Genel

Global Satış nedir? Global Satış Pazarlama / İcra devredildi mesajı nedir? Global Satış dolandırıcılığı

Global Satış nedir? Global Satış Pazarlama / İcra devredildi mesajı nedir? Global Satış dolandırıcılığı son günlerde sıkça gündeme gelmekte. Telefonlara gelen ‘dosyanız icra takibi başlatılması için hukuk ofisine devredilmiştir’ içerikli mesaj gören herkesi şaşkına çeviriyor.

Sanal dünyanın son hız gelişmesi ile birlikte kullanıcılara sağladığı faydaların yanında neden olduğu bir takım sorunlar da bulunmaktadır. Bu sorunlar kümesinin en önemli ögesini internet dolandırıcılıkları ya da mobil dolandırıcılıklar oluşturmaktadır. 

Son günlerde cep telefonu kullanılarak şüpheli numaralar üzerinden gerçekleştirilen ve bir çok şikayetin olduğu dolandırıcılık belirtilerine sahip bir olay meydana gelmektedir.

Gerek takipçilerimizin bizlere yaptıkları geri bildirimler gerekse sosyal medyada şahit olduğumuz tüketici paylaşımları sistematik bir kargo bedeli dolandırıcılığı planının uygulamaya geçirildiğini gözler önüne seriyor.

Cep Telefonu ile İcra Dolandırıcılığı

Geride kalan 1-2 sene öncesinde sosyal medya sayfalarından yaptığınız hatta bazı kişilerce yapılmadığı belirtildiği halde yapılmış gibi sayılan alışverişler kötü niyetli kişilerce bir kazanç kapısı olarak kullanılıyor.

Bu yeni dolandırıcılık sistemi şu şekilde işliyor:

Siz İnstagram, Facebook gibi sayfalardan şeffaf paket ve kapıda ödeme seçeneğiyle alışveriş gerçekleştiriyorsunuz. Ya da az evvel belirttiğimiz gibi ortada böyle bir alışveriş dahi yok.

Biz burada bir alışveriş varmış gibi anlatmaya devam edelim.

Adresinize şeffaf pakette gelen ürünü beğenmeyip hiç açmadan olduğu gibi satıcıya geri iade gönderiyorsunuz. Buraya kadar hiçbir sorun yok. 

Geri iade işleminizden yaklaşık 1-2 sene sonra cep telefonunuza X (isimleri değişkenlik gösteriyor: İnteraktif Hukuk Bürosu, Yayalar Hukuk Bürosu, Barca Kozmik Cosmik Hukuk Bürosu, Demirhukuk Bürosu, Global Satış İcra vb.) hukuk bürosundan olduğu belirtilen ve dolandırıcılığı amaç edinen bir kısa mesaj ya da arama geliyor. 

Gelen mesaj ya da arama içeriğinde, ‘’Tüketici kanununa aykırı davranarak almadığınız kargonuz sebebi ile firmanın oluşan kargo gönderim bedeli ve zararından dolayı faiz, avukat, vekalet ücreti, dosya masrafları eklenerek icra takibi başlatılacaktır. Bu aşamada banka hesapları, taşınır taşınmaz mallarınız ve evinize icra marifeti ile haciz işlemi yapılabilir. Lütfen en kısa sürede bizimle 08.30- 17.30 mesai saatleri içerisinde iletişime geçmeniz rica olunur.’’ şeklinde karşı tarafa korku ve endişe verici bir açıklama bulunmaktadır.

İlaveten tüketiciler tarafından ödeme yapmadan önce borcu gösteren geçerli bir evrak talep edildiğinde ise bunun ancak hesaba ödeme yapıldıktan sonra mümkün olduğu söylenerek kişinin ödeme yapmaktan başka bir çaresi olmadığı düşüncesinin yaratılmaya çalışıldığı görülmektedir.

Bu kısa mesaj içeriği ve açıklamayla karşı karşıya kalan ve endişe yaşayan bazı kullanıcılar icradan haber geldi diye düşünüp dolandırıcıların ağına düşerek istedikleri meblağı hesaplarına göndermekte ve böylece dolandırıcıların çok kolay bir şekilde kazanç elde etmelerini sağlamaktadırlar.

Halbuki, olduğu iddia edilen bir borç resmi olarak icraya intikal etmediği müddetçe tüketiciler için herhangi bir risk ve endişe nedeni ortada bulunmamaktadır. 

Tüketicilerin bu iddianın doğruluğunu öğrenmek için E-Devlet üzerinden haklarında icra dosyası açılıp açılmadığını öğrenmeleri son derece kolaydır. Ayrıca resmi olarak icraya yansıyan bir borç için karşı tarafın 7 gün içinde itiraz hakkı bulunmaktadır. İstenirse, arama yapan veya mesaj atan numara için savcılığa suç duyurusunda dahi bulunulabilir.

Adı geçen hukuk büroları için açılan internet siteleri incelendiğinde ise çok amatör ve bir çok eksikleri olan bölümlerin bulunduğu dikkati çekiyor. Vatandaşları böyle bir borca inandırmak için açıldığını düşündüğümüz bu sitelerin eksiklikleri dolandırıcılık amacı taşıdığının bir diğer işaretidir.

Bu kötü niyetli kişilerin, bu şekilde günde 100 kişiyi arayıp 10 kişinin aklını çeldiğini düşünerek hesap yaparsak 10×97 TL = 970 TL gibi bir meblağa tekabül etmektedir. Günde 1000 TL tutarında bir kazanç.

Kargo bedeli adı altında hukuk bürosu dolandırıcılığı her geçen gün farklı isimlerde karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Buna benzer arama ya da kısa mesaj aldığınızda dolandırılmak üzere olduğunuzu unutmayın.

Konu hakkında yapılan CİMER başvurusuna Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından verilen yanıt böyle bir durumla karşılaşılması halinde bizlere yapmamız gerekenler hakkında ışık tutuyor. 

Söz konusu CİMER cevap yazısında, ‘’Eğer tarafınızca bu şekilde bir mesafeli sözleşme kurulmamış ve buna rağmen tarafınıza mesafeli sözleşme kurulmuş gibi yükümlülük altına girdiğinize dair ve aleyhinizde cebri icra yoluna gidileceği şeklinde ileti/bildirim gelmekte ise, tarafınızca herhangi bir ödeme yapılmaması gerektiği ve söz konusu olayın Türk Ceza Kanunu kapsamında dolandırıcılık suçunu teşkil edebileceği değerlendirilmekte ve bu durumda ilgili Savcılığa başvurulması gerekmektedir.” denilmektedir.

Güncel Gelişme (11.12.2021): Bizlere özelden mesaj ileten veya yorum paylaşan bazı tüketiciler, icra tebligatı aldıklarını belirtmektedir. Bu nedenle mesaj alan her kişinin E-Devlet üzerinden icra dosyası sorgulama yapmasını kesinlikle tavsiye ediyoruz. Böylece icraya itiraz için gerekli olan 7 günlük sürenin aşılmaması da sağlanmış olacaktır. 

Eğer başınızdan böyle bir olay geçiyorsa, yaşadığınız süreci ve attığınız adımları yorum olarak belirtebilir ve gelen kısa mesajları (sms) yorumlarda paylaşarak benzer durumda olan diğer tüketicilere ışık tutarak uyarabilirsiniz.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu