Finans

Bitcoin ve Litecoin: Fark Nedir?

Bitcoin ve Litecoin: Genel Bir Bakış

Son birkaç yılda, kripto para birimlerine olan kamu ilgisi çarpıcı biçimde dalgalandı. Kripto para birimine olan ilgisi yaşlandıkça artan yatırımcıların dikkatini çekti. Bu ilginin ana odağı, kripto para milyonerleri yaratmak ve insanların dijital servetini artırmakla eş anlamlı hale gelen Bitcoin olmuştur.

Bitcoin kurulduğundan beri, yüzlerce başka kripto para birimi ondan çatallandı veya oluşturuldu. Bir Bitcoin çatalı olan Litecoin (LTC), bu altcoinlerden biridir – Bitcoin olmayan kripto para birimleri için kullanılan terim. Litecoin, Bitcoin ile aynı temel blok zinciri ve doğrulama yöntemine dayalı olsa da, birkaç önemli farklılık, ilgi alanlarınız ve hedefleriniz için hangisinin doğru olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

Önemli Çıkarımlar

  • Bitcoin ve Litecoin farklı şifreleme algoritmaları kullanır: Bitcoin, SHA-256 şifreleme algoritmasını kullanır ve Litecoin Scrypt kullanır.
  • Hem Bitcoin hem de Litecoin, iş kanıtı konsensüs mekanizmasını kullanan kripto para birimleridir.
  • Litecoin, Bitcoin’den daha fazla sayıda madeni para üretebilir.
  • Bitcoin’in piyasa değeri Litecoin’den çok daha yüksek kalıyor.

Bitcoin

Bitcoin, 2009 yılında piyasaya sürülen ilk kripto para birimiydi. O zamandan beri, bir yenilikten tartışmalı bir emtia, yatırım ve değiştirilebilir para birimine dönüştü. Blok zinciri adı verilen merkezi bir veritabanının geçerliliğini ve güvenliğini korumak için merkezi olmayan ve topluluk bilgi işlem gücüne dayanır.

Onu benzersiz kılan bazı önemli Bitcoin özellikleri şunlardır:

  • İşin kanıtı: Blok zincirindeki işlemleri ve blokları doğrulamak için GPU’ların ve daha az ölçüde CPU’ların hesaplama gücünü kullanan fikir birliği mekanizması ve doğrulama süreci.
  • SHA-256 kullanır: Blok zincirini şifreleyen kriptografik karma işlevi. Hash işlevi, girişi şifrelemek için sabit uzunlukta bir çıkışa dönüştürür.

Litecoin

Litecoin, 2011 yılında popüler bir Bitcoin forumunda yayınlanan bir mesajla “Bitcoin’in lite versiyonunun” ilk çıkışını duyuran eski Google mühendisi Charlie Lee tarafından başlatıldı. Kuruluşundan itibaren Litecoin, Bitcoin’in merkezileşmeye yönelme eğilimine tepki olarak yaratılmış olarak görülüyordu.

Bu nedenle Litecoin, Lee ve diğer geliştiricilerin ilk aşamalarında Bitcoin için iyi çalıştığını düşündükleri Bitcoin’in birçok özelliğini benimser. Litecoin’in geliştirme ekibinin geliştirilebileceğini düşündüğü başka yönleri de var. Litecoin’in dikkate değer özelliklerinden bazıları şunlardır:

  • İşin kanıtı: Litecoin çalışma kanıtı kullanır, ancak yalnızca merkezi işlem birimi (CPU) veya grafik işlem birimi (GPU) bilgi işlem gücü yerine büyük miktarda belleğe erişime dayanır.
  • Scrypt kullanır: Litcoin, hash işlevi için Scrypt kullanır. Scrypt, SHA-256 kullanır ancak iş kanıtı için çok daha yüksek bellek gereksinimleri içerir. Bu, sözde GPU aritmetik mantık birimlerine (ALU’lar) ve dolayısıyla ASIC madencilik makinelerine olan güvenilirliğini azaltır. Ancak Scrypt ASIC madencilik makineleri 2021’de oluşturuldu, bu nedenle Litecoin’in başka bir çözüm bulması gerekebilir.

Temel Farklılıklar

Litecoin ve Bitcoin arasındaki en önemli fark, hash işlevidir. Daha önce de belirtildiği gibi Bitcoin, grafik işleme birimlerinin ALU’larında çok hızlı işlenen SHA-256’yı kullanır.

Piyasa kapitalizasyonu

Bitcoin ve Litecoin’in önemli ölçüde farklılık gösterdiği bir diğer alan, yaratılan tüm madeni paraların toplam dolar piyasa değeri olan piyasa kapitalizasyonlarıdır. Bitcoin, büyük çiftlikler ve madencilik havuzları tarafından çıkarılabilme özelliğinden dolayı daha popülerdir; ayrıca, buna olan talep o kadar yükseldi ki, çok yüksek bir kripto para biriminden dolar döviz kuruna hükmediyor. Litecoin çok daha küçük bir pazar kapasitesine sahiptir çünkü Bitcoin daha küçük bir arza ve daha fazla talebe sahiptir.

Dağıtım

Bitcoin ve Litecoin arasındaki temel farklardan bir diğeri, her bir kripto para biriminin üretebileceği toplam madeni para sayısı ile ilgilidir. Litecoin’in kendini ayırt ettiği yer burasıdır. Bitcoin ağı asla 21 milyon jetonu geçemezken Litecoin 84 milyon jetonu barındırabilir.

Teoride bu, Litecoin için önemli bir avantaj gibi görünüyor; bununla birlikte, arz ve talep, genellikle, tüketici ve yatırımcı duyguları ile birlikte, emtia ve yatırım fiyatlarını belirler. Her ikisi de Bitcoin’in çıkarları, değerleri ve finansal hedefleri ile uyumlu olduğuna inanıyor gibi görünüyor, bu yüzden fiyatı bunu yansıtıyor.

İşlem Hızı

Teknik olarak işlemler hem Bitcoin hem de Litecoin ağlarında anında gerçekleşse de, bu işlemlerin diğer ağ katılımcıları tarafından onaylanması için zamana ihtiyaç vardır. Litecoin, işlem hızına öncelik vermek amacıyla kuruldu.

Bitcoin ağının ortalama işlem onay süresi (bir bloğun doğrulanması ve blok zincirine eklenmesi için geçen süre) işlem başına yaklaşık dokuz dakikadır. Ancak, bu ağ trafiğine bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Litecoin için eşdeğer rakam kabaca iki buçuk dakikadır.

Litecoin Bitcoin’den Daha İyi mi?

Hangisinin daha iyi olduğu, hedeflerinize, madeni paralarınızla ne yapmak istediğinize ve kripto para birimi hakkındaki görüşlerinize bağlıdır. Litecoin’ler Bitcoin’den daha hızlı üretilir, ancak Bitcoin daha değerlidir. Madeni para başına daha fazla değer istiyorsanız Bitcoin daha iyi olabilirken, daha düşük değerde daha fazla madeni para istiyorsanız Litecoin daha iyi olabilir.

Kaç Litecoin Kaldı?

Litecoin’in 84 milyon jeton limiti var. 18 Haziran 2022’de 70.52 milyon vardı, yani o tarih itibariyle kabaca 13.48 milyon kaldı.

Litecoin’in Geleceği Var mı?

Litecoin’in geleceği, tüketici ve yatırımcı duygularına bağlıdır. Devlet düzenlemeleri, ekonomik koşullar, devlet destekli kripto para birimi ve daha fazlası kripto para birimini de etkileyebilir. Teknolojik gelişmelerin kripto para birimlerini bile modası geçmiş hale getirmesi mümkündür.

Litecoin Neden Bu Kadar Ucuz?

Litecoin, diğer kripto para birimlerinden daha büyük bir arz ve daha düşük talebe sahip olduğu için daha düşük bir LTC/USD döviz kuruna ve daha az satın alma gücüne sahiptir. Bu büyük ölçüde tüketici ve yatırımcı bakış açılarından kaynaklanmaktadır – eğer bir değişim aracı daha fazla mal satın alabiliyorsa, daha değerlidir. Bir mal veya yatırımın insanlar için daha yüksek bir değeri varsa, bunun için daha fazla ödeyeceklerdir. Bitcoin şu anda daha değerli bir varlık olarak algılanıyor, bu yüzden daha değerli.

Kripto para birimlerine ve diğer İlk Para Tekliflerine (“ICO’lar”) yatırım yapmak oldukça riskli ve spekülatiftir ve bu makale Investopedia veya yazar tarafından kripto para birimlerine veya diğer ICO’lara yatırım yapılması için bir tavsiye değildir. Her bireyin durumu benzersiz olduğundan, herhangi bir finansal karar vermeden önce her zaman nitelikli bir profesyonele danışılmalıdır. Investopedia, burada yer alan bilgilerin doğruluğu veya güncelliği konusunda hiçbir beyanda bulunmaz veya garanti vermez. Bu makalenin yazıldığı tarih itibariyle, yazarın Bitcoin veya Litecoin sahibi yoktur.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu