Akademi

Kriptoda Çirkin Bir Kültür Savaşı Başladı. Niye ya?

Bu hafta, Web3 ve kripto dünyasındaki iki kişi, geçmişlerinden tartışmalı tweet’lerin ortaya çıkmasından sonra işlerini kaybetti.

2012 yılında, hiciv dergisi Soğan 2040’taki her potansiyel başkan adayının Facebook yüzünden zaten seçilemez olduğunu ilan eden sahte bir parça üretti.

Ve hicivde sık sık olduğu gibi, hayat sanatı taklit ederek sona erer. Bu hafta, Web3 ve kripto dünyasındaki iki kişi, geçmişlerinden tartışmalı tweet’lerin ortaya çıkmasından sonra işlerini kaybetti.

İlk değiller ve son da olmayacaklar. Ancak Brantly Millegan ve Ashni Christensen’in hikayeleri, biz konuşurken Crypto Twitter’da verilen çirkin bir kültür savaşını nasıl ifşa ettikleri için özellikle önemlidir.

Tüm bunlar sizin için yeniyse, en baştan başlayalım. (Daha fazla arka plan için sağlanan bağlantılara tıkladığınızdan emin olun.)

Millegan — brantly.eth olarak da bilinir – 2016’da yazdığı bir tweet yeniden ortaya çıktığında şiddetli bir tepki aldı. İçinde ilan etti:

“Eşcinsel eylemler kötüdür. Transgenderizm yoktur. Kürtaj cinayettir. Doğum kontrolü bir sapıklıktır. Mastürbasyon ve porno da öyle.”

Birkaç gün içinde, Christensen’ın geçmiş düşünceleri da tur atıyorlardı. İlk başta, N-kelimesini içeren rap sözlerini tweetlediği için inceleme altındaydı. Zarar verici mektuplarının ortaya çıkması uzun sürmedi – “Meksikalılardan nefret ediyorum” dediği bir yer de dahil.

Millegan başlangıçta tweet’ini ikiye katladı, “İlk çeteme sahibim” diyerek neşeyle kabul etti ve insanları Twitter biyografisinin ilk kelimesine işaret etti: Katolik.

Bu, kripto meraklıları için insan tarafından okunabilir adresler oluşturan Ethereum Name Service’teki meslektaşları da dahil olmak üzere, sözlerini “kabul edilemez” olarak nitelendiren sayısız Twitter kullanıcısını daha da kızdırdı.

Hesabı askıya alındığı için Twitter’da paylaşım yapamayan Millegan’dan, kim oldukları veya neye inandıkları nedeniyle kimseyi kişisel veya profesyonel hayatından asla dışlamadığını vurguladığı bir mesaj dolaşmaya başladı. Ancak o zamana kadar, hasar gerçekleşti – ve onu liderlik rollerinden arındırmak için entrikalar harekete geçti.

Christensen işleri tam tersine etkili bir şekilde yaptı. SuperRare’in “saldırgan, ırkçı” tarihi tweetleri için üst düzey topluluk yöneticisi olarak görevinden ayrılmıştı ve bu ayrılığı tartışmak için yanlış tavsiye edilen bir Twitter Spaces düzenlemeye karar verdiğinde ateşi körükledi.

Binlerce insan dinledi ve öfkelendi. Katılımcılar, Ashni’yi savunmak için sahneye beyazların katılmasından duydukları öfkeyi ve Ashni’nin bazı saldırgan tweet’lerinin o 26 yaşındayken yazılmasından duydukları üzüntüyü dile getirdi. Bazıları onun NFT alanında beyaz olmayan insanların gelişmesine nasıl yardımcı olduğuna işaret ederken, diğerleri çalışması, gün ışığına çıkanlar tarafından geçersiz kılındı.

Burada açılacak çok şey var.

Her şeyden önce, bu tweetleri Millegan ve Christensen’ın yazdığı inkar edilemez.

Bir soru, bu eski tweet’lerin neden şimdi ortaya çıktığı ve geçmiş gönderilerinin onlara karşı silahlanıp silahlanmadığı ile ilgili.

Ancak kripto meraklıları arasındaki asıl tartışma, cezalarının suçlarına uyup uymadığı.

Uzaydaki bazıları bunun, insanların geçmiş davranışlarından dolayı utandıkları ve fiilen işsiz bırakıldığı endüstride “iptal kültürü” varlığını hissettirmeye başladığının bir işareti olduğuna inanıyor. Bu kamptaki insanlar, her zaman çevrimiçi olan bir nesli yıllar önce yazılmış şeyler yüzünden işlerini kaybetmekten korumak söz konusu olduğunda, neredeyse bir zaman aşımı olması gerektiğini savunuyorlar.

Diğerleri, sonuçların tamamen haklı olduğunu iddia ediyor. Millegan ve Christensen, kripto yaygınlaştıkça ön planda olmayı hedefleyen, hızla büyüyen işletmeler için çalıştı. Figürleri, kullanıcılarının bir kısmını yabancılaştırmaya başlarsa, bunu başarmak çok daha zor olacaktır. Ethereum Name Service’in arkasındaki organizasyon True Names Limited, Millegan’ın operasyon direktörü olarak rolünü “savunulmaz” olarak nitelendirdiğinde buna atıfta bulundu.

Kripto dünyası, kendisini merkezi olmayan, izinsiz ve sansürsüz olma ilkeleri üzerine inşa etti. Ve bu ölçütlere göre değerlendirildiğinde, Millegan fiyaskosu sizin görüşünüze bağlı olarak bir başarısızlık ve bir başarı olarak yorumlanabilir.

Görevden alınmasından yakınanlardan bazıları, dini inançlarını ifade etme hakkına sahip olduğunu – onunki gibi görüşlerin dünya çapında milyonlarca kişi tarafından paylaşıldığını – ve bunun sansür anlamına geldiğini iddia ediyor. Ancak bu yangına neden olan Katolikliği değil, tweetinin kışkırtıcı doğası ve karşılaştığında onu şiddetle savunma şekliydi.

İstenmeyen PR’a rağmen, bu olay aynı zamanda ademi merkeziyetçilik için bir kazançtı. Bir sorun ortaya çıktı ve topluluk söz hakkı elde etti. Onu bir topluluk görevlisi olarak oyladılar – ve ENS içindeki yönetişim dinamikleri değişti. Birçok kullanıcı oylarını Brantly’ye devretti ve projenin gelecekteki yönünü etkileyecek büyük kararlar aldığında ona daha yüksek bir ses verdi. Bazıları şimdi protesto için oy haklarını başka bir yere yaymayı seçti.

Kripto endüstrisi hızlı hareket ediyor ve her zaman değişiyor. Ve son yıllarda, astronomik büyümesi, sektörün bir zamanlar olduğundan çok daha az beyaz ve çok daha az erkek olduğu anlamına geliyor. Ancak değişmesi daha yavaş olan bir şey, en başından beri Crypto Twitter’ın imzası olan maço kültürüdür.

Millegan ve Christensen aleyhinde konuşanlardan bazıları ırkçı, homofobik veya transfobik tacizlere maruz kaldı. Bu nasıl kabul edilebilir?

CoinMarketCap, blok zinciri aracılığıyla nefret dolu mesajlar alan bir kişiyle röportaj yaptı. Dame.eth daha sonra bir “hit parça” konusu olduklarını söyledi ve endüstriden tamamen ayrılmayı düşündüklerini iddia etti.

Bu ayın başlarında bu olaylar hakkında yazdığımızda ortak bir yanıt “kimin umurunda?” oldu. — CoinMarketCap’i uyanmış olarak markalayan başkalarıyla birlikte.

Ama bir an için siyaseti bir kenara bırakırsak bu hepimizi etkileyen bir şey. Sektördeki toksisite kimseye fayda sağlamaz – ve birçok yeni gelen, ırkçı ve homofobik istismarın yaygın olduğu ve yüksek profilli kişilerin söylediklerinden sorumlu tutulmadığı bir alana katılmaktan rahatsızlık duyacaktır.

Crypto Twitter’daki savaş devam edecek ve hangi tarafın galip geleceğini bulmak zaman alabilir.

Binlerce takipçisi, yüksek profilleri ve en iyi işleri olanlara gelince… o eski tweetleri başkalarından önce gözden geçirmek ihtiyatlı olabilir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu