Kripto Para

JP Morgan, uzun vadeli BTC fiyat tahminini 150 bin dolara yeniden ayarlıyor, ancak ‘gerçeğe uygun değer’ ..

Finansal hizmetler devi JP Morgan Chase, analistleri kısa vadeli temellerin lehinde çalıştığını görmese de, Bitcoin için uzun vadeli fiyat tahminini bir kez daha yükseltti.

Yakın tarihli bir yatırımcı notunda, bankanın analistleri Bitcoin’in “gerçeğe uygun değerinin” şu anda 38.000 dolar olduğunu tahmin ediyor ve bu da mevcut yaklaşık 44.000 dolarlık piyasa fiyatından neredeyse %12 daha düşük. Bu analiz, en iyi kripto para biriminin son birkaç gün içinde önemli kazançlar kaydetmesine ve yılın başından bu yana meydana gelen kayıpları telafi etme yolunda olmasına rağmen geldi.

38.000 dolarlık fiyat noktası, dijital varlığın altın kadar değişken olması nedeniyle bu sonuca ulaşan JPMorgan kripto piyasası analisti Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki bir stratejist ekibi tarafından tahmin edildi. BTC’nin oynaklığının yüzdesinin üç katına indirilmesi koşuluyla, “gerçeğe uygun değerin” 50.000 dolara kadar çıkabileceğini belirttiler ve eklediler,

“Bitcoin’in ileriye dönük en büyük zorluğu, oynaklığı ve daha fazla kurumsal kabulü engelleyen yükseliş ve düşüş döngüleri.”

Mevcut piyasa koşulları JP Morgan’ın Bitcoin için daha düşük bir “gerçeğe uygun değer” belirlemesine yol açmış olsa da, analistler aslında kingcoin için uzun vadeli fiyat tahminlerini yükselttiler. Araştırma notu, BTC’nin Ocak 2021’de tahmin edilen 146.000 dolardan bir gün yaklaşık 150.000 dolarlık bir fiyat noktasına ulaşabileceğini söyledi.

Panigirtzoglou’nun ekibi ayrıca, BTC’nin mevcut fiyat hareketinin, varlığın neredeyse %50 düştüğü Mayıs 2021 piyasa çöküşü sırasında olduğu gibi bir kapitülasyona daha az benzediğini belirtti. Bununla birlikte, vadeli işlemler açık faiz ve döviz rezervleri gibi ölçümlerin, Kasım ayında “daha uzun süreli ve dolayısıyla daha endişe verici bir pozisyon azaltma eğiliminin” başladığını gösterdiğini de eklediler.

Bu ayın başlarında 39.000 doların altındaki düşük seviyelerle karşılaştıktan sonra, Bitcoin dün bir an için 45.000 dolara geri tırmanmayı başardı, neredeyse bir ayın en yüksek fiyat noktası ve burada güçlü direnç bulmaya devam etti. Basın zamanında, dijital varlık CoinMarketCap’e göre geçtiğimiz hafta %14.32 değer kazanarak 44.184 dolardan el değiştiriyordu.

Bir başka bankacılık devi Wells Fargo da son zamanlarda bir raporda kendi kripto para piyasası görünümünü yayınladı ve küresel kripto benimsemesinin “yakında bir hiper-büküm noktasına ulaşabileceğini” belirterek “hala kripto para yatırım evriminde erken” dedi. Ayrıca, bu yatırımların yakında “benimseme oranlarının artmaya başladığı ve geriye bakmadığı” diğer teknoloji sektörlerindeki yatırımları taklit edebileceğini de sözlerine ekledi.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu