Kripto Para

Bitcoin: Yakında herhangi bir zamanda ‘vahşi bir yükseliş dürtüsü’ için ve buna karşı durum

Mart ayındaki Federal Rezerv faiz oranı artışlarıyla ilgili kripto yatırımcılarında artan bir belirsizlik hissi var. En yeni Glassnode’lar Hafta Zinciri 14 Şubat’ta yayınlanan haber bülteni, yaklaşan bu fırtına hakkında bilgi verdi.

kendini hazırla

Beklenen faiz artışları vadeli işlem vade yapısını Mart ayına kadar düzleştirdi. Bu, önceki on yıllardaki gevşek para politikası göz önüne alındığında, daha sıkı bir ABD dolarının daha geniş ekonomik etkisine ilişkin net bir yatırımcı belirsizliğine işaret ediyor.

Kaynak: Glassnode

Yukarıda bahsedilen grafik, yatırımcıların 2022’nin sonuna kadar önemli bir yükseliş patlaması beklemediği hissini yansıtan vadeli işlem vadeli yapı eğrisi üzerinde nesnel bir düz alan gösteriyor.

Örneğin, 2022’nin sonuna kadar olan vadeli işlemler, yıllık %6’lık çok mütevazı bir primle işlem görüyor. Bu, piyasanın “yakında herhangi bir zamanda vahşi bir yükseliş eğilimi beklemekten” oldukça uzak olduğunu gösteriyor.

Yıllıklandırılmış prim, bir kişinin vadeli işlem sözleşmesi riski için ödeyeceği bir doların üzerindeki değerdir. Daha yüksek bir prim, daha yüksek bir risk iştahına işaret ediyordu.

Rapora göre,

“Görünüşe göre yatırımcılar, riskten korunmak için türev piyasaları kaldıraçtan indiriyor ve kullanıyor ve Mart ayında beklenen Fed faiz artırımlarına keskin bir gözle bakarak aşağı yönlü koruma satın alıyor.”

Bu hafta “vadeli işlem piyasalarında dikkate değer bir kaldıraç düşüşü” yaşandı. Bu tür risk azaltma, toplam vadeli işlem açık faizinde toplam kripto piyasası değerinin %2’sinden %1.76’sına düşüşle sonuçlandı. Ergo, “koruma tercihi, muhafazakar kaldıraç ve ufuktaki fırtına bulutlarına karşı temkinli bir yaklaşıma” işaret etti.

Sonunda biraz güneş ışığı

Bitcoin savunucuları koşullara rağmen pozisyonlarını korudu. Fed faiz artışı, Artan satış baskısı vb. Borsalardan Bitcoin çıkışları bu anlatıyı vurgulamaktadır.

Kaynak: Glassnode

Yukarıda bahsedilen grafiğe göre net çıkışlar aylık 42.900 BTC oranına ulaştı. Yani borsalardan Bitcoin çıkışları, girişlerden çok daha ağır bastı. Aslında,

“Bu net çıkış eğilimi şu anda yaklaşık 3 haftadır devam ediyor ve mevcut fiyat artışını son 33,5 bin dolarlık en düşük seviyelerden destekliyor.”

Uzun Vadeli Tutucu (LTH) arzı, toplam arzın yaklaşık 13,341 milyon BTC tutulmasıyla yatay bir eğilim sergilemeye devam etti. ‘Ekim ATH’sinden bu yana, LTH’ler internette yalnızca 175 bin BTC harcadı.’ Hakim makro karşı rüzgarlara rağmen, güçlü eller dikkate değer ölçüde dayanıklı bir HODLer kohortu gösterdi.

Sonunda kim galip gelir?

Fundstrat yönetici ortağı Tom Lee, 14 Şubat’ta CNBC’ye verdiği röportajda oran artışını tartıştı.

Yürütücüye göre, bir faiz oranı tersine çevrilmesi nedeniyle, “önümüzdeki 10 yıl boyunca, tahvil sahibi olmak için para kaybetme garantiniz var… bu 142 trilyon doların neredeyse 60 trilyon doları.”

Açık, kripto evrenine akacaktı. Yatırımcılar, tahvillerden elde ettikleri getirilerle eşleşen veya hatta onlardan daha iyi performans gösteren getiriler elde edebilirler. o görüş,

“Bence hisse senetlerinden çok fazla spekülatif sermaye olması daha muhtemel… köklerini tahvillerden çıkışa kadar takip edecek ve sonunda kriptoya akacak.”

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu