FeaturedKripto ParaStablecoins

Tron 4. çeyreğe kadar gazsız stablecoin transferlerini geliştirecek


Tron’un kurucusu Justin Sun, duyuruldu 6 Temmuz’da X’te ekibinin gazsız eşler arası (P2P) stablecoin transferlerini mümkün kılmak için çalıştığını belirten bir gönderi.

Sun, X hakkındaki bir gönderide bunun, stabilcoin transferlerinin herhangi bir gas tokeni ödemeden yapılabileceği ve ücretlerin tamamen stabilcoinler tarafından karşılanacağı anlamına geleceğini belirtti. Ancak Sun, gazsız mekanizmanın nasıl çalışacağı konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Sun, özelliğin ilk olarak Tron blok zincirinde uygulanacağını, ardından Ethereum ve tüm Ethereum Sanal Makine (EVM) uyumlu ağlar için destek sağlanacağını söyledi. Sun, ekibinin bu özelliği 2024’ün dördüncü çeyreğinde başlatmayı umduğunu da sözlerine ekledi.

Sun’a göre gazsız stabilcoin transferleri, stabilcoinlerin kitlesel olarak benimsenmesini artırabilir. O yazdı:

“Benzer hizmetlerin büyük şirketlerin blockchain üzerinde stabilcoin hizmetlerini dağıtmalarını büyük ölçüde kolaylaştıracağına ve blockchain’in kitlesel benimsenmesini yeni bir seviyeye yükselteceğine inanıyorum.”

İçinde postalamak Blockchain analiz firması Artemis, 27 Haziran’da X’te Tron’un tüm stabilcoin ölçümlerinde “tutarlı bir büyümeye” tanık olduğunu ve dolaşımdaki arzının son zamanlarda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 60 milyar dolara (ATH) ulaştığını belirtti.

Artemis, Tron’da stablecoin kullanan adreslerin de ATH’de olduğunu ekledi. Ağ aynı zamanda P2P stabilcoin transferleri açısından da lider konumdadır; Artemis’e göre Tron’daki transferler Ethereum’un iki ila üç katıdır.

Artemis’e göre veriler, “Tron’un DeFi etkinliğine kıyasla daha fazla ödeme ve para transferini kolaylaştırdığını” gösteriyor.

Tron’un gazsız stabilcoin transferlerine yönelik yeni yeniliği, PayPal tarafından ihraç edilen stabilcoin PYUSD için potansiyel bir rakip olarak ortaya çıkabilir. PayPal, ABD merkezli bazı kullanıcıların stabilcoin’leri sınırlar arasında ücretsiz olarak transfer etmesine olanak tanıyor.

Bir diğer potansiyel rakip ise Circle’ın USD Coin’i olabilir (ABD DolarıTether’den sonra en büyük ikinci stablecoin (USDT). USDC transferleri, Coinbase cüzdanı kullanılarak Circle tarafından geliştirilen Ethereum katman 2 blockchain Base üzerinde gazsızdır.

Tron ayrıca Tether’in sarılmış bir versiyonunu destekleyecek bir Bitcoin katman 2 ağı geliştirmeyi de düşünüyor. Yenilik geliştirilirse, potansiyel olarak milyonlarca doların Bitcoin ekosistemine girmesi için bir kapı açabilir.

Sun’ın duyurusu, Circle ve Binance’in Tron ağında USDC desteğini kesmesinin ardından geldi.

Bu makalede bahsedilen

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu