Kripto Para

Flört uygulamalarında mısınız ve kriptoya mı yatırım yaptınız? İşte bilmeniz gerekenler

Yakın tarihli bir medya raporu, geçen yıl bir flört platformunda meydana gelen kripto dolandırıcılığına ışık tuttu. 24 yaşındaki Tennessee’li bir kadının, Hao on Hinge adlı biriyle çıkmaya başladığında 390.000 dolar kaybettiği bildirildi.

NYT tarafından görülen metinlere göre, onu ikna etti,

“Size özgür olduğunuzda kripto para birimine yatırım yapmayı, hayatınıza bazı değişiklikler getirmeyi ve hayatınıza ekstra bir gelir getirmeyi öğretmek istiyorum.”

Yatırım yapmaya veya kripto para birimlerine aşina olmadığı için bir röportajda yatırım yapmaya “çok şüpheci” olduğunu kabul etti. Ancak, Hao’nun güvencesi üzerine, daha sonra aynı fikirde görünüyordu.

“Haberlerde kripto hakkında çok şey duymuştum. Ben meraklı bir insanım ve o aslında tüm ticaret süreci hakkında çok bilgiliydi.”

2021’in sonunda kadın, 1,2 milyon dolarlık bir bakiye gösteren kripto cüzdanından kar elde etmek istedi. Ancak web sitesi, yaklaşık 380.000 dolarlık vergi ödemeden parasını çekemeyeceğini bildirdi. Ama sonra kadının kendisini ve babasının tüm birikimlerini “meşru” görünen bir dolandırıcılık web sitesinde kaybettiği açıktı.

Bu, Federal Ticaret Komisyonu tarafından 2021 yılı için bildirildiği üzere 139 milyon dolarlık 56.000 flört dolandırıcılığından sadece biriydi.

Kaynak: FTC.GOV

Sift’te bir araştırmacı olan Jane Lee, medya kuruluşuna, birkaç popüler flört uygulamasının yatırım ve ticaret tavsiyesi isteyen eşleşmelere izin verdiğini açıkladı.

“İnsanlar pandemiden dolayı yalnız ve kripto şu anda çok sıcak. İkisinin birleşimi bunu gerçekten başarılı bir aldatmaca haline getirdi. ”

Öyle ki, Federal Ticaret Komisyonu’na bildirilen aşk dolandırıcılığı yıllık bazda %80 arttı. FTC kaydetti,

Rakamlar son yıllarda fırladı ve 2021 bir istisna değildi – bildirilen kayıplar yıl için 547 milyon dolarlık rekor kırdı. Bu, 2017’de bildirilen kayıpların altı katından fazla ve 2020’ye kıyasla yaklaşık %80’lik bir artış. ”

Bununla birlikte, 2021’de bireysel bir medyan tarafından bildirilen kayıp 2.400 dolardı. Bununla birlikte, Instagram ve Facebook gibi diğer sosyal ağ platformlarında da birçok dolandırıcılık yaşanıyor. TikTok bile bu yıl Sevgililer Günü’nden önce “duymayı ve cüzdanı” korumak için #BeCyberSmart’a ipuçları verdi. Kişilerle hiç tanışmamışlarsa, kripto para birimi de dahil olmak üzere insanların para alışverişi yapmaması gerektiğini kaydetti.

Bununla birlikte, hızlı hareket eden bilgisayar korsanlığı planları, mesajlaşma kullanıcıları tarafından NFT’ler ve kripto ‘pompalama ve boşaltma’ belirteçleri sunan platformlarda da yaygındır. Dikkat edilmesi gereken, kullanıcıların kripto cüzdanlarında diğer platformlarda gezinirken çok dikkatli olmaları gerekiyor.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu