Akademi

NFT’lerinizi Nasıl Korursunuz?

Son OpenSea hatası bize bir şey öğrettiyse, NFT’lerinizi kaybetmek için açıkça soyulmanıza gerek yok. İşte NFT’lerinizi güvende tutmanın birkaç yolu! Daha fazla oku!

NFT’ler artan görünürlük ve değer kazandıkça, bu ne yazık ki, mümkün olan her şekilde varlıklarınızı ele geçirmek isteyen hayırseverlerin dikkatini çekti.

Neyse ki, dijital varlıklar blok zinciri düzeyinde inanılmaz derecede güvenlidir. Bu, blok zinciri düzeyinde bir hack veya saldırı nedeniyle herhangi birinin varlıklarını kaybetme olasılığının çok düşük olduğu anlamına gelir.
Bunun yerine, NFT hırsızlık ve kayıplarının büyük çoğunluğu, varlık sahiplerinin artan sayıdaki dolandırıcılık girişimlerinden birine kurban gitmesi veya varlıklarını yeterince güvenceye almaması nedeniyle meydana gelir.
Dijital koleksiyon ürünleri hayranıysanız veya NFT’lere maruz kaldıysanız, hızla ortaya çıkan bu varlık sınıfını nasıl düzgün bir şekilde koruyacağınızı anlamak için zaman ayırmanız önemlidir.

İşte bilmeniz gerekenler.

Şu anda NFT’lerinizi bir saklama cüzdanı çözümünde saklıyorsanız – yapmayın. Merkezileştirilmiş platformlar saldırıya uğrayabilir ve bazen saldırıya uğrayabilir.
Bunun yerine, şu anda mevcut olan sayısız donanım cüzdanından birini satın almayı düşünün. Bunlar (genellikle) kripto para birimlerinizi ve diğer dijital varlıklarınızı internetten ve diğer potansiyel olarak tehlikeli durumlardan izole etmek için kullanılan küçük fiziksel cihazlardır. Bunlar genellikle her işlemi manuel olarak imzalamanızı gerektirir ve herhangi birinin varlıklarınızı uzaktan çalmasını engeller. Ancak, genellikle tohum ifadelerinizi/özel anahtarlarınızı güvenli bir yerde yedeklemeyi ve saklamayı içeren güvenliğinizin tam kontrolünü elinize almanızı gerektirir.

Artık piyasada neredeyse her bütçeye uygun seçenekler de dahil olmak üzere çok çeşitli donanım cüzdanları var ve bunlar genellikle bilgili kripto yatırımcıları için temel bir aksesuar olarak kabul ediliyor.

Donanım cüzdanları, genel güvenliklerinin yanı sıra biçimleri ve işlevleri bakımından da önemli ölçüde farklılık gösterebilir, ancak genel olarak, en temel seçenekler bile çoğu merkezi cüzdan sağlayıcısından önemli ölçüde daha iyi güvenlik sağlar.

Bununla birlikte, seçtiğiniz cüzdanın NFT’lerinizi depolamayı düşündüğünüz blok zincirleri desteklediğinden ve ayrıca belirli NFT belirteç standartlarını desteklediğinden emin olmanız gerekir – çünkü hepsi desteklemeyecektir.

Günümüzün en popüler donanım cüzdanı seçeneklerinden bazılarına genel bir bakış için burayı tıklayın.
Son OpenSea hatası bize bir şey öğrettiyse, NFT’lerinizi kaybetmek için açıkça soyulmanıza gerek yok — bunun yerine istemeden onları sinir bozucu derecede düşük bir fiyata satabilirsiniz.

Seçtiğiniz NFT pazarına bağlı olarak, NFT’lerinizi saldırılara veya hatalara karşı yeterince korumak için gerekli kontrollere erişiminiz olabilir veya olmayabilir.

Çoğu durumda, NFT pazar yerleri, gözetim altında olmayan platformlardır; bu, varlıklarınızı piyasada listelense veya basitçe portföyünüzde sunulsa bile her zaman kontrol ettiğiniz anlamına gelir. Ancak, kullanıcıların akıllı sözleşmelerini varlıklarıyla etkileşime girmek için yetkilendirmelerini şart koşuyorlar, örneğin satış sırasında bunları doğru alıcıya devretmek için.

Bu akıllı sözleşmelerde hatalar varsa, bu NFT’lerinizi savunmasız bırakabilir.

Bu nedenle, kullandığınız pazaryerinin hem son derece güvenli hem de tanınmış olduğundan emin olmanız önemlidir. Bunu kontrol etmenin en basit yollarından biri, akıllı sözleşmelerinin herhangi bir hata veya güvenlik açığı içermediğini ve halkın kullanması için genel olarak güvenli olduğunu kontrol eden kamu denetimlerine bakmaktır.

Henüz bir kamu denetimi sağlamamış olan LookRare gibi daha yeni platformlarda bu zorlayıcı olabilir. Bununla birlikte, önemli teşvikler veya fırsatlar mevcutsa, daha yeni platformları denemeye değer hale getirebilecek risk ile fırsatı dengelemek önemlidir.

Unutmayın, tüm NFT pazar yerleri eşit olarak oluşturulmamıştır. Bir platform seçmeden önce durum tespiti yapın – yeni olduğunda veya kitleler tarafından savaşta test edilmediğinde iki kat daha fazla.

Virüslere Karşı Savunma

Bilgisayar virüsleri, nispeten nadir olmakla birlikte, NFT toplayıcı için yıkıcı olabilir – çünkü bir saldırganın bilgisayarınızdan çeşitli şekillerde veri sızdırmasına (özel anahtarlarınız dahil) veya potansiyel olarak sisteminizi uzaktan ele geçirmesine izin verebilirler.

Kendinizi virüslere karşı korumak genellikle nispeten basit bir iştir ve makinenize virüs yüklü kod yüklemek isteyebilecek yerlerden nasıl kaçınılacağını bilmekle başlar. Olağan şüphelilerden bazıları, taklitçi web siteleri, şüpheli/yasa dışı içerik sunan siteler, torrentler ve diğer P2P dosya paylaşım hizmetleri ve sohbet odalarıdır.

Her durumda, asla bir program yüklemeyin veya size şüpheli bir kaynak tarafından gönderilen bir eki açmayın; virüslerin büyük çoğunluğu, yüklenmeden önce bir dosyayı manuel olarak açmanızı gerektirir.

Bunun ötesinde, bilgisayarınızı sağlam bir antivirüs yazılımıyla donatmayı düşünün ve güvenlik duvarınızın açık olduğundan emin olun. Bu, açıklardan yararlanmaları önlemeye yardımcı olur ve makinenizde zaten olabilecek şüpheli dosyalar konusunda sizi uyarabilir.

Macbook’ların yerleşik çalışma zamanı korumaları nedeniyle genellikle virüslere karşı daha az savunmasız olduğu düşünülür, ancak bu bir gümüş kurşun değildir – macOS virüsleri hala potansiyel bir tehdit olduğundan, yine de dikkatli olmanız gerekir.

Dolandırıcılardan Kaçının

Ne yazık ki, kripto para birimi endüstrisi, sizi NFT’lerinizden ve diğer dijital varlıklardan ayırmaktan başka bir şey istemeyen dolandırıcılar ve dolandırıcılarla dolu.

Bu dolandırıcılıklardan kaçınmak zor olabilir, özellikle de daha az deneyimliyseniz, çünkü bunlar neredeyse her zaman en az deneyimli kullanıcıları hedef alır – çünkü bunlar en kolay işaretleri oluştururlar.

Ancak genel olarak, bir avuç basit kurala bağlı kalarak dolandırıcılıkların büyük çoğunluğundan kaçınmak mümkündür.

  1. Her zaman iki kez kontrol edin: Bir NFT satın alırken, aktarırken, bir NFT pazaryerini kullanırken veya NFT’lerinize erişebilen bir web sitesinde veya hizmette oturum açmanızı gerektiren başka herhangi bir görevi gerçekleştirirken, her zaman doğru URL’ye sahip olduğunuzu iki kez kontrol edin. Kesinlik için bunu sosyal medyalarında çapraz referans alın ve sizi önlemek için bağlantıyı yer imlerine ekleyin.
  2. Taklitçilere karşı dikkatli olun: NFT sahiplerinin dolandırılmalarının en yaygın yollarından biri, bir taklitçinin kurbanı olmaktır – örneğin, saygın bir birey, kurum ve kuruluş veya hatta bir kimlik avı sitesinin kimliğine bürünen biri. NFT transferleri veya takaslarıyla uğraşırken yalnızca resmi iletişim hatlarını kullanın ve konuştuğunuz kişinin her zaman söylediği kişi olduğundan emin olun.
  3. İstenmeyen e-postalar ve mesajlar: Telegram, Discord, Twitter ve hatta e-posta gelen kutunuz spam, dolandırıcılık ve çeşitli dolandırıcılık türlerine eğilimli olabilir – özellikle de bir veritabanı sızıntısına yakalandıysanız. Bu (veya diğer) platformların herhangi biri üzerinden herhangi birinden istenmeyen mesajlar alırsanız, bunun bir dolandırıcılık olma ihtimali vardır. Özel anahtarlarınızı veya kurtarma ifadenizi, nedenleri veya durumları ne olursa olsun asla kimseye vermeyin ve aşina olmadığınız akıllı sözleşmelere kesinlikle izin vermeyin.

Bu üç temel kuralı izleyerek, NFTS’nize yönelik risklerin büyük çoğunluğundan kaçınabileceksiniz.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir. CoinMarketCap, herhangi bir projenin başarısından veya özgünlüğünden sorumlu değildir, son kullanıcılar için tarafsız bir bilgi kaynağı olarak hareket etmeyi amaçlıyoruz.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu