Akademi

Kripto Dolandırıcılığı Kurbanları 5,5 Milyon Doları Geri Aldı, Milyonlarca Sahipsiz

İngiltere polisi, dolandırıcılıkta para kaybedenlerin çoğunun kriptolarını geri alabilmeleri için henüz ortaya çıkmadığına inanıyor.

Bundan fazla 5.5 milyon dolar Uluslararası bir kripto para dolandırıcılığının kurbanlarına iade edildi – ve İngiltere’deki polis, milyonlarca kişinin daha sahiplenilmediğini söylüyor.

Manchester Polisi’nden uzman memurlar ele geçirildi 22,2 milyon dolar Temmuz 2021’de dolandırıcılardan.

İstihbarat, dedektifleri “büyük miktarlarda” Ether içeren USB belleklere yönlendirdi ve araştırmacılar bir Kriptograf güvenlik depozitosu kodunu bulduktan sonra daha da fazla kripto keşfedildi. Etraflı, %90 Çalınan dijital varlıkların bir kısmı kurtarıldı.

Şimdiye kadar, 23 iddiaları polis tarafından doğrulandıktan sonra mağdurlara tazminat ödendi – ve başka bir 127 Raporlar, dünyanın dört bir yanındaki kolluk kuvvetleri tarafından incelenmeye devam ediyor.

Birleşik Krallık, Avrupa, Çin, Avustralya, Hong Kong ve ABD’de yaşayan kurbanlarla birlikte sahte bir tasarruf ve ticaret hizmetine yatırım yapmaya çekildiler

Dolandırıcıların, kullanıcılar tarafından “önemli miktarda para yatırıldıktan” sonra web sitelerini kapattıkları ve kendi hesaplarına para aktardıklarına inanılıyor.

Apple Podcast’ler, Spotify ve Google Podcast’lerde CoinMarketRecap podcast’ini dinleyin

23 yaşında bir erkek ve 25 yaşında bir kadın dolandırıcılık ve kara para aklama suçlarından tutuklandı ve soruşturma devam edene kadar soruşturma altında serbest bırakıldı.

Greater Manchester Polisinin Ekonomik ve Siber Suç Birimi için çalışan Başmüfettiş Joe Harrop, kripto tasarruf ve ticaret hizmetlerinin giderek daha popüler hale geldiğini ve dolandırıcıların yalnızca dijital varlıklara yeni başlayanlar için bir tehlike olmadığını söyledi. Ekledi:

“Hayatlarımız artık çevrimiçi veya telefonlarımızda ve Bitcoin ve Ethereum gibi para birimleri genellikle para ve ticaret söz konusu olduğunda gelecek olarak görülüyor. Ancak, bu tür suçlar dünya çapında artıyor ve suçlular yollarını bularak daha bilinçli hale geliyor. trendi, en deneyimli kullanıcıların bile tahmin edemeyecekleri şekillerde kullanmak için.”

Dedektifler, borcu olan daha fazla kurban olabileceğine inanıyor ve bu dolandırıcılıktan etkilenenlerin OpGabbro@gmp.police.uk adresine e-posta göndermeleri isteniyor.

Temasa geçenlerden yatırım yaptıkları hizmetin adını paylaşmaları ve sahipliğini kanıtlamak için cüzdan adresleri ve belgeleri sunmaları isteniyor.

Kripto suçlarını kovuşturma söz konusu olduğunda polis giderek daha karmaşık hale geliyor. Kuvvetler, dijital varlıklara aşina olan uzman memurları eğitirken, blok zinciri istihbarat firmaları da dedektiflerin kağıt izini takip etmelerine yardımcı olmada rol oynuyor.

Bu aydan daha erken, Bitcoin değeri 3.6 milyar dolar 2016 yılında Bitfinex’ten çalınan para, ABD Adalet Bakanlığı tarafından bugüne kadarki en büyük mali hacizde geri alındı.

Analistler, bu tür yüksek profilli vakaların nihayetinde Bitcoin için yükseliş olduğuna inanıyor – kurumsal yatırımcılar arasında güveni artırıyor ve blok zincirinin sağladığı şeffaflık nedeniyle dolandırıcıların potansiyel olarak iki kez düşünmesini sağlıyor.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu