Akademi

OpenSea, İran’da NFT Koleksiyoncularını Yasaklarken Öfke

Dünyanın en büyük NFT pazarı, “ABD yaptırımları listesindeki kullanıcıların ve bölgelerin hizmetlerimizi kullanmasını engellediğini – OpenSea’de NFT’lerin satın alınması, satılması veya aktarılması dahil” dedi.

OpenSea, ülke ABD yaptırımlarına tabi olduğu için İran’daki kullanıcıları engellediğini duyurdu – NFT meraklıları, erişimlerinin geri çekileceğine dair kendilerine hiçbir uyarı verilmediğini iddia ediyor.

Dünyanın en büyük NFT pazarı, “ABD yaptırımları listesindeki kullanıcıların ve bölgelerin hizmetlerimizi kullanmasını engellediğini – OpenSea’de NFT’lerin satın alınması, satılması veya aktarılması dahil” dedi. Bir açıklama ekledi:

“Hizmet Şartlarımız, yaptırım uygulanan kullanıcıların veya yaptırım uygulanan bölgelerdeki kullanıcıların hizmetlerimizi kullanmasını açıkça yasaklamaktadır. Hizmetlerimizin yaptırım uygulanan kişi veya kuruluşlar ve yaptırım uygulanan ülkelerde bulunan kişiler tarafından kullanılması konusunda sıfır tolerans politikamız vardır. Yaptırım politikamızı ihlal edersek, ilgili hesapları yasaklamak için hızla harekete geçeriz.”

Twitter’da bazı İranlı kullanıcılar, hesaplarını kontrol etmeye çalıştıktan sonra karşılaştıkları 404 sayfanın ekran görüntülerini paylaştı. Bazıları yasağın kendilerine önceden bildirilmediğini ve başlangıçta saldırıya uğradıklarını düşündüklerini iddia etti. Bir başkası şunları yazdı:

“Bir yıllık faaliyet, hepsi gitti. Doğrulanmış hesabımı hiçbir açıklama yapmadan ortadan kaldırdılar! Sadece ben değil, birçok arkadaşım bu konuda endişeli çünkü hesapları şu anda yasaklanmış/devre dışı bırakılmış!”

NFT koleksiyoncuları sadece yasaktan etkilenmedi, yaratıcılar da etkilendi. Bir sanatçı, koleksiyonlarını satın alanların artık satın aldıkları fotoğrafları göremediğini söyleyerek şunları ekledi:

“Neden bu NFT’leri kaybetmeliler?”

Diğer gelişmelerde, Infura, Donetsk ve Luhansk dahil olmak üzere Ukrayna’nın ayrılıkçı bölgelerinde bulunan kullanıcıları engelledi – ancak bu konumlardaki IP adreslerini engelleme çabaları, yanlışlıkla Venezuela’daki kullanıcılar üzerinde bir etkiye sahip oldu. Bunun, blok zincirine erişmek için Infura kullanan MetaMask için de sonuçları oldu.

Apple Podcast’ler, Spotify ve Google Podcast’lerde CoinMarketRecap podcast’ini dinleyin

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali göz önüne alındığında, yaptırımlar bu hafta önemli bir konu oldu.

Batılı ülkeler şimdiye kadar yalnızca belirli bireylere ve işletmelere yaptırım uygulamayı seçti ve birçok kripto şirketi, tüm Rus kullanıcılarının hesaplarını dondurma çağrılarına direndi.

Şu anda ticaret platformları yasal olarak bunu yapmak zorunda değil, ancak Biden yönetiminin Rusya’ya karşı önlemlerini artırmayı seçmesi durumunda durumun yakında gerçekleşebileceğine dair endişeler var.

Rug Radio’nun kurucusu Farouk.eth, OpenSea’nin İran’daki kullanıcıları engelleme hamlesinin “merkezsizleşmenin bir başka kanıtı” olduğunu söyledi ve ekledi:

“OpenSea ve diğerleri uymak zorunda kalıyor, ancak yine de mide bulandırıcı.”

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu