Kripto Para

FDIC Başkan Vekili, 2022’de kriptoya öncelik veriyor, işte olabilecekler

Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) Başkan Vekili Martin J. Gruenberg, önümüzdeki yıl için temel öncelikleri açıkladı. 2022 gündemine dahil edilen diğer acil konuların yanı sıra, kripto para birimi etrafındaki risklerin değerlendirilmesine de öncelik verildi.

Bildirim, Bloomberg tarafından Başkan Biden yönetiminin kripto için bir yürütme emri yayınlamaya hazırlandığına dair daha önceki bir raporun ardından geldi. Siparişin Şubat ayında çıkması bekleniyor ve hükümetin dijital varlıklara yönelik stratejisini özetleyecek.

Gruenberg açıklamasında şunları söyledi:

“FDIC’nin temel görevi, ABD finansal sisteminde istikrarı ve kamu güvenini korumaktır. FDIC, bu görevi mevduat sigortası, bankacılık denetimi ve sistemik olarak önemli finansal kurumlar da dahil olmak üzere başarısız bankaların düzenli olarak çözülmesine ilişkin sorumlulukları aracılığıyla yerine getirir. ”

Güvenli bir şekilde yürütülen kripto faaliyetleri

Açıklamaya göre, başkan vekili bu önceliklerin ‘federal bankacılık kurumları arasında yakın işbirliği’ gerektireceğini de yineledi. Kripto varlıklarıyla ilişkili riskler söz konusu olduğunda, sürüm, çeşitli kripto varlık veya dijital varlık ürünlerinin hızlı bir şekilde piyasaya sürülmesine işaret ediyor. Açıklamada, bunun önemli güvenlik ve sağlamlık ve finansal sistem riskleri oluşturabileceği açıklandı. Daha da belirtir,

“Federal bankacılık kurumlarının bu ürünlerin oluşturduğu riskleri dikkatlice düşünmesi ve bankacılık kuruluşlarının kripto varlıkla ilgili faaliyetlere ne ölçüde güvenli bir şekilde katılabileceğini belirlemesi zorunludur.”

Bu nedenle, ifadenin ‘güvenli ve sağlam bir şekilde yürütülebilecek’ kripto faaliyetleri gerektirdiği açıktır. Ancak Gruenberg, tüm kurumları ‘bankacılık sektörüne kripto varlık faaliyetleri tarafından ortaya çıkan ihtiyatlı ve tüketici koruma risklerinin yönetimi konusunda rehberlik’ sağlamaya çağırıyor.

Bununla birlikte, kripto endüstrisi artan gözetim konusunda tamamen heyecanlı değil. İngiltere merkezli dijital varlık komisyoncusu GlobalBlock’ta Analist olan Marcus Sotiriou, AMBCrypto’ya şunları söyledi:

“[Senator Ted] Cruz ayrıca, Bitcoin’in ne olduğunu anlamadıklarından ama yine de onu düzenlemeye çalıştıklarından endişelendiği için kongrenin “her şeyi alt üst etme” olasılığı konusunda da uyardı.”

Daha önce bildirildiği gibi, kripto para birimi endüstrisi 2022’yi kripto konusunda yasal netlik için “Kongre ve düzenleyiciler” lobisi yaparak geçirmeyi planlıyor.

Sotiriou daha fazla görüş bildirdi,

“Bence ABD düzenlemesi şüphesiz Bitcoin’in en büyük riskidir ve Biden İdaresi’nden Bitcoin düzenlemesine ilişkin potansiyel olarak bu ay yayınlanacak bir raporla yakında daha fazla netlik kazanacağımızı umuyorum.”

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu