Kripto Para

“Derin Düzeltme!” Altın Fiyatları İçin Kartlarda Neler Var?

Kriptokoin’in haberine göre;

Altın fiyatları 2.000 dolar seviyesine yakın dalgalanmaya devam ediyor. Ancak, parlak metal daha yüksek bir seviyeye çıkmak için sağlam bir inançtan yoksun. ABD getirileri geri çekildikçe risk yukarı yönlü olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, temel faktörler hala ABD ekonomisini diğer ekonomilere göre daha fazla destekliyor. Bu yüzden, piyasa analisti Matias Salord’a göre altın keskin düzeltme riski altında.

Fed’in duruşu altın fiyatları lehine olmadı

Çok sayıda ekonomik rapor, merkez bankası kararları ve ABD resmi istihdam raporu açıklandı. Japonya Merkez Bankası (BoJ), ABD Merkez Bankası (Fed) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) beklentiler doğrultusunda karar alarak para politikası duruşlarını değiştirmedi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Fed beklentiler doğrultusunda gibi hareket etti. Ayrıca, verilere bağlı kalmaya devam ediyor. Enflasyon toparlanmadıkça, faiz oranlarını daha fazla artırmaları olası değil. Karar, doların genel havası üzerinde mütevazı bir etki yarattı ve altın fiyatları lehine olmadı.

Önümüzdeki hafta gündemi sakin geçecek

Önümüzdeki hafta piyasa ekonomik veriler açısından sakin bir hafta geçirecek. ABD’de neredeyse hiç üst düzey rapor yok. Perşembe günü, özellikle son istihdam verilerinin ardından, haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları öne çıkacak. Diğer önemli rapor ise Cuma günü açıklanacak olan ve Kasım ayı için ön rakamlar sunan Michigan Üniversitesi Tüketici Duyarlılığı anketi olacak.

Fed yetkililerinin söyledikleri eskisi kadar önemli olmayabilir. Çünkü piyasa merkez bankasının faiz artırımlarını tamamladığını düşünüyor. Hafta içinde açıklanacak ekonomik rakamların bu öngörüyü değiştirme potansiyeli çok az. Fed’in bundan sonra ne yapacağı ve daha da önemlisi, faiz oranlarını ne kadar süreyle yeterince kısıtlayıcı seviyelerde tutacağı konusunda enflasyon verileri çok önemli olacak. Bir sonraki Tüketici Fiyat Endeksi raporu 14 Kasım’da gelecek. Ayrıca, 2023 yılının son Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı 12-13 Aralık’ta olacak.

Altın fiyatları için bu senaryolar geçerli

Piyasa Fed’in faiz oranlarını daha fazla artırmayacağından emin. Bununla birlikte, ABD getirilerinin sabit kalmasının altın fiyatları için yukarı yönlü potansiyeli artırması mümkün. Fed’in faiz oranlarını daha fazla artırmaması, yavaşlayan enflasyon ve yumuşayan ABD verileriyle birlikte altın için olumlu bir haber olabilir. Ancak, büyüme farkları nedeniyle temeller ABD Dolarını diğer para birimlerine göre destekliyor. Bu yüzden, daha güçlü bir doların düzeltmelere yol açması olası. Bunun da altın için kazançları sınırlaması mümkün.

Birçok merkez bankası kararının alındığı bir haftanın ardından, önümüzdeki hafta şehirdeki tek oyun Avustralya Merkez Bankası (RBA) olacak. Salı günü RBA’nın faiz oranlarını artırma ihtimali var. Piyasalar, Çin ticaret verilerini (Salı) ve enflasyon rakamlarını (Perşembe) yakından izleyecek. Eurostat da Salı günü toptan eşya enflasyonu verilerini açıklayacak. Genel olarak, Wall Street’te bir çöküş yaşanmadığı sürece, tahvil piyasası altın fiyatları ve ABD Doları için önemli bir itici güç olmaya devam edecek. Bu haftaki rallinin ardından tahviller yükselmeye devam ederse, altın er ya da geç bundan faydalanacaktır.

Altın fiyatları teknik görünümü: Derin bir düzeltme mümkün!

Piyasa analist Matias Salord, altının teknik resmini değerlendiriyor. Altın, 2.000 doların üzerinde tutunamadı ve 2.010 doları kırmayı başaramadı. Bunun ardından yükseliş ivmesini bir miktar kaybetti. Ancak, kısa vadede ve haftalık grafikte eğilim yukarı yönde kalmaya devam ediyor. Fiyatın 1.980 doların altına düşmesi halinde daha derin bir düzeltme muhtemel. Ayrıca, 1.930 dolarda bulunan 20 haftalık Basit Hareketli Ortalamanın (SMA) destek sağlaması mümkün. Aksine, sarı metalin rekor seviyelerin testine kapı açmak için 2.025 doların üzerinde bir haftalık kapanışa ihtiyacı var.

Altın fiyatları, daha önce Nisan ayında yukarı yönü sınırlayan güçlü bir direnç bölgesinde duruyor. Bu bölgeyi aşmayı başarırsa, daha yüksek bir ivme olası. Tersine, kısa vadede bunu başaramaması bir düzeltmeyi tetikleyebilir. Günlük grafikte altın 2.005 dolar ile 1.980 dolar arasında hareket ediyor. Eğilim hala yukarı yönlü. Ancak, Göreceli Güç Endeksi (RSI) aşırı alım seviyelerine yaklaşıyor. Bu da daha fazla konsolidasyona işaret ediyor. Fiyat, 20 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA) ve diğer önemli SMA’ların oldukça üzerinde ve yükseliş eğilimini destekliyor.

Altın tahmin anketi

FXStreet Tahmin Anketi, çoğu uzmanın altın fiyatlarının önümüzdeki hafta ve aylarda mevcut seviyelerden daha fazla hareket etmeyeceğini öngördüğünü gösteriyor. Önümüzdeki hafta için ortalama fiyat 2.005 dolar, bir ay için ise 1.999 dolar. Bir çeyrek sonrası için ortalama fiyat ise 1.998 dolar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu