Altcoin HaberleriKripto ParaMetaverseNFT

2022’de Metaverse ve DeFi’ın entegrasyonu önemli olacak

KuCoin Labs, 2021’in kripto trendlerine kapsamlı bir genel bakış sağlamak için verileri inceledi ve analiz etti. Ayrıca KuCoin Labs ekibi, 2022’nin bu sürekli gelişen endüstriye ne getireceği konusunda bazı heyecan verici tahminlerde bulundu.

2021 yılı kripto para birimi ve blockchain endüstrisi için heyecan verici bir yıl oldu. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri geçen yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Wind’in ana varlıkların getirisine ilişkin verilerine göre Bitcoin, ham petrol ve doğalgazı aşarak yılın başından sonuna kadar %72 büyüme oranıyla 2021 yılının en iyi performans gösteren ana varlığı ve/veya alternatif varlığıdır.

Dijital varlıklar tüm finansal piyasayı bozuyor ve Bitcoin bunun sadece bir mikrokozmosudur. Varlığın performansı, kripto ve blockchain endüstrisine daha fazla dikkat çekerek, kullanıcı sayısında ve likidite girişlerinde büyük bir artışa neden oldu. KuCoin Labs raporu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli endüstri segmentlerinde bazı heyecan verici eğilimler olduğunu açıkça göstermektedir:

2021 yılı memecoin yılı olurken Doge ve Shiba Inu, sosyal medyadaki destekçilerinden gelen “Tweet Savaşları” dalgasından faydalandılar.

  • Altyapı trendleri: 2021 yılı, Ethereum Londra yükseltmesi, Katman-1’e karşı Katman 2’de TVL, en iyi blok zincirler için node dağılımı, gaz kullanımı vb. ile blok zincir alanında önemli sayıda gelişme gördü. Ethereum TVL hala çok ileride, ardından BSC, Avalanche ve Solana geliyor. Yeni ağ çözümleri, kullanım kolaylığı ve artan gaz fiyatları düşürmek için çalışıyor. 2022 yılında Ethereum ağında ölçeklendirme ve yükseltmelerin başlatılmasının yanı sıra Solana gibi rakiplerininde hızla popülerleşmesinin devam etmesi bekleniyor.
  • Zincirler arası köprülerin büyümesi ve performansı büyük ölçüde BTC ve ETH ağları etrafında yoğunlaşmış, zayıf geliştirmeler ve diğer verimsizlikler ışığında pasif araçlar haline gelmiştir. 2022’nin, zincirler arası geliştirmelerde benzer ilerleme oranlarının yanı sıra, bu tür çözümlerin büyük ekosistemler arasında mantıksal düzeyde yaygın olarak benimsenmesi muhtemeldir.
  • NFT’ler ve Metaverse: NFT ve metaverse pazarları 2021’de sahneye çıkmıştı ve sonunda DeFı ve oyun endüstrisi ile birleşerek kullanıcılara güç veren kapsamlı bir ekosistem üretti. NFT faaliyetinin ana merkezi olarak hareket eden Metaverse ile 2022’nin, merkezi olmayan alanda kullanıcı tanımlamasında çığır açan çözümlerin tanıtılması ve DeFi ile tam entegrasyon için çeşitli destekleyici sistemlerin oluşturulması açısında ayırt edici bir yıl olacağı tahmin edilmektedir.
  • DeFi trendlerine ve endüstriye genel bakış: DeFi pazarı, düzenleyicilerin merkezi olmayan ortama girişinin başlangıç noktası olarak hareket ederek 2021 boyunca gelişmeye devam etti. Artan yeni protokollerin sayısı ve konumlarını sağlamlaştıran yerleşik protokollerin sayısı ile 2022, Web 3.0’ın ve DeFi alanını entegre edebilecek ve yeni bir kullanıcı kitlesi için daha erişilebilir hale getirebilecek diğer yenilikçi çözümlerin geliştirilmesini şahitlik edecektir.
  • DAO’lar 2021 boyunca çeşitli protokoller tarafından oluşturuldu ve birçok kesim tarafından destekleniyor. Tüm DAO’lar başarılı olamasa dahi temel operasyonel ilkeleri tüzel kişiliklerin kurulmasında temel olarak kullanılacak kadar sağlam. 2022 yılında DAO’ların artması yönünde bir gelişim çok muhtemel olmasa da kurumsal boyutta gelecekte DAO’ların önünü açabilecek mekanizmaların geliştirilmesi ve iyileştirilmesi beklenebilir.
  • Yaşanan hack olayları ve güvenlik: 2021, özellikle yılın ilk yarısını yöneten DeFı sektöründe birçok dolandırıcılık ve güvenlik ihlali vakası gördü. Sadece bir ihlal durumunda çalınan 610 milyon doların üzerinde para ile yıl boyunca kaybedilen toplam fon miktarı milyarlarca dolar olarak hesaplanıyor. Denetimler ve varlık sigortası protokollerinin dahil edilmesiyle güvenlik önlemleri iyileştirilse de, 2022’nin karşılaştırılabilir miktarda dolandırıcılık ve fon hırsızlığına tanık olacağı kesindir.

Bu konuların çoğu 2021 yılı boyunca ana akım medyanın ilgisini çekmiştir. NFT’lerin artan popülaritesi, DAO’ların oluşumları ve yasal boyutları, Metaverse fırsatlarını keşfetmek için Meta adıyla yeniden markalaşan Facebook, kripto para biriminin ve blok zincirinin günlük hayata nasıl sızdığının ve genel bir kavram haline geldiğinin sadece bazı örnekleridir.

2022 yılında KuCoin Labs, yeni yılın kripto para endüstrisi için neler getireceğine daha yakından bakıyor. Daha fazla heyecan olacak mı yoksa düzenleyiciler agresif bir şekilde geri adım atacak mı? NFT eğilimi sona eriyor mu, yoksa bu sadece küresel uzun dönemli bir eğilimin başlangıcı mı? Kripto para birimi ve blockchain alanındaki mevcut darboğazlar nihayet ele alınabilir mi?

KuCoin Laboratuvarlarının başkanı Lou Yu şöyle diyor:

“KuCoin Labs, tüm kripto endüstrisinin gelişimini teşvik etme konusunda rol üstleniyor. Yenilikçi projeleri kuluçka merkezine dahil edip yatırım yapıyoruz, gelişimlerini en iyi olabilecek şekilde yönlendirmek amacıyla çalışıyoruz. En iyi yatırım kurumlarından biri olan KuCoin Labs ekibi, ileriye dönük bir yolculuk için profesyonel araştırmaları bir araya getirerek,her detayı derinlemesine inceliyor. KuCoin Labs, Web 3.0’ın geleceğini inşa etmede ayrılmaz bir güç olmayı hedefliyor.”

Tahminler, sektörle direkt olarak ilişkili olmasa bile kimse tarafından göz ardı edilemeyecek bazı ilginç noktalara değiniyor. İlk olarak, KuCoin Labs, finansal kurumların blockchain ve kripto para birimini bir üst seviyeye taşımak için çok önemli olmaya devam ettiğini kabul ediyor.

Dahası, BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyesinden neredeyse % 50 oranında geri çekilmesine rağmen, 2021’de daha fazla şirket Bitcoin hazineleri oluşturdu. KuCoin Labs, BTC’i doğrudan satın almak zorunda olmasalar da, daha fazla kurumun Bitcoin alımları konusunda şeffaf olmasını bekliyor.

Katman-1 ve Merkeziyetsiz Finans’a odaklanmanın 2022 yılı boyunca devam etmesi muhtemel. Katman-1 için ölçeklenebilirlik veya daha karmaşık ve ödüllendirici DeFı protokolleri gibi daha fazla ilerleme için çok alan bulunuyor. Diğer yandan başlıca 2022 yılı için önemli konular aşağıdaki gibi olacaktır:

KuCoin Labs hakkında

Mayıs 2018’de kurulan KuCoin Labs, KuCoin ekosisteminin yatırım ve araştırma gücüdür. KuCoin Labs, daha fazla geliştiricinin merkeziyetsiz dünyada sürdürülebilir büyüme ve başarıya ulaşmasına yardımcı olmak için projelere yapılan yatırımları erken bir aşamada çeşitlendirir ve yoğunlaştırır. KuCoin Labs şu anda altyapı, DeFı ve NFT gibi sektörlerde Airwave, MultiVAC, CertiK, One Ledger ve LUKSO dahil olmak üzere 50’den fazla projeden oluşan bir portföye sahiptir. 2021 Nisan ayında, KuCoin Labs yeni kripto gem projelerini bulmak plan yaparken 2021 Kasım ayında 50 milyon dolarlık bir fon oluşturdu. KuCoin Labs, ekosistem ve diğer yenilikçi projeleri güçlendirmek için 100 Milyon dolarlık yeni bir fon tanıttı, yatırım ve erken evre projeleri kuluçka tarafından temel altyapı gelişimini hızlandırmak amacıyla kullanmayı planlıyor.

KuCoin hakkında

Eylül 2017’de başlatılan KuCoin, 600’den fazla dijital varlık için küresel bir kripto para birimi borsasıdır. Şu anda dünya çapında 207 ülke ve bölgede 10 milyon kullanıcısına Spot alım satım, Marj alım satım, P2P fiat alım satım, Vadeli işlem alım satım, Bahis, Ortaklık programı ve Borç Verme hizmetleri sunmaktadır. KuCoin, 2018 yılında IDG Capital ve Matrix Partners’tan A turunda 20 milyon dolar fon sağladı. Coinmarketcap’e göre KuCoin şu anda en iyi 5 kripto borsasından biri. Ayrıca Forbes, Kucoin’i 2021 için en iyi Kripto Borsalarından biri olarak seçti.

 

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu