Kripto Para

Kısa devre talebi azaldıkça, Bitcoin’in yatırımcılar için sakladığı şey budur.

Bitcoin’in fiyat hareketi son birkaç hafta içinde fazla istikrar görmedi. Fiyattaki sürekli dalgalanma, piyasayı o kadar hayal kırıklığına uğrattı ki, yatırımcıların bir kısmı aslında fiyatın daha da düşmesini istiyor.

Evde şort!

Zincir üstü veriler, son birkaç gün içinde kral parayı açığa çıkarmak isteyen yatırımcılarda oldukça artış olduğunu gösterdi. Bu, Bitcoin’e kısa faiz için önemli talep hakkında söylüyor.

Bu açığa satış faizi sadece geçen hafta %329,66 arttı. Ve bunun sonuçları, kral madeni paranın performansında da görüldü.

Bitcoin Fiyat Eylemi | Kaynak: TradingView – AMBCrypto

Son dönemdeki açığa satış nedeniyle ortalama fonlama faizi negatife dönmüştür. Aşağıdaki grafikteki gösterge, iyiye işaret olan negatif bölgeyi tekrar ziyaret ediyor. Özellikle, Mart ayının ilk haftası civarında, fonlama oranları daha kötüydü.

Bitcoin Fon Oranı | Kaynak: Santimetre

Mart ayının ilk haftasına kadar kripto marjlı Vadeli İşlem sözleşmelerinin düşüş trendi gözlemlediğini belirtmek de ilginç.

Stabilcoin marjlı Vadeli İşlem sözleşmelerinin aksine, kripto marjlı sözleşmeler fiyat düşüşüne karşı savunmasızdır. Böyle bir durumda sadece kârlarını kaybetmekle kalmazlar, aynı zamanda varlığın değerini de kaybederler.

Stablecoin teminatlı sözleşmeler ise değer kaybetmeye karşı bağışıktır. Bunlar sadece uzun tüccarlar tarafından tercih edilir. Kısa devre yapmak, hedge edilemedikleri için anında tasfiyeye yol açar.

Sonuç olarak, kripto marjlı sözleşmeler 10 ayda %27 düştü. Bununla birlikte, son zamanlardaki artışları, yatırımcıların Bitcoin’e bir kez daha güvendiğinin bir göstergesi olabilir.

Aksi takdirde, yatırımcıların ayı piyasasının ortasında böyle bir numara yapmaya cesaret etmeleri için hiçbir neden yoktur. (Grafiklerde yükselme)

Bitcoin Kripto Marjlı Vadeli İşlemler OI | Kaynak: Glassnode – AMBCrypto

İkinci olarak, bu güveni destekleyen yukarıda bahsedilen negatif fonlama oranıdır. Fonlama oranındaki düşüş, alım sinyalleri verdiği için yatırımcılar için aslında iyiye işarettir.

Bu düşüşler çok daha önemli olmasına rağmen, geçmişte birden fazla fonlama oranı dibinin ardından bir fiyat artışı geldi. Ne olursa olsun, göstergenin tarihsel testleri beklentilere göre gerçekleşirse, önümüzdeki birkaç gün içinde fiyatın artması beklenebilir. (ref. Bitcoin fonlama oranı resmi)

Bitcoin fiyat hareketi | Kaynak: TradingView – AMBCrypto

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu