Akademi

2022 için En İyi 10 Merkezi Olmayan Borsa (DEX)

İlk günlerinde etrafta olsaydın merkezi olmayan finans, o zaman merkezi olmayan borsaların ilk dalgasını kullanmanın nasıl bir şey olduğunu hatırlayabilirsin.

Yavaş, hantal, sezgisel olmayan ve düpedüz sinir bozucu. Bunlar, bu platformların çoğunu tanımlarken akla gelen ilk sıfatlardan bazılarıdır.

Ancak son yıllarda işler uzun bir yol kat etti ve merkezi olmayan borsalar, merkezi platformların hem faydasını hem de kullanılabilirliğini hızla ele geçirmeye başlıyor – bu, bugün kripto para birimi kullanıcılarının ticaret yapması için hala baskın yol olmaya devam ediyor.

Ama fark hızla kapanıyor. Son verilere göre, merkezi olmayan borsalar artık merkezi platformların yaptığı işlem hacminin yaklaşık %12’sine ulaşıyor. Bu sayı bir yılda %50’den fazla, son iki yılda ise %800’den fazla arttı.

DEX’ler artık zincir üstü işlem faaliyetinin büyük bir kısmından sorumludur ve çoğu durumda kendi blok zincirlerinde en popüler dApp’ler arasındadır. Ayrıca birçok akıllı sözleşme platformunda genellikle DeFi için temel taşı oluşturarak projelere, kullanıcılara ve diğer protokollere ihtiyaç duydukları likiditeyi sağlamaya yardımcı olurlar.
Çoğu DEX, bazı en iyi merkezi değişim platformlarından daha az sezgisel olsa da, genellikle tamamen izinsizdirler (yani herkesin kullanabileceği anlamına gelir) ve kullanıcıların varlıklarının her zaman tam kontrolünü elinde tutmalarına izin verir.

Bugün, şu anda çalışmakta olan en iyi 10 DEX’e göz atacağız ve şu anda mevcut olan seçeneklere ve manzaraya hızlı bir genel bakış elde etmenize yardımcı olacağız.

Bu listede, ana blok zinciri platformlarının her biri için en popüler DEX’leri ve birden fazla zincir üzerinde çalışan bir avuç seçeneği dahil etmeye çalıştık. Hazır? Hadi dalalım!

Her seferinde bir haber bülteni olan kripto para birimi devrimini sergilemek için bize katılın. Milyonlarca diğer abonemizle birlikte günlük haberleri ve piyasa güncellemelerini doğrudan gelen kutunuza almak için şimdi abone olun (doğru, milyonlar bizi seviyor!) – ne bekliyorsunuz?

Merkezi olmayan borsaların tartışmasız kralı olan Uniswap, en iyi bilinen merkezi borsa platformlarından bazılarına bile rakip olan bir popülerlik ve işlem hacmi seviyesine ulaşan ilk DEX oldu.
İlk otomatikleştirilmiş piyasa yapıcılardan biri olan Uniswap, kullanıcıların varlıklarını merkezi olmayan likidite havuzlarına katkıda bulunarak likidite sağlayıcılarının rolünü üstlenmelerine olanak tanır. Bunu yaparak, likidite sağlayıcıları, havuzlarının ürettiği ücretlerin bir kısmını paylaşarak pasif bir gelir elde eder.
Uniswap, Kasım 2018’de piyasaya çıktığından beri çeşitli yükseltmelerden geçti. Uniswap’ın üçüncü versiyonu artık çalışır durumda ve beraberinde gelişmiş sermaye verimliliği, daha iyi oracle’lar ve çoklu ücret katmanları getiriyor.
Lansmanından bu yana, Uniswap 800 milyar dolardan fazla işlem hacmine ulaştı ve aynı zamanda tüm zamanların en karlı airdroplarından birine ev sahipliği yaptı – ilk kullanıcıları zirvede 16.000 dolardan fazla değerinde 400 UNI jetonu ile ödüllendirdi.
Tuhaf ismine rağmen, PancakeSwap şaka olmadığını kanıtladı. DEX şu anda Binance Smart Chain’deki açık ara en popüler takas platformudur ve düzenli olarak günlük 300 milyon dolardan fazla işlem hacmine sahiptir.
Bu listedeki diğer DEX’lerin çoğu gibi, PancakeSwap bir ICO veya IDO’da hiç para toplamadı. Bunun yerine, doğrudan PancakeSwap ekibi tarafından önyüklendi. Günümüzde platform, tüm işlem ücretlerinin %12’sini komisyon olarak kazanan PancakeSwap hazinesi tarafından finanse edilmektedir.
PancakeSwap, kelimenin tam anlamıyla binlerce BEP-20 jetonunu destekler ve ayrıca CAKE olarak bilinen kendi yönetişim jetonuna sahiptir.
PancakeSwap, DEX işlevselliğinin yanı sıra, bir dizi verim çiftliği, bir Binance Coin tahmin pazarı, bir piyango oyunu, ilk çiftlik teklifleri, bir NFT pazarı ve daha fazlasını içeren bir dizi başka özellik de sunuyor.
Öncelikli olarak stablecoin’lerde kalıyorsanız, o zaman Curve muhtemelen tam size göre. Platform, yarısı likidite sağlayıcılarına, diğer yarısı ise CRV tokeninin stakerlarına giden yalnızca %0,04’lük küçük bir ücretle, kullanıcıların sabit paralar ve diğer fiyata yakın varlıklarla ticaret yapmasına olanak tanıyan güçlü bir takas çözümü sunar.

Fizikçi ve Y-Combinator mezunlarından Michael Egorov tarafından kurulan Curve, kullanıcıların minimum kayma ile sabit varlıkları takas etmelerini sağlamak için yüksek verimli bağlantı eğrilerinden yararlanıyor.

Curve, ilk olarak 2017’de Ethereum’da konuşlandırıldı, ancak o zamandan beri Avalanche, Polygon ve Fantom’un yanı sıra birkaç katman-2 çözümü de dahil olmak üzere diğer birçok popüler blok zincirine genişledi.

Retro estetiğine rağmen Curve, DEX endüstrisi için çığır açtı ve şimdi her ay birkaç milyar dolarlık işlem hacmine ulaşıyor.

Sushi hayranı olsanız da olmasanız da, SushiSwap muhtemelen ilginizi çekecek bir şeye sahiptir. DEX, popüler Uniswap protokolünün değiştirilmiş bir çatalıdır ve tüccarların varlıkları bir düzineden fazla farklı blok zinciri ve katman-2 platformu arasında değiştirmesine olanak tanır.
Platform, Avalanche, Fantom, Harmony ve Celo blok zincirleri için ilk DEx’lerden biriydi ve yeni zincirlere dağıtılan ilk DEX’lerden biri olarak ün kazandı.

Otomatik bir işaretleyici üreticisi olarak SushiSwap, kullanıcıların ücret kazanmak için platforma likidite katkısında bulunmalarına olanak tanır. Aynı zamanda, farklı getiri havuzları yığınları, zincir üzerinde bir borç verme çözümü ve MISO olarak bilinen bir fırlatma rampası dahil olmak üzere çeşitli başka özellikler de sunar.

Çoğu DEX gibi, SushiSwap’ın da bu durumda SUSHI olarak bilinen kendi yardımcı programı belirteci vardır. Bu belirteç, platformun işlem ücretlerinin bir kısmını kazanmak ve yönetimine katılmak için stake edilebilir.

Cadılar Bayramı çoktan gitti, ama SpookySwap burada kalacak. Fantom Opera blok zincirindeki tartışmasız en popüler DEX olan SpookySwap, herhangi bir Fantom tüccarının araç kutusundaki önemli bir araçtır.

Platform, Fantom Vakfı tarafından resmi olarak onaylanmıştır ve DEX’ler arasında olağandışıdır, çünkü hem standart takaslar hem de limit emirleri sunar, kullanıcıların ya anında likidite elde etmelerine ya da en iyi tekliflerini vermelerine ve siparişlerinin tamamlanmasını beklemelerine olanak tanır.

Analizlerimize göre, SpookySwap günlük 300 milyon dolarlık etkileyici bir günlük işlem hacmini düzenli olarak izliyor ve şu anda havuzlarında kilitli yaklaşık 1,5 milyar dolar değerinde varlığa sahip.

SpookySwap, güçlü ticaret işlevinin yanı sıra, verim çiftlikleri, Magicats olarak bilinen üretken NFT’ler ve kendi yönetim belirteci olan BOO!

Ay pardon! Seni korkutmaya çalışmıyordum. SpookySwap belirtecinin adı budur.

QuickSwap, Poligon tabanlı varlıklar için popüler bir DEX’tir.

Platform, tüccarların ERC-20 varlıklarını Polygon’un yüksek hızlı katman-2 blok zinciri üzerinden minimum gecikme ve gaz maliyetleri ile takas etmeleri için tasarlanmıştır.

Yukarıda bahsedilen SpookySwap’a benzer şekilde QuickSwap, hem geleneksel takasları hem de limit emirlerini destekler ve kullanıcılara ticaret yaparken geniş esneklik sağlar.

Şu anda Polygon’daki en popüler ikinci dApp olan QuickSwap, neredeyse 700 milyon dolarlık kilitli likiditeye sahip ve genellikle günlük işlem hacminde 50 ila 100 milyon dolar arasında bir netliğe sahip ve likidite sağlayıcılarının her gün paylaşmaları için 100 bin dolardan fazla ücret alıyor.

Adına uygun olarak QuickSwap inanılmaz derecede hızlıdır. Polygon blok zincirinin hızı sayesinde, QuickSwap takasları neredeyse anında tamamlayabilir, ancak kullanıcıların varlıklarını Polygon’a taşımak için bir köprü kullanmaları gerekecektir.

Platform ayrıca bir dizi verim çiftliği içerir ve birkaç MATIC çiftinin ikili madencilik seçeneği vardır – katılımcıların hem MATIC hem de QUICK jeton ödülleri kazanmalarını sağlar.

Solana hayranıysanız, bu sizin için. Listemizdeki yedinci DEX, Raydium’dan başkası değil — otomatik bir piyasa yapıcı ve Solana ekosistemi için DEX sipariş defteri.

Platform, hem kendi kullanıcı katkılı likidite havuzlarından hem de ortak platform Serum’un sipariş defterlerinden likidite toplayarak kullanıcıların varlıkları için her zaman en iyi fiyatı almalarını sağlamaya yardımcı olur.

Raydium, neredeyse tam bir yıl önce lansmanından bu yana 42 milyar dolarlık etkileyici bir ticaret hacmi elde etti ve tartışmasız Solana’da inşa edilen en umut verici projelerden biri.

Popüler DEX çözümünün yanı sıra, Raydium ayrıca, uygun bir şekilde ‘AcceleRaytor’ olarak adlandırılan kendi proje başlatma paneline sahiptir – bu, Star Atlas ve Genopets dahil olmak üzere en çok aranan Solana projelerinden bazılarının kitlesel fonlanmasına yardımcı olmuştur.

Platform ayrıca DropZone özelliği aracılığıyla sık sık NFT düşüşleri sunar ve kullanıcıların Raydium LP jetonlarını stake ettikleri için ödüller kazanmalarına yardımcı olan çok çeşitli Raydium ve Fusion verim çiftliklerine ev sahipliği yapar.

Avalanche’da merkezi olmayan ticaret için “tek durak noktası” olarak faturalandırılan TraderJoe tam olarak budur. Platform, güçlü bir takas platformu, verim çiftlikleri, bir fırlatma paneli ve bir DeFi ödünç verme özelliği dahil olmak üzere çok çeşitli farklı araçlar sunar.

Avalanche’da ticareti olabildiğince basit hale getirmek için TraderJoe, minimalist sipariş kontrollerinin yanı sıra inanılmaz derecede basit ve sezgisel bir kullanıcı arayüzüne sahiptir.

Platform şu anda 100’den fazla farklı Avalanche tabanlı varlığı destekliyor ve günlük işlem hacminde düzenli olarak 100 milyon dolardan fazla para kazanıyor. TraderJoe, tartışmasız bugün faaliyet gösteren en hızlı yinelenen merkezi olmayan borsalardan biridir ve $JOE token sahipleri topluluğu tarafından yönetilmektedir.

TraderJoe, kullanıcıların tek bir jetonu birden fazla jeton için manuel olarak takas etme ve likidite ekleme ile gelen olağan güçlükler olmadan tek bir jetonu likidite sağlayıcı jetonlarına dönüştürmelerine olanak tanıyan kullanışlı bir Zap özelliği içermesi bakımından nadirdir.

Velas blok zinciri için yakın zamanda başlatılan bir DEX olan AstroSwap.

Aşina olmayanlar için Velas, hız ve verimliliği artırmak için “yapay sezgi” olarak bilinen bir teknolojiden yararlanan bir Solana çatalıdır.

Velas’taki ilk DEX’lerden biri olan AstroSwap, platformda DeFi için önemli bir yapı taşı oluşturuyor ve şu anda kullanıcıların MetaMask kullanarak zincirler arası varlıkları stake edebileceği, takas edebileceği ve çiftleştirebileceği birkaç yerden biri.

Platform, kullanıcıların düşük ücretlerinden yararlanmak için varlıklarını Velas ağına ve diğer çeşitli blok zincirlerinden kolayca taşımasına yardımcı olmak için Swapz olarak bilinen zincirler arası köprü ile el ele çalışır.

AstroSwap, şu anda Velas’ta çalışırken, merkezi olmayan borsalar arasında alışılmadık bir durumdur. Öncelikle, bir kuyrukta beklemeden Cardano yerel varlıklarını AstroSwap üzerinde takas etmek için Swapz köprüsünü kullanabilen Cardano kullanıcıları için tasarlanmıştır.

Platform, cömert teşvikler sunar ve kullanıcı deneyiminde PancakeSwap’a çok benzer, bu da çoğu tüccar için onu süper basit hale getirir.

Son olarak, ancak hiçbir şekilde en az değil, SundaeSwap, Cardano ana ağında çalışan ilk DEX.

Yapımında yarım on yıldan fazla bir süredir Cardano, akıllı sözleşme yeteneklerini yakın zamanda etkinleştirerek, SundaeSwap gibi ilk dApps ve DeFi uygulamaları dalgasının başlatılmasına izin verdi. SundaeSwap, Cardano’nun diş çıkarma sorunları nedeniyle sert bir başlangıç ​​yaptı, ancak Cardano’nun yakın vadeli parametre değişikliklerini ve ölçek yükseltmelerini kullanıma sunması nedeniyle gelecekte iyileşmeye hazır görünüyor.

Çoğu DEX gibi, SundaeSwap otomatik bir piyasa yapıcıdır; bu, kullanıcıların likidite sağlamasına ve işlem ücreti almasına izin verirken, tüccarlar için esasen sınırsız likidite sağladığı anlamına gelir.

Platform, likidite havuzuna bağlı olarak %0,05, %0,3 ve %1 olmak üzere üç ücret katmanına sahiptir. Ve genel olarak, sadece basit takas ve likidite sağlama seçenekleri sunan, işlevselliği açısından nispeten barebone.

Bununla birlikte, SundaeSwap’ın beta etiketini bırakması ve yakında topluluk yönetimine geçmesi bekleniyor.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir. CoinMarketCap, herhangi bir projenin başarısından veya özgünlüğünden sorumlu değildir, son kullanıcılar için tarafsız bir bilgi kaynağı olarak hareket etmeyi amaçlıyoruz.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu