Borsa

Türk Traktör (TTRAK) Onayı Aldı! Yeni Model Traktör Üretimine Başlayacak!

Borsada işlem gören dev şirketlerden Türk Traktor ve Ziraat Makineleri A.Ş. (TTRAK) yeni model traktörlerin üretimi için gereken onay sertifikasını aldı. 2024 yılından itibaren şirket  FAZ-V emisyon motorlu traktör üretimine başlayacağını açıkladı. Gerçekleştirilecek traktör üretimiyle ilgili yatırımcılara detaylar KAP aracılığıyla duyuruldu. Şirketin KAP’a yaptığı açıklamaya ve TTRAK hisse fiyatına haberimizde yer verildi.

Türk Traktör (TTRAK) KAP Açıklaması

Şirketin KAP üzerinden gerçekleştirdiği açıklamada; ”T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği Emisyon uygulama yönetmeliği yürürlüğe alınmış, 01.01.2023 tarihinden itibaren Tarım Orman, İş Makineleri ve yol dışı araçlarda kullanılan dizel motorların FAZ-V emisyonlu olma zorunluluğu getirilmiştir. Mevcut yönetmelik kapsamında 2024 yılı başına kadar FAZ-IIIA emisyonlu motorlu traktör üretimi devam edecek olup, 01.01.2024’den itibaren FAZ-V emisyon motorlu traktör üretimi başlayacaktır. Bu kapsamda şirketimiz araştırma ve geliştirme çalışmaları kapsamında Tübitak Laboratuvarlarında emisyon test çalışmalarına başlanmış, Tübitak Bünyesinde bulunan Motor Mükemmeliyet Merkezinde, Tümosan ve Tübitak-Rute ile güncellenen test Laboratuvarlarının 74-125 Beygir güç aralığındaki 4 silindirli dizel motorlarımızda FAZ-V emisyon ve güç deney ve testleri TSE gözetiminde yapılmış olup, emisyon literatürleri kapsamında ihtiyaç duyulan tip onay sertifikaları alınmıştır.

Gelinen noktada TSE denetiminde yapılan emisyon testleri sonucunda Türkiye’de yerli imkanlarla üretilen ve ilk olma özelliği taşıyan 4 silindirli dizel motorumuzun FAZ-V emisyon seviyesine uygun olduğu belgelenmiştir.  Böylelikle Traktör ve İş Makineleri motorları için Avrupa ve diğer bazı ülkelerde istenen emisyon seviyesi olan FAZ-V emisyon seviyesinde motor geliştirdiğimiz tescillenmiştir.  Tamamen Türk mühendisler ve yerli imkânlarla geliştirdiğimiz FAZ-V motorlarımız ile üretilecek traktör, iş makinası ve diğer ürünlerimiz ile hem ülkemiz pazarında hem de FAZ-V sertifikasyonu zorunlu olan diğer ülke pazarlarında rekabetçi ve yenilikçi gücümüzle sürdürülebilirliği ve Ar-ge çalışmalarını ana ilke edinerek ülkemiz için katma değer üretmeye devam edeceğiz.

Kamuoyu ve yatırımcılarımıza saygıyla duyurulur.” denildi.

TTRAK Hissesi Güncel Fiyatı Ne Kadar? (18 Eylül 2023)

Borsada TTRAK koduyla fiyatlanan şirketin hisseleri haftanın ilk işlem gününde an itibariyle yüzde 3,65 düşüşle 912,50 TL seviyesinde işlem görüyor.

TTRAK hisselerinde tarihi zirve 1056,27 TL olarak kayıtlara geçti. TTRAK hisseleri tarihi zirvesini tekrar görmesi için bugünkü fiyat üzerinden yüzde 15 yükselmesi gerekiyor. Hissenin son 1 ayda yaşadığı yükseliş yüzde 17 olarak kayıtlara geçti.

TTRAK Hisse Grafiği 18 Eylül 2023

 

Dev Hisse 1.000 TL'yi Aştı, Son 3 Aylık Getiri Yüzde 200'e Vurdu!

Dev Hisse 1.000 TL’yi Aştı, Son 3 Aylık Getiri Yüzde 200’e Vurdu!

Türk Traktör (TTRAK) hissesi, 8 Eylül haftanın son işlem gününde 1000 TL’yi aştı. Son 3 aylık getirisi yüzde 200’e ulaşan hissenin güncel fiyat bilgileri haberimizde verildi.

https://parafesor.net/turk-traktor-ttrak-onayi-aldi-yeni-model-traktor-uretimine-baslayacak

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu