Şirket Haberleri

Enerji Şirketi Halka Arz Gelirleri İçin Yeni Yatırımlarını Açıkladı

Halkaarznet’in haberine göre;

Tatlıpınar Enerji Üretim A.Ş. (TATEN), bugün Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yaptığı bildiride halka arz gelirlerinin kullanım planlarını detaylı biçimde listeledi. Geçtiğimiz sene Ağustos ayında halka arzı gerçekleştirilen Tatlıpınar Enerji Üretim A.Ş. (TATEN) sürecin bitmesiyle birlikte yatırımcısına enflasyon karşısında yüksek getiriler kazandıramadı. Şirket 29 Nisan itibariyle açıkladığı bildiride yeni yatırımları için detaylı bir rapor yayınladı.

YENİ YATIRIMLAR AÇIKLANDI

Tatlıpınar Enerji Üretim A.Ş. (TATEN), tarafından Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildiride halka arzdan ve sermaye artırımı kapsamında elde edilecek miktarın nasıl değerlendirileceğine ilişkin rapor yayınlandı. Tatlıpınar Enerji Üretim A.Ş. (TATEN), halka arzdan sağlanan 789.750.000 TL brüt fonun, toplamda 36.910.424 TL’lik maliyet düşüldükten sonra 752.839.576 TL net gelir elde ettiğini duyurdu.

Halka arzlardan elde edilen gelirlerin büyük bir çoğunluğu Tatlıpınar Enerji’nin yenilenebilir enerji kapasitesini genişletmek amacıyla kullanılacak. Tatlıpınar RES’in kapasitesini 38,4 MW artırma planı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından onaylanmış durumda. Yapılacak kapasite artışı için Almanya merkezli bir firma ile ekipman tedarik ve kurulum sözleşmesi imzalandığı belirtildi. Şirket tarafından yapılan bu yatırımların halka arzda elde edilen gelirlerin yüzde 30 ila 35 oranında olacağını belirtti. 

Halka Arz Neticesinde Elde Edilecek  Oran (%)
Fonun Kullanim Yerleri
Rüzgar Enerjisi Santrali Kapasite Artışı Yatırımları 30-35
Hibrit Günes Enerjisi Santrali Yatırımları 35-40
Kredi geri ödemeleri 30-35
İşletme Sermayesi 1-5

Tatlıpınar Enerji Üretim A.Ş. (TATEN) hibrit güneş enerjisi santrali yatırımları için de önemli adımlar attı. EPDK tarafından alınan onay sonrasında hibrit güneş enerhisi santrali yatırımlarının da şirket tarafından gerçekleştirileceği raporda belirtiliyor. 

Şirket Borsa İstanbul’da TATEN koduyla 29 Nisan itibariyle 32,78 TL’den işlem görüyor. TATEN hissesi aylık bazda yüzde 2,21 değer kaybı yaşarken 2023 yılı Ağustos ayından itibaren bu yana yüzde 32,50’lik bir artış sağladı. Bu artışın enflasyonun altında olması nedeniyle şirket yatırımcının yüzü gülmedi. Halka Arz Olan Gayrimenkul Şirketi BIST’de Ne Zaman İşlem Görecek?

Editör: Umut Köse

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu