Kripto Para

Fantom’un yatırımcılarının FTM’nin fiyat hareketinden beklediklerinin A’dan Z’ye

Fantom, şaşırtıcı bir şekilde, geçen ay kripto piyasasının en tuhaf anormalliklerinden biri oldu. Tüm piyasa değişen oranlarda değer kaybederken, Fantom rekor kırmakla meşguldü. Ve aynı şeyin en büyük etkinleştiricisi kral paradan başkası değildi. Ancak bu artık Fantom için bir sorun haline geldi.

Hayalet yeni ATH’yi işaretledi

Buradaki sürpriz bölüm, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması değil. FTM’nin bunu bir “ayı piyasasında” başardığı bir gerçektir. Fiyat grafiklerinde Bitcoin’i 42 bin dolara düşüren aynı “ayı piyasası”.

16 Ocak’ta altcoin, Kasım 2021’de kaydedilen önceki ATH’sinin sadece 20 sent üzerinde 3.31 dolardan kapandı.

Hayali fiyat hareketi | Kaynak: TradingView – AMBCrypto

Belki de burada devreye giren en önemli faktör FTM’nin Bitcoin ile negatif korelasyonuydu. Örneğin 17 Ocak’ta FTM’nin negatif 0,53 korelasyonu vardı. 21 Ocak’ta yılın en düşük seviyesi -0.64’e doğru daha da düşmeye devam etti.

Sonraki birkaç gün içinde, ne yazık ki, bu korelasyon hızla yükseldi ve Fantom düşmeye başladı. %53,53 değer kaybeden Fantom, 1,53 dolara kadar geriledi.

Ancak, korelasyon bir kez daha -0.05’e dokunup fiyat yükselmeye başlayınca, yükselen korelasyon (0,37) bir sorun haline geldi. Şu anda, etkileri Fantom’un fiyat hareketinde açıkça görülüyor.

Fantom’un Bitcoin ile korelasyonu | Kaynak: Intotheblock – AMBCrypto

Rusya – Ukrayna çatışması etrafındaki siyasi gelişmeler sayesinde küresel borsalar çöktü. Ve kripto piyasası da öyle. Bitcoin ve çoğu büyük altcoin %10’un üzerinde düşerken, Fantom değerinin neredeyse %17’sini kaybetti.

Fantom’un yatırımcıları tekrar aktif olma fırsatını bulana kadar biraz beklemek zorunda kalacaklar. Özellikle fiyatlar yüksekken zincirleme davranışları önemli ölçüde daha yüksek olduğu için.

Hatta en yüksek seviyede 440 milyon dolar olan işlem hacimleri 31 milyon dolar civarına düştü.

Fantom’un günlük işlem hacimleri | Kaynak: Intotheblock – AMBCrypto

Ayrıca, çoğu FTM yatırımcısı orta vadeli yatırımcılar olduğu için, rallileri pompalayan ve boşaltan Shiba Inu ve Dogecoin sahiplerinin aksine, muhtemelen daha iyi fırsatlar için HODL yapacaklardır.

Fantom yatırımcı dağıtımı | Kaynak: Intotheblock – AMBCrypto

Fiyat göstergelerine, özellikle Göreceli Güç Endeksi’nin aşırı satım bölgesine dalması ve MACD göstergesindeki artan düşüşe bakıldığında, fiyatın düşmeye devam edebileceği görülüyor.

Fantom bu bölgede hiçbir zaman uzun süreli oyalanmaya maruz kalmamış olsa da, RSI’da ilk kez 30.0’ın altına inecek gibi görünüyor. 1,15 dolarlık kritik desteğin üzerinde kaldığı sürece, yatırımcıların şu anda umduğu gibi, kendisini yeniden canlandırabilecektir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu