Akademi

Chainalysis, Fidye Yazılım Ödemelerinin Büyüdüğünü Söyledi

Mağdurlar 2021’de ortalama 118.000 dolar ödüyor – 2020’de kaydedilen 88.000 dolara göre belirgin bir artış.

Fidye yazılımı ödemeleri büyüyor – kurbanlar ortalama 118.000 $ 2021’de.

zincirleme, Araştırmayı gerçekleştiren, bunun belirgin bir artış olduğunu söylüyor $88.000 2020 yılında kaydedildi.

Trendi açıklayan blockchain istihbarat firması şunları söyledi:

“Fidye boyutlarındaki artışın bir nedeni, fidye yazılımı saldırganlarının büyük kuruluşlara karşı yüksek oranda hedefli saldırılar gerçekleştirmeye odaklanmasıdır.”

Şirket, 2020’yi “Fidye Yazılım Yılı” olarak adlandırmıştı ve 2021 Kripto Suç Raporunda başlangıçta şunu tahmin etmişti: 350 milyon dolar Mağdurlar tarafından 2020’de ödeme yapıldı. Bu rakam son 12 ayda önemli ölçüde arttı ve şu anda 692 milyon dolar.

Yazma sırasında, 2021 için kaybedilen toplam rakam 602 milyon dolar – ancak muhtemelen fidye yazılımı kurbanlarının eksik bildirimleri nedeniyle bunun da artması bekleniyor. Chainalysis ekledi:

“Anekdot niteliğindeki kanıtlar ve 2021’in ilk yarısındaki fidye yazılımı gelirinin 2020’nin ilk yarısını aştığı gerçeği, bize 2021’in sonunda fidye yazılımı için daha da büyük bir yıl olduğunun ortaya çıkacağını gösteriyor.”

Apple Podcast’ler, Spotify ve Google Podcast’lerde CoinMarketRecap podcast’ini dinleyin

Rusya merkezli olduğuna inanılan Conti grubu, geçen yıl en çok gelir getiren fidye yazılımı türüydü.

Bir hizmet olarak fidye yazılımı modelini kullanır ve “bağlı kuruluşların bir ücret karşılığında programını kullanarak saldırı başlatmasına izin verir”.

DarkSide ikinci oldu ve bu grup 2021’de düzenli olarak manşetlere çıktı – özellikle yakıt kıtlığına yol açan ABD Koloni Boru Hattı’na yaptığı saldırıyla.

Chainalysis, bu olayı, yapılabilecek zararın güçlü bir kanıtı olarak seçti ve şunları yazdı:

“Sömürgecilik hikayesi, fidye yazılımı saldırılarının bu kadar tehlikeli olmasının bir nedeninin önemli bir hatırlatıcısı olarak hizmet ediyor: Sık sık, yalnızca enerji sağlayıcıları değil, gıda sağlayıcıları, okullar, hastaneler ve finansal hizmet şirketleri de dahil olmak üzere ülkeyi çalışır durumda tutmak için ihtiyaç duyduğumuz kritik altyapıyı hedef alıyorlar. “

Tüm bu gerçekler ve rakamlar ilk başta göz korkutucu görünse de Chainalysis, kara para aklama eğilimlerinin “fidye yazılımı ekosisteminin gerçekte ne kadar küçük olduğunu gösterdiğini” söylüyor. %56 2020’den beri suç adreslerinden gönderilen fonların yüzdesi, aralarında üç büyük, uluslararası borsa bulunan altı işletmeden birine ulaştı:

“Kolluk yaptırımı, bu kara para aklama faaliyetini kolaylaştıran az sayıdaki hizmeti çökerterek, saldırganların para kazanma seçeneklerini önemli ölçüde azaltabilir, fidye yazılımı saldırılarını gerçekleştirmek için mali teşviki azaltabilir ve fidye yazılımı kuruluşlarının çalışma yeteneğini engelleyebilir.”

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu