Kripto Para

Hindistan’ın Kripto Vergisi Aşırı Spekülasyonları Engelleyebilir, Kurumsal Talep Getirebilir

Bir SHIB sahibi, önerilen vergi yapısının uzun vadeli sahipler için kısa vadeli tüccarlardan daha az endişe verici olduğunu söyledi.

Hindistan kripto piyasası, sanal para birimi işlemlerinde yakın zamanda önerilen verginin bir sonucu olarak bir sonraki meme token çılgınlığından yalıtılmış kalabilir.

Bu haftanın başlarında, Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman , sanal varlıkların satışından elde edilen kârların herhangi bir kesinti veya muafiyet olmaksızın %30’luk sabit bir oranda vergilendirileceğini duyurdu. Oran, yılda 1,5 milyon rupiden (20.000 $) fazla kazanan bireyler için geçerli olan en yüksek gelir vergisi bandı ile eşittir. Hükümet ayrıca, kripto para ticaretinde kaynakta (TDS) düşülen %1’lik bir vergi getirdi.

Gözlemciler, yüksek vergi oranının geçen yıl nisan, ekim ve kasım başlarındaki boğa piyasası çılgınlığı sırasında görülen kumar ve aşırı spekülasyonları caydırabileceğini söyledi.

Mumbai merkezli kripto varlık yönetimi firması MintingM’in kurucu ekibi ve yeminli muhasebeci Suraj Ramakrishnan, “Hükümet tarafından getirilen vergilendirme yapısının spekülatörleri ve bahisçileri kesinlikle caydıracağına inanıyoruz.” Dedi.

TDS, hükümetin para akışını takip etmesine yardımcı olabilirken, kısa vadeli tüccarlar için sorun oluşturabilir.

Ravi Jain, “Hükümet tarafından yüzde bir TDS, borsaları ve yatırımcıları daha iyi uyum altına alacak tüm işlemlerin kayıtlarını/izini almak için bir taktiksel harekettir. Ancak, TDS miktarı sık tüccarlar için çok yüksek olabilir,” dedi. -Blostem Fintech’in kurucusu.

Yüksek frekanslı ticaret, çok sayıda işlemi bir saniyeden daha kısa sürede gerçekleştirmek için güçlü algoritmalar kullanmayı içerir. Crypto India’nın kurucu ortağı Aditya Singh, %1 TDS’nin çok fazla olduğunu ve yeterli alım satımla bir işletmenin ilk hesap sermayesinin önemli ölçüde tükeneceğini söyledi.

Singh bir Twitter sohbetinde, “%1 TDS ile, ilk hesap bakiyesi 100.000 INR olan bir tüccar, bu işlemlerin kâr getirmediğini ve her işlemin tam hesap bakiyesini içerdiğini varsayarsak, sadece 11 işlemde parasının %10’unu kaybedebilir,” dedi. .

SHIB sahibi ve Hindistan merkezli 2.000’den fazla perakende yatırımcısı olan bir Telegram grubu olan Shiba Inu India Official’da moderatör olan Rajat Lalwani, yeni vergi yapısının uzun vadeli sahipleri için daha az endişe verici olduğunu söyledi.

Lalwani, bir Telegram sohbetinde CoinDesk’e verdiği demeçte, “Şu anda mutsuz olan çoğu insan günlük tüccarlar. Küçük yüzde kârlar alıyorlar ve bu onların işine gelmiyor” dedi. “Uzun vadede elinde tutan insanlar, günlük tüccarlardan biraz daha az endişelenecek.”

Ekim ve Kasım başlarında meme token çılgınlığının zirvesi sırasında, SHIB çiftleri, Mumbai merkezli Binance destekli bir borsa olan WazirX ve Hindistan merkezli müşterilere hizmet veren diğer platformlardaki günlük işlem hacminin yaklaşık %50’sini oluşturuyordu. O zamanlar, yarı kentsel ve kırsal alanlardaki daha küçük şehirlerden yatırımcılar, kısa sürede büyük karlar elde etmek amacıyla SHIB ticareti yapıyorlardı.

Çılgınlık azaldı ve SHIB, Ekim ayı zirvesi olan 0.00008894 dolardan %75 düştü. Yeni vergi yapısıyla, perakende yatırımcıların bir meme token çılgınlığı sırasında kumar oynamadan önce iki kez düşünmesi muhtemeldir.

Kurumsal katılım

ABD’de halka açık birkaç şirket bilançolarına bitcoin eklerken, Hindistan kurumsal dünyası, belki de düzenleyici belirsizlik nedeniyle kenarda kaldı. Bu şimdi değişebilir.

MintingM’den Ramakrishna, “Vergilendirme konusundaki netliğin ardından, birçok Hint kurumunun kripto piyasalarına bilanço parası yatırmaya olumlu bakacağını not ediyoruz.” Dedi.

Kurumsal yatırımcılar düzenleyici belirsizlik ve belirsizlikten hoşlanmasa da, son zamanlarda vergi kurallarının açıklanması havayı bir dereceye kadar temizledi. Hareket ayrıca, hükümetin kripto sektörüne ısındığını ve yatırım varlıkları gibi en iyi kripto para birimlerini düzenlemeye ayarlanabileceğini gösteriyor.

Geçen yıl, Kurumsal İlişkiler Bakanlığı, tüm Hindistan merkezli şirketlerden, kripto para birimi veya sanal para birimindeki işlemleri bilançolarında zorunlu olarak açıklamalarını istedi. Hareket, kripto pazarlarını düzenlemeye yönelik ilk adım olarak geniş çapta selamlandı .

 

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu