Kripto Para

Celsius çekim işlemleri ve transferleri durdurdu: Bitcoin’de sert düşüş

Kripto para borç ve faiz verme platformu Celsius, birçok olumsuz dedikodunun ortaya atıldığı bir dönemde çekim işlemlerini durdurduğunu açıkladı. TSİ sabaha karşı yapılan açıklamanın ardından kripto para piyasalarında da büyük düşüş meydana geldi ve Bitcoin 25 bin dolar seviyesinin de altına indi. İddialar Celsius’un elinde kullanıcıların fonlarını ödemesi için sadece birkaç haftalık fon kaldığı yönündeydi.

“Piyasa koşullarından ötürü…”

Celsius’tan yapılan açıklamada ise bu adım için piyasa koşulları sebep gösterilerek, topluğun ve müşterilerin faydasına hareket etmenin önceliğine vurgu yapıldı ve şu ifadeler kullanıldı:

“Piyasa koşullarından ötürü Celsius, hesaplar arasındaki tüm transfer, takas ve çekim işlemlerini durdurmuştur. Topluluğun faydasına davranmak Celsius’un birinci önceliğidir. Bu adımı Celsius’un ilerleyen dönemde zorunluluklarını daha iyi şekilde yerine getirmesi amacıyla atıyoruz. Operasyonlarımız devam etmektedir. Toplulukla bilgi paylaşımı da sürecektir”

En büyük kripto borç verme platformlarından biri olan Celsius’un Mayıs itibariyle elinde 12 milyar dolar değerde müşteri varlıkları bulunuyordu. Son rakamlara göre de platformun 1.7 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor.

CEL fiyatında büyük düşüş

Celsius’un kendi token’ı olan ve son dönemde belli oranda düşüş yaşayan CEL token da, haberin ardından daha da sert düştü. Ay başında 0.80 doların üzeriden olan CEL, çıkan haberlerin ardından 0.40 doların altına düşmüştü. Bugünkü açıklamanın ardından ise fiyat 0.20 doların da altına inmiş durumda…

LUNA etkisi gibi…

Hatırlanacağı üzere Mayıs ayındaki LUNA çöküşü de kripto para piyasalarında çok ciddi bir olumsuz etki yaratmıştı. Celsius ile ilgili iddiaların ardından piyasada zaten halihazırda bir düşüş eğilimi vardı ve resmi açıklamanın ardından bu eğilim gerçeğe dönüştü ve Bitcoin fiyatına da yansıdı. En büyük kripto paranın fiyatı da 24 bin 800 dolara kadar düştü.

Ne oldu?

Bilindiği üzere Celsius, müşterilerden aldığı fonlar karşılığında onlara faiz veriyor. Ancak alınan fonlar başka platformlarda da işletiliyor ya da borç almak isteyen diğer kullanıcılara veriliyor. İddialar, platformun elinde kullanıcı fonlarını ödeyecek fonun neredeyse hiç kalmadığı yönündeydi.

Celsius, elinde bulundurduğu Ethereum’ları Lido protokolünde kullanıyordu ve bazı ETH’ler burada stETH’e dönüşmüştü. ETH ile eşit olması gereken stETH’nin fiyatındaki düşüşün ise platformu zora soktuğu belirtiliyordu.

Bu düşüşün arkasında da, Alameda Research adlı şirketin olduğu iddia edilmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu