AkademiAltcoin HaberleriKripto Para

Ethereum Zorluk Bombası Nedir? Ethereum Zorluk Bombası Neden Ertelendi?

CNBC, Ethereum madencilerini aşamalı olarak kaldıracak geçişi geciktirmek için tarihi Haziran 2022’ye kadar uzattığını bildirdi. Peki, Ethereum Zorluk Bombası nedir? Ethereum zorluk bombası neden ertelendi?

Ethereum Zorluk Bombası Neden Ertelendi?

Ethereum ağı yakın zamanda 9 Aralık’ta Arrow Glacier hard fork’undan geçti ve tek amacı “ zorluk bombasını ” gelecek yılın Haziran ayına ertelemekti. Zorluk bombası, iş kanıtı ağını blok üretmeyi durdurmaya zorlayan bir mekanizmadır, madenciliği kârsız hale getirir ve madencilerin ağ, hisse kanıtı ile birleştikten sonra zinciri canlı tutmasını engeller.

Ethereum çekirdek geliştiricileri, istemci birlikte çalışabilirliği ve işleyen bir geliştirici ağı olan Amorpha ile Birleştirme yolunda önemli ilerleme kaydetti. Ancak, ana ağ düzeyi değişikliğini hisse kanıtı olarak sunmak için daha fazla zamana ihtiyaç vardır.

Bu, zorluk bombasının dördüncü kez ertelendiği anlamına gelse de, çekirdek geliştiriciler, Birleştirme’nin önümüzdeki yaza kadar hazır olacağına ve haftalık Tüm Çekirdek Geliştiriciler toplantılarında güncellemeler sağlamaya devam edeceklerine dair neredeyse oybirliğiyle güvenin sinyalini verdi.

Ethereum Zorluk Bombası Nedir?

Ethereum, diğerleri gibi, büyük miktarda enerji ve hesaplama gücü kullanan bir fikir birliği mekanizmasına dayanan bir kripto para ağıdır. Bu, teknolojinin ölçeklenebilirliğini ve önemli varlıklara sahip kişiler veya işletmeler tarafından oluşturulan büyük madencilik çiftliklerinde merkezileştirilmesini teşvik eder. Bununla birlikte, bu merkezileştirme, kripto para biriminin arkasındaki orijinal ilkelere aykırıdır.

Ethereum’un “zorluk bombası”, Ethereum ağına ETH 2.0 ve çalışma kanıtı güncellemesi yayınlandığında ortaya çıkacak madencilik zorluğundaki kasıtlı ve ani artışı ifade eder. Zorluk bombasının arkasındaki amaç, Ethereum blok zincirinde yeni bir blok çıkarmak için gereken süreyi katlanarak artırmaktır, böylece:

Teşviki kaldırarak kripto para madencilerini enerji yoğun iş kanıtı madenciliğinden uzaklaşmaya teşvik eder
Para birimi oluşturma ve sahipliğini merkezileştirme yeteneğini ortadan kaldırır

Ethereum’un “zorluk bombası”, madencilerin, hisse ispatına geçişten sonra iş ispatı mekanizmasında kalmayı tercih etmelerini engellemek için madencilik zorluğundaki ani bir artışa atıfta bulunuyor.
Zorluk, bir kripto para biriminin bir blok zinciri içindeki işlemlerini doğrulamak için gereken zaman ve hesaplama gücünü ifade eder.

Ethereum’un zorluk bombası, geliştiriciler Ethereum 2.0’da ince ayar yaparken beş kez ertelendi.

Zorluk Bombasını Anlamak

Kripto para dünyasında, zorluk terimi , belirli bir kripto para birimi için bir blok zincirinde bir blok madenciliği yapmak için gereken hesaplamaların ne kadar zor olduğunu açıklar. Bir kripto para birimi madenciliği yapmak genellikle bir madeni para yaratmakla karıştırılır; ancak madencilik, işlem bilgilerini şifreleyen 64 karakterlik karmayı çözmeyi içeren doğrulama sürecidir. Bir madencinin makinesi hash’i çözdüğünde, bir madeni para ile ödüllendirilir.

Orijinal Ethereum blok zinciri, zaman içinde madenciliğin zorluğunu artıran kendine özgü bir özellikle geldi – ne kadar çok blok çıkarılırsa, bir sonraki bloğun madenciliği o kadar zor ve zaman alıcı hale geldi . 1 Zorluk bombası, hash’i üssel olarak çözmenin zorluğunu artırmak için tasarlanmıştır, bu da onu zaman ve enerji açısından maliyete değmeyecek kadar pahalı hale getirir.

Madencilikte kullanılan büyük miktarlardaki enerji endişeleri artırsa da, Ethereum geliştiricileri her zaman, iş kanıtından %99 daha az enerji tüketmesi beklenen hisse ispatına geçmeyi amaçladı. 2

Bu senaryonun başlangıcı, Ethereum’un “Buz Devri” olarak anılır. Bu süre boyunca, Ethereum, madencilerin hash’i çözmek ve ödüller kazanmak için birbirleriyle rekabet ederek eter kazanmalarını gerektiren iş kanıtı (PoW)’dan, ödüllerin dağıtıldığı hisse kanıtı (PoS)’a geçiş yapacak. coin’lerin stakingine dayalı olarak: Proof-of-work kapsamında, madeni paralar sahipleri tarafından “bahis edilir” veya işlemleri doğrulamak ve ödüller kazanmak için rastgele şans için teminat olarak yerleştirilir.

Zorluk Bombası için Planlar

Ethereum’un zorluk bombası, blok zinciri PoS’a geçtikten sonra bile PoW mekanizmasına devam etmeyi seçebilecek madenciler için caydırıcıdır. Madencilerin geçiş yapmak istemeyeceklerinin başlıca nedeni, büyük olasılıkla karlardaki azalmaya karşı direnç olacaktır. Tüm madenciler hisse kanıtına geçmezse, Ethereum’un blok zincirinin çatallanma olasılığı vardır.

Ethereum’un kurucuları bunu öngördü ve blok zincirini madencilik algoritması için zorluk seviyelerindeki artışları içerecek şekilde programladı. Buna PoW’dan PoS’a geçişi etkilemesi ve Ethereum 2.0’a geçişe yardımcı olması beklenen zorluk bombası dediler.

Bununla birlikte, PoS kapsamında ETH2’ye geçiş, geliştiriciler için çok büyük bir zorluktur – zorluk bombası çıkış tarihini geriye itmeye devam etmek zorunda kaldılar. PoS’a yükseltmeden önce serbest bırakmak ters etki yapacaktı – zorluk bombası işlem doğrulamasını büyük ölçüde yavaşlatacak ve büyük olasılıkla kripto para biriminin yatırımcılar ve kullanıcılar için değerini azaltacaktır.

Diğer düzeltmelerin yanı sıra zorluk bombasını geri iten beş yükseltme yapıldı:

2017 : Bizans güncellemesi 3

2019 : Konstantinopolis güncellemesi 4
2020 : Muir Glacier güncellemesi (yalnızca zorluk bombası) 5
2021 : Londra güncellemesi 6
2021 : Arrow Glacier güncellemesi (yalnızca zorluk bombası) 7
ETH 2.0’a yükseltme yapıldıktan sonra, zorluk bombasının var olmasına gerek kalmayacak çünkü Ethereum iş kanıtı madenciliği ödüllendirilmeyecek.

ETH Zorluk Bombası Nedir?

Ethereum zorluk bombası, bir madencinin blok zincirindeki işlemleri doğrulamasını ve iş kanıtı konsensüs mekanizması altında bir ödül kazanmasını çok daha zor hale getiren bir kod ayarlamasıdır . Proof-of-stake konsensüs mekanizmasını kullanacak olan ETH 2.0’a geçişi desteklemek için tasarlanmıştır.

ETH Zorluğu Neden Bu Kadar Yüksek?

Zorluk, işlemleri doğrulayan iş kanıtı konsensüs mekanizmasında yatmaktadır. PoW altında, doğrulanan blok sayısı ile zorluk artar. Bununla birlikte, ETH, hisse kanıtı kullanacak olan ETH 2.0’a geçiyor. Sonuç olarak, rekabetçi madencilik yerine rastgele seçilen doğrulayıcılar kullanılacaktır. 8

Maden Çıkarması En Kolay Kripto Nedir?

Kripto para madenciliği veya bir bloğun karmasını doğrulamak ve bir ödül almak için hesaplama gücünü kullanmak, rekabetçi doğası nedeniyle çok daha zor hale geldi. Madencilik çiftlikleri ve havuzları , daha yüksek değerli kripto para birimleri üzerinde piyasayı köşeye sıkıştırdı, bu nedenle madenciliği en kolay olanı PoW kullanan ve en düşük değere sahip olan (madencilere getirisi veya piyasa fiyatıyla ölçülür) olacaktır.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu