Kripto Para

Ethereum’da gaz ücretinde keskin bir artış; Rusya-Ukrayna çatışması suçlanacak mı?

Rus bombaları Ukrayna’ya düşerken ve ölüm haberleri gelirken, uluslararası toplum kaynakları harekete geçirmek ve Ukrayna ordusunu desteklemek için çeşitli kuruluşlara para göndermek için mücadele ediyor. Bu nedenle, bu ihtiyacı karşılamayı amaçlayan bir NFT koleksiyonunun zaten olduğunu bilmek pek çok kişiyi şaşırtmayabilir.

Do-NATION’lar ve daha fazlası

Kendi kendini tanımlayan bir “Web3 girişimi” – RELI3F UKR – birincil satışlardan elde edilen tüm gelirlerin bazı ikincil satış gelirleriyle birlikte Ukrayna’daki yardım çabalarına gideceği vaadiyle NFT’leri satıyor. OpenSea’ye göre taban fiyat yaklaşık 0.053 ETH ve yazının yazıldığı sırada işlem hacmi yaklaşık 456 ETH idi.

Ama işin püf noktası buradaydı. Pek çok popüler NFT projesinde olduğu gibi, ilgi çılgınlığı bir gaz fiyatlarında astronomik artış. 26 Şubat sabahı erken saatlerde, medyan gaz fiyatı 100 gwei’nin altına düşmeden önce 1.300 gwei’yi aştı.

Kaynak: pro.nansen.ai

Kendi adına, RELI3F sırtını sıvazlıyor gibi görünüyordu ve tweetlendi,

“Ve tükendik. 0,05 et x 37 sanatçı x 200 baskı = 370 et. 30 saniyede Ukrayna halkı için bir milyon dolardan fazla para toplandı. Bu, web3’ün gücüdür. Kalbimizin derinliklerinden teşekkür ederim. ”

Etkileyici olsa da, birçok bağışçı, fonların bunun yerine Ukrayna halkına gitmiş olabileceğini iddia ederek, gaz ücretlerinde kaybettikleri para karşısında hayal kırıklığına uğradı.

Kripto bağışları, Ukraynalı yardım gruplarını ve hatta orduyu finansal olarak desteklemek isteyenler için popüler bir seçenek oldu. Bir tahmin, orduya 4 milyon dolardan fazla Bitcoin bağışı gönderildiğini bildirdi.

DAO-ting Thomas mısınız?

NFT’lerin çeşitli kullanım durumları vardır, ancak ‘bağış toplama için insani araçlar’ kesinlikle beklenmedik bir şey. Daha bu ay, kendi kendini tanımlayan bir grup “cypherpunk”, AssangeDAO’yu oluşturmak için bir araya geldi. DAO, bir NFT için teklif vermek ve Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın yasal savunması için para toplamak için 45 milyon doların üzerinde ETH topladı.

Bununla birlikte, NFT tabanlı bağış toplamayı eleştirenler, abartılı gaz ücretleri yoluyla bağışların kaybedilmesine üzüldüler.

Buna ek olarak, World Wildlife Fund’ın Polygon blok zincirinde basılan “doğa için belirteçler” koleksiyonuyla NFT endüstrisine yaptığı son baskı da çevresel kaygılar nedeniyle küresel tepki aldı.

Ayrıca Associated Press, kalabalık bir deniz teknesindeki göçmenleri içeren bir videoyu kendi NFT pazarı için bir NFT’ye dönüştürme girişimini gözden geçirmeye karar verdi. Bu, gazetecilerin ve bilim adamlarının haber ajansını insanların acılarından çıkar sağladığı iddiasıyla suçlamalarının ardından geldi.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu