Kripto Para

Ölçeklenebilirlik sorunları artık yok mu? İlk EVM uyumlu ZK Rollup, ETH’nin genel test ağında canlı yayında

Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunları, kripto para birimi endüstrisi için bir kasırga sorunları yarattı, ancak aynı zamanda yenilikçi fikirlerin üstesinden gelmek için bir zemin oluşturdu. Yakın geçmişte, sıfır bilgi toplamaları da dahil olmak üzere Ethereum’daki tıkanıklıkla mücadele etmek için birçok katman 2 çözümü ortaya çıktı. Bunun için bir geliştirme, Ethereum genel test ağında Rollup protokolünün başlatıldığını açıklayan zkSync tarafından yayınlandı.

Şirketin bir blog gönderisine göre, zkEVM, Ethereum ağındaki ilk EVM uyumlu ZK Toplamasıdır. Ayrıca, merkezi olmayan uygulamaların (dApp’ler) daha ölçeklenebilir ve uygun maliyetli bir şekilde başlatılmasını kolaylaştıran, izinsiz ve Turning-complete bir sunumdur.

Ayrıca, Toplama, işlenecek işlemler için kriptografiye dayandığından, insan doğrulayıcılara olan ihtiyacı da ortadan kaldırır. Bunun ayrıca, Ethereum ağının şu anda kullanıcılarından aldığı işlem ücretini önemli ölçüde azaltması bekleniyor; bu, birçok kişinin ağdan çok daha uygun fiyatlı diğer yeni çağ blok zincirlerine geçişine yol açan bir acı noktası.

EVM uyumlu toplama, Ethereum’un ölçeklenebilirlik bulmacasını çözmek için bu son parçayı düşünen topluluk tarafından çok bekleniyordu, çünkü bunlar zincir dışı işlemleri ele alıyor ve dolayısıyla Ethereum’un 1. Katmanından gereken bilgi işlem ve depolama kaynaklarını azaltıyor.

Beklendiği gibi, kripto Twitter, bazı dApp’lerin zkSync 2.0 test ağında zaten konuşlandırılmasıyla haberlere seviniyor gibi görünüyordu.

Diğerleri de kendinden geçmiş görünüyordu; bir geliştirici, Rollup’ın hızını test ettikten sonra dağıtımıyla “geleceğin kokusunu alabileceklerini” iddia etti.

Başka bir Twitter kullanıcısı, Rollup’lar ana ağda başlatıldığında Ethereum ağının büyük bir destek alacağını iddia etti.

Ancak bu, lansmanın tamamen sorunsuz olduğu anlamına gelmez. Twitter’daki bazı kullanıcıların da işlem yapmaya çalışırken karşılaştıkları sorunlardan şikayet ettikleri görüldü. Bunların çoğu, Rollup’ların ironik bir şekilde çözmek için inşa edildiği bir sorun olan hız etrafında dönüyordu.

Bununla birlikte, zkSync’in artan popülaritesi son zamanlarda daha belirgin hale geldi ve son veriler şu anda zkSync L2 ağında depolanan ETH sayısının 90.000’i aştığını gösteriyor. Ayrıca, bugüne kadar Ethereum ana ağından zkSync’e 350.000’den fazla para yatırma işlemi gerçekleştirilmiştir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu