Akademi

Ethereum Yeniden Adlandırma: Ethereum 1.0 ve 2.0 Artık Yok!

Ethereum ağı, adını Ether kavramından alır; uzayda ışık dalgalarını dolduran ve taşıyan bir malzeme.
Eter teorisi 1905’te Albert Einstein özel görelilik teorisini ortaya çıkardığında terk edildi, ancak 2013’te Vitalik Buterin’in merkezi olmayan, açık kaynaklı blok zincirinin adı olarak yeni bir hayat buldu: Ethereum.
Buterin, Ether teorisini çocukken öğrendi ve daha sonra 2013’te Ethereum teknik incelemesini araştırıp yazarken buna tekrar rastladı. The Infinite Machine başlıklı Ethereum kitabında Camila Russo, “Vitalik, platformunun her uygulama için temel ve algılanamaz bir ortam olmasını istedi, tam da ortaçağ bilim adamlarının eter olduğunu düşündükleri… artı, kulağa hoş geliyordu.”

Ethereum gerçekten kulağa hoş gelen bir isim, ancak ağ büyüdükçe geliştiricileri, Ethereum’un yeni yinelemelerini tanımlamak için bazı yeni terminolojiye ihtiyaç duydular ve Ethereum 2.0’a indiler.

Bu terimi muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur. Oldukça yakın zamana kadar, çoğumuz Ethereum’un mevcut iş kanıtı (PoW) zincirine Ethereum 1.0 ve yeni ve geliştirilmiş hisse kanıtı (PoS) zincirine Ethereum 2.0 olarak atıfta bulunduk. Bununla birlikte, bu terimlerin eski olduğu ve artık Ethereum’un yol haritasının çeşitli geliştirme aşamalarını doğru bir şekilde tanımlamadığı ortaya çıktı, bu nedenle terimlerin değiştirilmesi gerekiyordu.

Orijinal geliştirme yol haritası, Ethereum’un orijinal PoW blok zincirinin aşamalı olmasını ve sonunda zorluk bombası yoluyla eski haline getirilmesini içeriyordu. Bomba patlamış olsaydı, Ethereum 1.0 PoW zincirinde madencilik çok daha zor hale gelecek ve madencileri yeni PoS zincirine geçmeye teşvik edecek ve ardından tüm kullanıcılar ve uygulamalar yeni kanıta geçecekti. hisse zinciri de.

Bununla birlikte, Beacon Chain üzerinde geliştirme başladıktan kısa bir süre sonra, orijinal Ethereum 2.0 yol haritasında ana hatlarıyla belirtilen çeşitli unsurların ve yükseltmelerin tamamen teslim edilmesinin çok uzun zaman alabileceği, Beacon Chain gibi diğerlerinin ise oldukça hızlı bir şekilde teslim edileceği açıkça ortaya çıktı.
Bu, Vitalik Buterin’i bir “Erken Birleştirme” önermeye yöneltti, bu sayede “eth1 sistemi eth2’nin 0. parçası olarak “yaşayacak”. Başka bir deyişle, PoW zincirinin yürütme katmanı, yaratıcı bir şekilde “Birleştirme” olarak adlandırılan Beacon Zincirinin fikir birliği katmanıyla birleşecekti.

Ethereum’un yol haritasındaki bu değişiklik, şartların Kullanmakta olduğumuz modası geçmiş ve yanlış hale geldi, bu yüzden Ethereum’un yaşlılar konseyi şartları tamamen kaldırmaya karar verdi. Bu doğru – artık Ethereum 1.0 veya 2.0 yok, eth1 veya eth2 de yoktur. Bunun yerine, Ethereum1.0/ eth1 artık konsensüs katmanı olarak, Ethereum 2.0/ eth2 ise yürütme katmanı olarak adlandırılıyor.

Bu kafa karıştırıcı görünüyorsa, aşağıdaki mem’e bakın.

Gördüğünüz gibi, yeni adlandırılmış konsensüs ve yürütme katmanlarını birleştirdiğimizde, Ethereum’umuz var.

Ethereum Vakfı, geliştiricilerinin lingo’sunu güncelleyerek ilerlemelerini ağın yol haritasıyla birlikte daha doğru bir şekilde tanımlayabileceklerini ve hepimizin Ethereum’un çeşitli yükseltmelerini ve geliştirme aşamalarını hatalı bir şekilde tanımlamayı bırakabileceğimizi umuyor.

Muhtemelen, Ethereum 2.0’ın da ne zaman gelmesini bekleyebileceğimizi sormayı bırakmamız gerekmeyecek.

Eskiden hayat gerçekten daha basitti, ancak Ethereum’u yanlış bir şekilde tanımlamaya devam etmenin anlamı ne olabilir?

Artık eski terminolojiyi kullanmamak sizi eth 1 ve 2 ile ilgili her şeyi unutmaya ikna etmek için yeterli değilse, Ethereum terminolojisini daha sonra değil şimdi bırakmak için dört ek neden sunar.

İlk önce, insanlar sezgisel olarak Ethereum 1.0’ın önce geldiğine ve Ethereum 2.0’ın ardından geldiğine ve 2.0 başladığında 1.0’ın öldüğüne inanıyor. Ne yazık ki, bunların hiçbiri doğru değil. Bu nedenle, Ethereum 2.0’ı ortadan kaldırmak, gelecekteki Ethereum kullanıcılarının bu kafa karıştırıcı zihinsel modelde gezinmesine gerek olmadığı anlamına gelir.

Ayrıca, Ethereum’un yol haritası geliştikçe, eski terimler artık çeşitli gelişim aşamalarını doğru bir şekilde tanımlayamadı ve onları geçersiz kıldı. Ancak, mümkün olan en geniş kitlenin Ethereum’u anlamasını sağladığından, ilgili terimlerle doğru bir yol haritası son derece yararlıdır. Bu nedenle, şartları değiştirmek herkesin yararınadır.

Ayrıca‘Ethereum 2.0’ terimi kripto alanına girdiğinden beri, kullanıcıların “eth1” tokenlerini var olmayan “eth2” tokenleri ile değiştirmeye kandırıldığı dolandırıcılık ve şemaların çoğaldığını gördük. Bu nedenle vakıf, eth2’yi rafa kaldırarak, dolandırılan Ethereum kullanıcılarının sayısını azaltmayı umuyor.

Ve son olarak, vakıf, Beacon Chain’de stake etme ile ilgili kafa karışıklığının bir kısmını ortadan kaldırmayı umuyor. Bir dizi stake operatörü, stake edilen ETH tokenlerini Beacon Chain üzerinde bir “ETH2” ticker ile temsil etti. Bu, pek çok insanın kafasını kaşıdı çünkü böyle bir ETH2 belirteci gerçekte mevcut değil, sadece sağlayıcılarının payındaki paylarını temsil ediyor.

Bu isim değişiklikleri yol haritasının kendisinde bir değişiklik değil ve Ethereum’u farklı bir yöne yönlendirmeyecek. Aksine, yol haritası zaman içinde geliştikçe Ethereum’un yol haritasının nasıl tanımlandığına dair bir güncellemedir.

Şimdilik, en azından Ethereum, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi, tamamen aynı zaman çizelgesinden aynı hedeflere doğru çalışıyor.

Ayrıca, ileriye dönük olarak, Ethereum’daki herhangi bir güncelleme veya değişiklik, bundan böyle, Ethereum 3.0 veya 4.0 olarak değil, “yükseltmeler” olarak adlandırılacaktır.

Ethereum, isim değişikliği için biraz tepki aldı, ana şikayetler bu yeni terminolojinin yalnızca kafa karışıklığına katkıda bulunacağıydı. Ancak isim değişikliği bazılarına gereksiz veya aşırı hevesli görünse de, sırf bu yeni terimler doğru olduğu için uzun vadede meyvesini vermelidir.

Zaman geçtikçe, hepimizin kullandığı modası geçmiş terminoloji yalnızca daha yanlış hale gelecek, çünkü birleştirme sonunda gerçekleştiğinde, eth1 ve eth2 gerçekten ortadan kalkacak ve geriye kalan tek şey Ethereum olacak.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu