Akademi

Cesur Solucan Deliği Hackinden Sonra 320 Milyon Dolarlık Kripto Çalındı

Saldırıda yaklaşık 120.000 Wrapped Ether tokeni alındı ​​ve proje, hacker’a fonları iade etmesi için yalvardı ve onlara 10 milyon dolarlık bir bug ödülü ödeme sözü verdi.

Bundan fazla 320 milyon dolar Solana ve Ethereum blok zincirlerini birbirine bağlayan bir protokol olan Wormhole’u hedef alan cüretkar bir saldırının ardından kripto para birimi çalındı.

Hakkında 120.000 Saldırıda sarılı Ether tokenleri alındı ​​ve proje, bilgisayar korsanına fonları iade etmesi için yalvardı ve onlara bir miktar ödeme sözü verdi. 10 milyon dolar böcek ödülü.

Wormhole, wETH’nin bire bir desteklenmeye devam etmesini sağlamak için ağ ETH ekleyerek, hack’e neden olan güvenlik açığının düzeltildiğini söylüyor.

Kullanıcılara fonlarının güvende olduğundan emin olunmasına rağmen, hack, düşen SOL fiyatı için felaket oldu. %14.36 son 24 saat içinde 95.67 $ yazarken.

Blockchain analitik firması Elliptic’in kurucu ortağı Tom Robinson, şunları söyledi: Bloomberg:

“Bu, DeFi hizmetlerinin güvenliğinin, içlerinde depolanan büyük meblağlar için uygun bir düzeye ulaşmadığını bir kez daha gösteriyor. Blok zincirinin şeffaflığı, saldırganların büyük hataları tespit etmesine ve bunlardan yararlanmasına izin veriyor.”

Elliptic’ten alınan rakamlar, bunun tüm zamanların en büyük dördüncü kripto hırsızlığı olduğunu ve şimdiye kadar DeFi alanında kaydedilen en büyük ikinci kripto para hırsızlığı olduğunu gösteriyor. Şirket ayrıca potansiyel kurbanların tek bir yazıyla bilgisayar korsanına doğrudan mesaj göndermeye çalıştıklarını da kaydetti:

“Saldırıda 100.000 dolar kaybettim. Ben bir hemşireyim. Bütün birikimim bunlar. Umarım bana geri verebilirsiniz. Herkes hastalanacak. Hasta olduğunuzda size bakan hemşireleri düşünün. Her zaman diliyorum. sağlıklı ve dünya mutluluğunun tadını çıkarın.

Apple Podcast’ler, Spotify ve Google Podcast’lerde CoinMarketRecap podcast’ini dinleyin

Bu aşamada, hacker’ın niyetleri de dahil olmak üzere ayrıntılar yarım yamalak kalır.

Bazıları kötü niyetle ve finansal kazanç için hareket ederken, diğerleri yalnızca güvenlik açıklarını vurgulamayı ve daha sonra fonları iade etmeyi amaçlayan beyaz şapkalı bilgisayar korsanlarıdır.

Ağustos 2021’de görülen Poly Network hack’inde durum buydu – şimdiye kadar görülenlerin en büyüğü ve toplam değeri 611 milyon dolar – tüm varlıklar daha sonra iade edildiğinden.

Bir röportajda, sorumlu kişi (“Bay Whitehat” lakaplı) sosyal medyada her zaman kriptoyu geri vermeyi planladıklarını söyledi ve ekledi:

“Saldırıya uğradıklarında insanları incittiğini biliyorum ama bundan bir şeyler öğrenmeleri gerekmez mi? … Kripto dünyasında paniğe neden olmak istemedim. Önemli tokenleri aldım ve hiçbirini satmadım.”

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu