Kripto Para

Neden SEC vs. Ripple davası, tek bir net kazanana rağmen bir ‘KAYIP-KAYBET’ durumudur

San Francico merkezli fintech firması Ripple Labs ve SEC arasındaki bitmek bilmeyen kan davası yakında sona eriyor olabilir. Bu bağlamda, eski SEC Komiseri’nin birçok ilginç gözlemi oldu.

SEC vs. Ripple davası bir hataydı, eski SEC Komiseri Joseph Grundfest’e göre, bir röportajda “Nasıl olursa olsun, kaybedenler olacağız” dedi.

Açıklamalarına göre, SEC savaşı kazansa bile sonunda savaşı kaybedecek gibi görünüyor.

Kaybet-kaybet durumu

Eski SEC Komiseri, XRP davasıyla devam etme kararını eleştiren ilk kişilerden biriydi. Aslında Grundfest, sonunda yapılan şikayetten önce ilgili komisyonculara bir mektup göndermişti. Bununla birlikte, bu hareket (Ripple Labs’e dava açmak için) SEC yetkilileri arasında bile oldukça popüler değildi. Bu bağlamda, Grundfest’in iddia etti,

“XRP’ye dava açmayla ilgili kararla ilgili sorularım olduğu bir sır değil. Zamanlama, sonuçlar ve politika hakkında sorularım vardı. Bu, dava açarak sosyal açıdan en iyi şekilde ele alınacak bir konu mu? Ya da “yönetmeliklerimize bakalım” mı demek?

Kazanan kim olursa olsun, davanın ‘kim kazanırsa kazansın bizi iyi bir çözümden uzaklaştırma olasılığı yüksek’ diye ekledi. Aslında, XRP davasını uygunsuzluk nedeniyle değil, yargı nedeniyle eleştirdi.

Ayrıca, SEC kazanırsa, “yuvarlak deliklere kare mandallar takmaya çalışacağımız çılgın bir rejim elde ederiz” diye ekledi. “Eğer XRP kazanırsa, muhtemelen elimizdeki çok az sayıdaki polisten biri zayıflamış olacak…”

Nasıl olursa olsun, “kaybeden olacağız” sonucuna vardı. Şaşırtıcı bir şekilde, “Bu dava, bu sonuçlardan herhangi birini elde etmemize gerçekten yardımcı oluyor mu?” Diye sordu.

Ağır yük

Söz konusu dava, Avukat Jeremy Hogan’ın 6 Mart tweet’lerine göre 26 Ağustos 2022’ye kadar sona erebilir. Uzlaşma veya mahkeme kararı ile olsun. Sonuç sorulduğunda, Grundfest bunun neden karmaşık bir konu olduğunu açıkladı.

“XRP’nin bir menkul kıymet olup olmadığı sorusu etrafında pek çok kamuoyu tartışması var, ancak burada entelektüel olarak daha da merak uyandıran ve hatta daha belirleyici sonuç olabileceğini düşündüğüm başka konular da var.”

Ona göre, işin zor kısmı şu: “Bir döviz üzerinden XRP işlemi yaparsanız, bu Amerika Birleşik Devletleri’nde değil, SEC ona ulaşamaz.” Bu, ABD Yüksek Mahkemesinin görüşüyle ​​uyumluydu.

Federal menkul kıymetler yasalarının yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen işlemler için geçerli olduğunu ve bir başparmak kuralının yargı bölgesinde işlem kapanışı olduğunu belirtmek önemlidir.

Yine de bu, fikir birliği mekanizması olan XRP yapısının karmaşıklığını hızlandıracaktır. Dolayısıyla, bir XRP işlemi, kısmen veya tamamen, yetki alanı dışında kapalı olarak kabul edilir.

“İspat yükü davacıdadır” görüş.

Grundfest, her halükarda SEC’in savaşı kazanabileceğini ancak savaşı kaybedebileceğini iddia etti. Bununla birlikte, XRP sahipleri bu dönemde yoğun bir şekilde acı çekti.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu