji hisseleri için Borsa İstanbul 31 Ağustos tarihinde bir tedbir kararı aldı. İlgili haberi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Şirket 31 Ağustos tarihinde hisse devrine ilişkin açıklama yaptı. İlgili haberi aşağıdaki link üzerinden okuyabilirsiniz.

Şirket yine 29 Ağustos tarihinde Bayrische Landesbank (Bayern LB) ile kredi sözleşmesi imzaladı.

Buna göre şirketin mevcut üretim sahasında gerçekleştireceği 33,6 MW RES kapasite artışı yatırımının finansmanı için Bayerische Landesbank (Bayern LB) ile  10 yıl vadeli maksimum 20.842.825 Avro tutarında  kredi sözleşmesi imzalandığı belirtildi.

1 Eylül tarihinde şirket yönetiminde istifa ve atamaya ilişkin açıklama yapıldı.

Tatlıpınar Enerji hisseleri için Borsa İstanbul 6 Eylül tarihinde brüt takas tedbir kararı aldı. İlgili haberi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Brüt takas tedbir kararı ile, 06/10/2023 tarihine kadar alınan şirket hisselerin aynı gün içinde satılması engellendi. Böylece gün içerisinde alım satım yapılarak hissede volalitenin (oynaklık) önüne geçilmesi sağlanmaktadır. Brüt takas kararı sonrası ilk işlem gününde hissede satış baskıs

Tatlıpınar Enerji hisse alınır mı?

Tatlıpınar Enerji halka arz sonrası en yüksek gördüğü 85,00 fiyatına göre %277,77 yükseliş yaşadı. 18 Eylül günü 55,00 kapanış fiyatına göre ise %144,44 yükseliş gerçekleştirmiş oldu. Bu oran son dönemde halka arz olan enerji şirketlerinin altında kalmış gibi görünse de, esasen borsa için oldukça yüksek bir oran sayılabilir. Hissenin yükselişine devam edip etmeyeceği, yatırımcı ilgisi ve şirketin haber akışına göre şekillenecektir. Bu durumda yatırımcılar hisseyi alma kararı verirken mutlaka bu faktörleri dikkate almalıdır. Olası kazanç ihtimalinin yanında, olası kayıp ihtimalinin de göz önünde bulundurularak risk yönetimi yapılması faydalı olacaktır.

Tatlıpınar Enerji hisse analiz

Şirket borsada işlem görmeye başlayalı henüz 22 gün olduğundan şirket grafiği üzerinde bir teknik analiz yapmak mümkün değildir. Zaman içinde grafik oturduğunda teknik analiz çalışmaları yapılacaktır.

.

.

.

,

Burda Yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu