Genel

Hisse Senetleri için Tarihsel Olarak En Kötü Ay Hangisidir?

Tarihsel olarak, hisse senetleri için en kötü ayın hangisi olduğunu biliyor musunuz? Aslında, deneyimli yatırımcılar bu ayı takvimde her zaman temkinli bir şekilde daire içine alırlar. Ancak bu, her zaman kötü sonuçlar ürettiği anlamına gelmez. Borsadaki en kötü aylara ve yatırımcıların nasıl avantaj elde edebileceğine daha yakından bakalım.

Tarihsel Olarak Hisse Senetleri İçin En Kötü Ay

Geçen yüzyılın büyük bölümünde Eylül, hisse senetleri için en kötü ay oldu. Genel olarak, S&P 500 Eylül ayında 1928’den bu yana ortalama %1’lik bir kayıp yaşadı. Ve bu zaman çerçevesinde ortalama negatif getiri sağlayan bir takvim yılındaki iki aydan sadece biri. Diğeri şubat. Ancak ortalama kaybı %0,2 civarındadır.

Yıllar boyunca olumsuz getiriler ve hatta çöküşler gerçekleştiren diğer aylar arasında Ağustos ve Haziran yer almaktadır. Ama hiçbiri bir Eylül kadar istikrarlı bir şekilde kötü olmamıştı. Sonuç olarak, yatırımcılar, on yıllardır gördüğümüz en kötü ayı piyasalarından biri sırasında 2022’de ne olacağı konusunda paniklemeye ve spekülasyon yapmaya başlıyor.

Mevcut borsa, yüksek enflasyon, durgunluk korkuları, Ukrayna’daki savaş ve diğer jeopolitik baskılar nedeniyle bir düşüşle karşı karşıya. Piyasanın taşıyacağı çok şey var. Üstelik çoğu uzman, daha iyiye gitmeden önce daha da kötüleşeceğine inanıyor.

Yani şu anda, hisse senetleri için en kötü ay geçmiş kadar alakalı değil. Aslında, 2022’de borsa için pek iyi aylar olmadı. S&P 500, yılın başından bu yana %20’ye yakın düştü. Ve yaz durgunluğundan sonra gelgit dönmeye başlayabileceğinden, bu aslında “Eylül etkisi” için iyi bir şey olabilir.

Peki Eylül neden hisse senetleri için tarihsel olarak kötü? Birçok teori var. Ancak, uzmanlar için sadık görünen yatırım fonları.

Çoğu yatırım fonu mali yıllarını Eylül sonunda sona erdirir. Bu nedenle yatırımcılar, hissedarlara rapor vermeden önce kaybedilen pozisyonları terk edeceklerdir. Bir diğer öne çıkan teori ise yatırımcı psikolojisidir. Yatırımcılar hisse senetlerinin Eylül ayında düşeceğine inandıkları için hisse satarlar ve hisse fiyatları düşmeye başlar.

Dikkate alınması gereken uzun bir teori listesi var. Yine de, tarih boyunca etkileyici getirileri olan bazı aylar da vardır.

Hisse Senetleri İçin En İyi Ay

Hisse senetleri için en kötü ay, çok fazla spekülasyon ve paniğe neden oluyor. En iyi ay tam tersi etkiye sahiptir. Özellikle Nisan ayı son 16 yılın 15’inde pozitif bir getiriyi kapattı.

Piyasa için bir başka harika ay Aralık. “Noel Baba Rallisi” fenomeni olarak bilinir. Bu, borsanın yılın son beş gününde ve yeni yılın ilk iki gününde yükselme eğilimidir. Hisse Senedi Tüccarının Almanak’ına göre, bu 1928’den beri zamanın %79’unda gerçekleşti.

Trendlere Yatırım Yapmak

Borsa şu sıralar son derece volatil. Dolayısıyla Amerika’daki ekonomik belirsizlikler nedeniyle eğilimleri belirlemek zor. Bununla birlikte, herhangi bir yatırım kararı vermeden önce gerekli özeni göstermeniz önemlidir.

Araştırmanızı ilerletmek için en iyi yatırım haber bültenlerinden birine kaydolmayı düşünün. Bu piyasa uzmanları, ayı piyasalarını ve mevsimsel eğilimleri analiz etme konusunda onlarca yıllık deneyime sahiptir.

Hisse senetleri için en kötü ay Eylül, ancak 2022 pazarını geçmiş yıllarla karşılaştırmak zor. Önümüzdeki ay hisse senedi seçimlerinizi yakından takip edin ve ciddi portföy kararları vermeden önce araştırmanızı yapın.

Corey Mann, Investment U’nun İçerik Yöneticisidir. Gazeteci ve içerik yaratıcısı olarak 10 yıldan fazla deneyime sahiptir. 2012’den beri Corey’nin çalışmaları, aşağıdakiler gibi büyük yayınlarda yer aldı: Virginian-Pilot, Washington post, CNN, MSNBC ve daha fazlası. Corey Yatırım U’ya odaklanmadığında, karısıyla seyahat etmekten, Yankees maçlarına gitmekten ve ailesiyle vakit geçirmekten hoşlanıyor.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu