Akademi

Paraguay Bitcoin’i Yasal İhale Olarak Kabul Edecek mi?

Paraguay, dünyada kripto para birimini yasal ihale olarak kabul eden ikinci ülke olma yarışına öncülük ediyor. Yakında Olacak mı?

El Salvador’un ülkenin yasal ihalesi olarak Bitcoin’i benimsemedeki liderliğine kimin katılacağı konusu, pek çok kişinin tartıştığı bir konu. 2022’nin diğer ülkeler tarafından sevildiği yıl olup olmayacağı sorusu kripto yasallaştırma trendini takip etmek hala havada.

Hiç şüphesiz 2021, Bitcoin’in tarihinde ve yolculuğunda bir dönüm noktasıydı. egemen bir ülke olarak izleyen tüm dünya, BTC’yi yasal ihale olarak kabul etti.

Kripto topluluğu, diğer ülkelerin, özellikle küçük olanların El Salvador’un liderliğini takip etmesini bekliyordu; Aslında, önde gelen JPMorgan bankası, Bitcoin El Salvador’da yasal bir para birimi haline geldiğinde bir “domino etkisi” olabileceğini savundu.

Ancak aradan dört ay geçti ve Tonga gibi bazı ülkelerin Salvador modelini kopyalamaya yönelik net niyetler göstermesine rağmen, henüz başka hiçbir ülke şöhret salonuna katılmadı.

Ancak son zamanlarda, El-Salvador’un ‘CEO’sunun (kendisi dediği gibi) yaptığı bir duyuru, Paraguay’ın Bitcoin’i kabul eden ikinci ülke olup olmayacağına dair bir tartışmayı ateşledi.

Tweet iki ülkeden bahsediyor, ancak şimdilik kripto analistlerinin çoğu, kripto para birimlerini kabul etme yarışında ikinci ülke olarak Paraguay’ı işaret ediyor.

Paraguaylı kripto rüyasının 2022’de gerçekleşmesinin bazı nedenleri:

El-Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin yukarıda paylaştığı tweet şaka değil. Bunun nedeni onun Siyasi ve kripto dünyasında sahip olduğu otorite ve bağlantıların seviyesi rakipsiz. El-Salvador’un CEO’su tarafından vaat edilen birçok kripto geliştirmesi, Bitcoin’in yasallaştırılması da dahil olmak üzere 2021’de meyvelerini verdi.

Nayib’in haklı olmasının bir başka nedeni de El-Salvador’un Paraguay ve diğer ülkelerle birlikte Latin Amerika’nın bir parçası olmasıdır. Nayib’in 2021’de Bitcoin’i yasallaştırma kararının dünya üzerinde büyük etkisi oldu ve daha çok çevresindeki ülkelerde. Paraguay, 2022’de Bitcoin’i yasallaştırma yolunda olabilir ve bu bizi bunun neden olabileceğine dair çok daha güçlü bir nedene götürüyor.

Aralık 2021’de, Paraguay Senatosu, Bitcoin’i düzenlemeyi amaçlayan bir yasa çıkardı ve ülkede kripto para ticareti ve madenciliği.

Tasarının ortak yazarlarından Senatör Fernando Silva Facetti, Twitter’da yasanın 2022’de Paraguay Temsilciler Meclisi’nde tartışılacağını söyledi. Paraguay’daki yasa, bitcoin’i yasal ihale yapmıyor. Bununla birlikte, konu bitcoin madenciliği olduğunda ülke yetkililerinin daha sıkı düzenlemelerinin yanı sıra yatırımcıları bitcoin hizmetleri sunan işletmelerden korumanın kapsayıcı bir hedefine işaret ediyor.

Paraguaylı Kongre Üyesi Carlitos Rejala, Bitcoin Magazine’e şunları söyledi: “Bununla, Paraguay’daki kripto para birimlerinin inovasyonunu dünyaya memnuniyetle karşılamak istiyoruz”

Bu, hem yerli hem de yabancı, alanında birçok uzmanın çok güçlü ve zorlu bir ekip çalışmasının sonucudur.”

“El Salvador’un nihai faturası, şimdiye kadar kabul edilen en uygun, en uygun Bitcoin yasallığını kolayca temsil eden birkaç sayfa metin iken, Paraguay mevzuatının ilk taslağı farklı bir ton belirledi”

Bitcoin’in El-Salvador’da yasal ihale olarak kabul edilmesinden bu yana, dünyada, özellikle Latin Amerika’da bir kripto para birimi kabulü tsunamisine tanık oldu. Brezilya ve Tongo gibi ülkeler de Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etmenin eşiğinde.

Tonga’nın eski milletvekillerinden birine göre, Polinezya adası Bitcoin’i resmi bir ihale haline getirmeye hazırlanıyor.

Lord Fusitu, bir dizi tweet’te olası hareketi açıkladı ve El Salvador yasa tasarısına çok benzer bir karar üzerinde çalışıldığını söyledi.

Bitcoin’in Kasım ayına kadar yasal ihale haline geldiğini gören beş maddelik bir strateji açıkladı.

Tonga hükümeti ve finans liderleri, dijital varlıkları ülkenin ekonomik modeline dahil etme planlarını henüz resmi olarak tartışmadı, ancak Fusitu’a’nın ağırlığı Bölgedeki nüfuzu, sözlerinin ciddiye alınması için yeterli uluslararası tanınırlığa sahip.

Fusitu’a da dahil olmak üzere birkaç bakan, Tonga’nın 2022’de Bitcoin’i yasal ihale yapma planları hakkında spekülasyonları körükleyen kripto hayranları.

Teklif, El Salvador’un geçen yıl Başkan Nayib Bukele’nin ülkesini ABD doları ile birlikte yasal ihale haline getirerek Bitcoin’i benimsemenin eşiğine getirdiği hamleye benziyor.

Tonga’ya ek olarak Brezilya, Coinbase, Binance ve diğerleri gibi büyük borsalar tarafından kripto para birimlerinin ana merkezi olarak görülüyor. Binance, Coindesk’e şunları söyledi: “Kesinlikle Binance için önemli bir stratejik pazar. Latin Amerika’daki tüm ölçütlerde ve muazzam potansiyele sahip en büyük pazardır; ve şirket için küresel olarak da çok önemli” dedi.

Latin Amerika bölgesindeki kripto çılgınlığına artan ilgiyi göz önünde bulunduran Paraguay, 2022’de Bitcoin’i yasal ihaleye çıkarıyor olabilir.

Bu sorunun cevabı, dünya siyasetine ve tasarının 2022’de yeniden ne zaman görüşüleceği Kongre’de alınan kararlara bağlı. Ekonomistlerin çoğu, bu makalede tartışılan nedenlerden dolayı bu yasanın geçmesini öngörmüştür.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir. CoinMarketCap, herhangi bir projenin başarısından veya özgünlüğünden sorumlu değildir, son kullanıcılar için tarafsız bir bilgi kaynağı olarak hareket etmeyi amaçlıyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu