Akademi

Geleceği Olan Coinler 2022 Hangileri?

Geleceği Olan Coinler 2022 – Geleceği Olan Coinler 2022 yazımız ile karşınızdayız. 2022’de oldukça yüksek olan kripto para furyası, coinleri en yüksek seviyelere ulaştırdı. Özellikle nisan ayının ortalarına kadar olan süreçte neredeyse tüm kripto paralar 10’larca kat yükselerek yatırımcılara çok para kazandırdılar. Peki 2022’de bu denli para kazandıran bu paralar ileriki yıllarda ne durumda? Hangi kripto paraların geleceği var? Hangi coinler yükselecek? Gibi çeşitli sorularınıza yanıtlar vereceğiz. Ayrıca bu yazımızda geçen hiçbir kripto para, emtia veya borsa yatırım tavsiyesi içermemektedir. Yatırım danışmanlığı yapmamaktayız.

Geleceği Olan Coinler Nasıl Seçilir?

 • İlk olarak projeye bakmak gerekir. Kripto paranın projesi benzersiz mi? Herhangi bir rakibi var mı? Var ise bu rakipler güçlü mü? Gibi sorulara dikkatli ve detaylı bir şekilde cevap vermeniz gerekmektedir.
 • İkinci olarak bu coinin ekibi sağlam mı? Ekip çalışıyor mu? Veya ekipteki kişiler önceden hangi işler ile uğraşmış? Ayrıca Sorularını da sormanız gerekmektedir. Bu kişiler eğer sizin yatırım yapacağınız firmada çalışıyor ise nasıl bir çalışma prensipleri olduğu oldukça önemlidir.
 • Bir diğer madde ise topluluktur. Bunun yanında eğer yatırım yapacağınız kripto paranın arkasında destekleyen ve güvenen bir grup var ise bu oldukça önemlidir. Eğer bir paraya talep olursa o denli değerli olacaktır. Bundan dolayı destekleyen kişi sayısı, sosyal medyada paylaşım yapan insan sayısı gibi etmenler oldukça etkindir.
 • Altyapı ve diğer özellikler de çok önemlidir. Örneğin bir cüzdan diğer cüzdana gönderim ücretleri düşük olmak zorundadır. Veya eğer bir uygulama ise görsel açıdan zengin olmalı, insanlar kullanmak istemeli ve de hızlı olmalıdır.

Hangi Coinlerin Geleceği Var?

Sizler için birkaç proje paylaşacağız. Bu projeleri nasıl seçtiğimizi ekiplerini ve de farklı detaylarını sizlerle paylaşıyor olacağız. Bir önceki paragrafta bahsettiğimiz verileri nasıl oluşturduk, işte örnek coinler:

1. Bitcoin (BTC)

Kripto paraların babası niteliğinde olan Bitcoin, blok zinciri teknolojisi ile oldukça revaçta ve proje bazlı asla geri planda kalmayacak bir para birimidir. Ayrıca dijital altın niteliğinde olan Bitcoin, merkezi olmayan yapısı itibari ile hiçbir yere bağlı değildir. Bu nedenle güvenli ve şeffaf yapısı ile oldukça fazla sevilen ve tutulan bir paradır.

 • Ekibi: Satoshi Nakamoto, 2010 senesinde bitcoini ve blok zinciri yapısını icat etmiştir. Fakat ekibi anonimdir.
 • Topluluk: Kripto paralar içerisinde en fazla bilinen ve takipçisi olan coindir. Oldukça fazla kişi takip ediyor.
 • Altyapı, işlem ücretleri: İşlem ücretleri oldukça yüksek bu bir dezavantaj fakat her borsada mutlaka işlemi olduğu için aktarım rahatlığı vardır. İşlem ücreti ödeseniz bile mutlaka gönderim yapabiliyorsunuz. Bunun yanında gönderim süresi de yaklaşık 30-40 dakika olduğu için oldukça sıkıntı yaratıyor.

Sonuca baktığımızda bu bilgileri pozitif ve negatif olmak üzere ayırıyoruz. Eğer pozitif taraf ağır basıyorsa bu kripto para gelecek vadediyordur. Ve de almayı düşünebilirsiniz.

2. Ethereum (ETH)

Akıllı kontrat özelliği olan dünyadaki en meşhur 2. kripto paradır. Merkezi olmayan bir yapıya sahiptir. Bunun yanında bir de açık kaynak kodludur. Bu da Ethereum’un şeffaf ve güvenilir olduğunu gösteriyor. Ayrıca madencilikte en fazla kazımı yapılan coindir. Hem verimi yüksek hem de uygun olan bir coindir.

 • Ekibi: Vitalik Buterin, Aya Miyaguchi, Aditya Asgaonkar, Justin Drake, Vlad Zamfir
 • Topluluk: Kripto paralar içerisinde en fazla bilinen ve takipçisi olan coinlerden bir tanesidir. Oldukça fazla kişi takip ediyor.
 • Altyapı, işlem ücretleri: Bitcoin kadar pahalı değil ama diğer coinlere nazaran pahalı olan ve yavaş işlemleri gerçekleşen bir coindir. Bu nedenle negatif bir özellik olarak gösterebiliriz.

3. Binance Coin (BNB)

Binance Coin (BNB), Binance kripto para borsasında işlem yapmak ve ücret ödemek için kullanılabilen bir kripto para birimidir. … BNB, Bitcoin gibi diğer kripto para birimleriyle de takas edilebilir veya takas edilebilir. Blockchain teknolojisi üzerinde çalışan Bitcoin, döviz piyasasını bozmaya hazırlanıyor. Kısacası BNB, Geleceği Olan Coinler arasındadır diyebiliriz.

 • Ekibi: CZ önderliğinde yaklaşık 200 kişiden fazla ekibi ile çalışıyor.
 • Topluluk: Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, aylık 18 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.
 • Altyapı, işlem ücretleri: Oldukça gelişmiş bir sistemi olan BNB, hem hızlı hem de düşük ücretlidir.

4. Cardano (ADA)

Cardano, halka açık bir blok zinciri platformudur. Açık kaynak kodludur ve merkezi değildir, hisse kanıtı kullanılarak elde edilen fikir birliği ile. Dahili kripto para birimi ile eşler arası işlemleri kolaylaştırabilir. Ada, dijital bir belirteç veya kripto para birimidir. Cardano blok zincirinde çalışır. Adını, genellikle ilk bilgisayar programcısı olarak kabul edilen 19. yüzyıl matematikçisi Ada Lovelace’den almıştır.

 • Topluluk: Geçtiğimiz yıllarda çok ciddi kitlelere ulaşmıştır. Şuan hali hazırda da oldukça fazla kitlesi var. Son artışta yüksek bir kitleye ulaşmıştır.
 • Altyapı, işlem ücretleri: Oldukça ucuz ve de hızlı gönderim hizmeti sağlıyor. Çok avantajlı coinlerden biridir.

5. Ripple (XRP)

Ripple, dünya çapında işlemleri gerçekleştirebilen bir ödeme mutabakat sistemi ve döviz bozdurma ağıdır. Bunun yanında buradaki fikir, ağ, değişimin düzgün bir şekilde geçtiğini hızlı bir şekilde onaylayabildiğinden, Ripple’ın bir işlemde iki taraf arasında güvenilir bir aracı görevi görmesidir. Ripple, çeşitli itibari para birimleri, Bitcoin gibi kripto para birimleri ve hatta altın gibi emtialar için alışverişi kolaylaştırabilir.

 • Ekibi: Brad Garlinghouse, David Schwartz, Eric van Miltenburg, Asheesh Birla, Monica Long…
 • Topluluk: Geçtiğimiz yıllarda çok ciddi kitlelere ulaşmıştır. Şuan hali hazırda oldukça fazla kitlesi var.
 • Altyapı, işlem ücretleri: Oldukça ucuz ve de hızlı gönderim hizmeti sağlıyor. Bu nedenle kripto paralar arasında transfer açısından oldukça iyilerden birisidir.

6. Solana (SOL)

Solana, merkezi olmayan finans sistem çözümleri ile ilgilenen ve oldukça revaçta olan bir coindir. Bunun yanında bu Defi çözümleri ile geçtiğimiz sene oldukça büyük bir çıkış yakalamıştır. 2017 yılında çalışmalarına başlamış ve blok zinciri alt yapısını kullanarak Proof of Stake (PoS) algoritması ile geliştirilmiştir. Çok hızlı gönderim süreleri ve ölçeklenebilir yapısı ile diğer kripto paralar ile farkını ortaya koymuştur.

 • Ekibi: Anatoly Yakovenko, Solana’nın kurucusudur. Ayrıca Greg Fitzgerald ile birlikte bu işi geliştirmiş ve oldukça önemli bir noktaya getirmiştir.
 • Topluluk: Özellikle geçen yılda inanılmaz bir kitleye ulaşmış ve son derece fazla yatırımcıya ulaşmışlardır.
 • Altyapı, işlem ücretleri: Kripto paralar içerisinde en hızlı ve en ucuz işlem ücretine sahip olanlardan birisidir.

7. Avalanche (AVAX)

Avax, merkezi olmayan finans varlıklarının piyasaya sürülmesini sağlamaya yarayan bir kripto paradır. Arzu eden herkesin her türlü finansal varlığın ticaretini yapması, piyasaya çıkarması veya alıp satılması gibi çeşitli olaylarını organize etmeye yarar. Akıllı sözleşmeler ağı ile de oldukça etkin bir yapıya sahiptir.

 • Ekibi: Emin Gün Sirer’dir. Bir Türk tarafından yapılmış en meşhur kripto paralardan birisidir.
 • Topluluk: Özellikle Türkler tarafından oldukça fazla yatırım yapılan bir kripto paradır. Son derece meşhur ve sevilen bir coindir.
 • Altyapı, işlem ücretleri: Saniyenin altında işlem hızı ile rekorlar kırıyor. Ve bu hızın yanında benzersiz bir dijital ağa da sahiptir.

8. Terra (LUNA)

Sabit fiyatlı bir küresel bir kripto paradır. Mantığı blok zincirini kullanan bir fiyat istikrar göstergesine dayanır. Özellikle hızlı, güvenilir ve uygun fiyatlı anlaşmalar sunuyor. Bunun yanında Sabit değerli kripto paraların fiyatını stabilize etmek için kullanılmaktadır.

 • Ekibi: Daniel Shin ve Do Kwon adında iki kişi tarafından kurulmuş dünyanın en önemli 10 kripto parasından birisini yapmış kişilerdir.
 • Topluluk: Özellikele 2020-2021 yıllarında çok fazla artmasıyla büyük bir yatırımcı kitlesini çekmeyi başaran kripto paradır.
 • Altyapı, işlem ücretleri: Hız, güvenlik ve de işlem ücreti düşüklüğü ön planda bir coindir.

Gelecekte Zengin Edecek Coinler

İleriki senelerde zengin olmak için kripto para seçimi çok önemlidir. Gelecek vadeden coinler ile oldukça da bağlantılıdır. Eğer bir coin gelecek vadediyor ise bu coin sizi zengin edebilir. Bunun yanında sizi zengin edecek coini seçerken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bu hususlar aşağıdaki gibidir:

 • Ekip kalitesi
 • Topluluğun az veya fazla olması
 • Projenin rakipleri var mı? Veya benzersiz mi?
 • Proje vadettiği sürelerde görevlerini tamamlıyor mu?
 • Veya sizlerin aklınıza takılan diğer sorular…

Geleceği Parlak Coinler 2022

İleriki zaman diliminde size para kazandıracak bir kripto para arayışındaysanız bu konu oldukça iyi araştırması gereken bir konudur. Özellikle ekibi, topluluğu, projesi ve hacmi gibi konuları detaylandırmak ve bununla beraber teknik analizi de hesaba katarak gelecek planı yapılmalıdır. Bunun yanında özellikle de ekonomik ve psikolojik durum göz önüne alınarak kademeli ve güvenli işlemler yapılmalıdır. Ve de vade belirlenmelidir. Bu sorulara cevap alıyorsanız, tamamdır! Bu coine yatırım yapabilirsiniz. Ayrıca ciddi oranda kazanç elde edebilirsiniz. Ayrıca gelecek olan farklı coinleri sizler de araştırarak bulabilirsiniz. İyi bir rehber oluşturması için yazımızı dikkatlice okuyunuz.

Gelecek Vadeden AltCoinler 2022

Gelecek Vadeden AltCoinler 2022 oldukça sık araştırılmaktadır. Coin dünyası ve içinde bulundurduğu teknoloji gün geçtikçe bir ileri seviyeye daha taşınıyor. Bu sebeple bizler doğru kripto para yatırımını nasıl yaparız? Ve bu seçimimizi nasıl daha efektif kılarız? Bu gibi sorulara yanıt bulmamız gerekiyor. Bunun yanında birde seçeceğimiz projenin çeşitli verilerini inceledikten sonra da gelecek ile alakalı belli tahminlerde bulunmamız şart. Yatırım yapacağınız zaman dilimi eğer 5 yıllık ise ona göre 10 yıllık ise ona göre bir coin seçimi yapmalısınız. Her sene farklı bir branş revaçta oluyor. Bir ara Web3, bir ara metaverse ve Nft gibi çeşitli dönemlerde meşhur olan projeleri iyi analiz edip ona göre hareket etmek gerekmektedir.

 • Tap
 • Kin
 • Jigstack
 • ECOChain
 • The Coop Network
 • Skrumble Network
 • Pundi X
 • PIXEL
 • Connectome
 • Your Future Exchange
 • Quantstamp
 • Seele-N
 • SOMESING
 • Spectiv
 • Elamachain
 • Ellipsis
 • Ravencoin Classic
 • Hydro
 • Mina

En Çok Kazandıran Coinler 2022

Kripto para dünyasındaki en çok kazandıran coinleri sizler için listeledik. Onlara aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

 • Terra (Luna)
 • One (Harmony)
 • Doge (DogeCoin)
 • Ada (Cardano)
 • Hbar (Hedera Hashgraph)

 

 

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu