Akademi

Podcast: Kripto’nun Ukrayna İstilasındaki Rolü

Ukrayna’ya milyonlarca değerinde kripto bağışlandı, borsalar tüm Rus kullanıcılarını yasaklama baskısı altında ve dijital varlıkların yaptırımlardan kaçmak için kullanılabileceğine dair korkular var.

Apple Podcast’ler, Spotify ve Google Podcast’lerde CoinMarketRecap podcast’ini dinleyin

Bu haftaki CoinMarketRecap podcast’i, kripto para birimlerinin çatışmada önemli bir rol oynamasıyla Ukrayna’nın işgaline odaklanıyor.

Şubat ayı sona ererken, Bitcoin tek bir günde %15 arttı – bir yıldan uzun süredir görülen en iyi 24 saatlik performans. Tuhaf bir şekilde, bu, Rusya’yı hedef alan yeni bir ekonomik yaptırım turuna rağmen geldi… borsayı korkutan önlemler.

Çılgın ticaret faaliyeti, kripto para birimlerinin ve hisse senetlerinin aylar sonra ilk kez ayrışmasına neden oldu. Analistler başlangıçta işlem hacimlerindeki bir patlamanın sorumlu olduğunu öne sürdüler – Rus tüketicilerin rublenin değeri düşerken dijital varlık satın alması ve Ukraynalıların umutsuzca ülkeden kaçarken birikimlerini yanlarına almanın bir yolunu bulmaya çalışması.

Ancak gerçek bundan daha nüanslı olabilir. Citigroup, hafta ilerledikçe BTC talebinin ilk düşünüldüğü kadar sağlıklı olmayabileceğini ve bunun yerine yükselişinin yalnızca dünyanın en büyük kripto para biriminin Rus yatırımcılar tarafından aranacağını bekleyen yatırımcılar tarafından tetiklenmiş olabileceğini savundu.

Bu haftanın bölümünde, bize Bitcoin için sırada ne olduğunu söyleyen OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya ile konuşuyoruz. Kripto paranın ekonomik yaptırımları atlatmak için kullanılabileceğine dair korkular arasında, Chainalysis politika eş başkanı Salman Banaei’ye bunun kitlesel ölçekte gerçekleşebilecek bir şey olup olmadığını soruyoruz.

Ayrıca şovda, Ukrayna’ya yapılan ve toplamda 50 milyon doları aşan bir dizi kripto para birimi bağışı hakkında en son bilgiler. Bağışçılara havadan yardım için planlar, hafta sona ererken katkıların artmasına yardımcı oldu, ancak politikacılar o zamandan beri “şimdiye kadarki en büyük halı çekimi” olarak adlandırılan bu planlardan vazgeçtiler.

IKEA ve Apple da dahil olmak üzere bir dizi büyük küresel marka Rusya ile ticari bağlarını koparırken, kripto para borsaları da aynı şeyi yapma baskısı altına giriyor. Ancak büyük ticaret platformları, yaptırım uygulanan kişi ve kuruluşların hesaplarını dondurma sözü verirken, tüm Rus tüketicilere genel bir yasak koyma konusunda isteksizler. Nedenini bulacağız.

Edward Moya, BTC’nin 28 Şubat’taki rallisinin birçok tüccarı şaşırttığını söyledi – ve kripto para biriminin faydası, Rus rublesinin değerindeki ani, dramatik çöküşle desteklenmiş olabilir. dedi ki:

“Bence Rus paranız varsa ve Bitcoin’e geçtiyseniz, şu anda oldukça kararlısınız. Yakın zamanda rubleye geri dönmeyi düşünmüyorsunuz.”

Bazı Bitcoin kullanıcıları, ay sonu artışını, kripto para biriminin bir dijital altın biçimi olduğunun kanıtı olarak gördü – küresel ekonomideki türbülans zamanlarında yatırımcıların başvurabilecekleri güvenli bir liman. Ed, “Bitcoin’in gerçekten güvenli bir liman olması zor olacak” konusunda uyardı – ve daha fazla fiyat değerlendirmesi, muhtemelen büyümeye devam eden benimseme seviyelerine bağlı olacaktır.

OANDA analisti bize BTC’nin şu anda riskli bir varlık olmaya devam ettiğini söyledi – ve eğer Ukrayna yaz aylarında gerçek bir enerji fiyatlarının daha da yükselmesi riskiyle birlikte daha büyük bir enflasyon şokuna yol açarsa, bu Federal Rezerv’i “ultra agresif” olmaya sevk edecektir. para politikasını sıkılaştırmada. Hisse senetleri daha sonra düşecek çünkü büyüme beklentileri kötüleşecekti. Ed ekledi:

“Bu ortamda, Bitcoin’e güvenli liman akışını görmeyeceksiniz. Panik satışı görmeye başlayacaksınız.”

Bu haftanın başlarında, Fed başkanı Jerome Powell, ABD merkez bankasının bu ayın sonlarında faiz oranlarını artırmayı planladığını belirterek, Ukrayna işgalinin tetiklediği belirsizliğe rağmen yükselen enflasyon seviyelerinin hala ele alınması gerektiği konusunda uyardı.

Ed, daha yüksek faiz oranlarının Bitcoin için mutlaka bir felaket olması gerekmediğini vurguladı ve kripto piyasasının kademeli artışları kaldırabileceğini ve yakında fiyat artışlarının zaten fiyatlandırılabileceğini tahmin ediyor. Oranlar agresif bir şekilde artırılırsa piyasa koşullarının daha sorunlu hale gelebileceğine inanıyor. Analist, BTC için uzun vadeli beklentiler konusunda iyimser olsa da şu uyarıda bulundu:

“Bu zor bir yıl olacak çünkü bizim çok şımarık ve alışkın olduğumuz gibi harika bir yıl geçirmemiz gerekmeyebilir. Yatırımcıların büyümelerinin daha erken aşamalarında olan diğer altcoinlere odaklandığını görmeye devam edebilirsiniz. Ve bence bu, Bitcoin ile gördüğünüz yukarı yönlü yükselişin bir kısmını gerçekten sınırlayabilir.”

Batı, Ukrayna’yı işgalinin cezası olarak Rusya’nın ekonomisini felce uğratmak ve ülkeyi dünya sahnesinde tecrit etmek için oldukça sert önlemler aldı. Rus oligarklarına ve hatta Vladimir Putin’in kendisine ait olan yabancı varlıklar donduruldu. ABD ayrıca ülkenin merkez bankasına yaptırımlar uyguladı – 630 milyar dolarlık bir “savaş sandığına” erişmesini engelledi.

Tüm bunlar, medyanın düzenlemeden yoksun kripto para birimlerinin bir kaçış yatağı haline gelebileceğine dair spekülasyonlara yol açtı. ABD’deki demokratik politikacılar, hükümetin buna nasıl karşı koymayı planladığını sormak için Hazine Bakanlığı’na yazdı ve AB de bunun olmasını önlemek için adımlar attığını söylüyor.

Ancak Chainalysis’teki kamu politikası eş başkanı Salman Banaei’ye göre, şimdiye kadar yaptırımları atlatmak için kripto para birimlerinin kullanıldığına dair çok az kanıt var – ve bu gerçekleşse bile, şeffaflık sayesinde tespit edilmesi kolay olurdu. blok zincirleri sunar. Diğer bir sorun da şudur: Şu anda tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri 1,75 milyar dolar iken, sektör Kremlin’in başarması gereken şey için yeterince büyük değil.

Blockchain teknolojisinin, yaptırıma tabi kuruluşlarla bağlantılı fonların kolayca izlenebilmesini sağladığını açıklayarak şunları ekledi:

“Bankalarda, banka soyguncularının çalınan ganimetlerinden kurtulmalarını zorlaştırmak için kullandıkları bu boya paketleri var, çünkü boya paketleri patlayacak. Kripto para birimleri de hemen hemen aynı şekilde işliyor.”

Kripto borsaları, yaptırım uygulanan kişilere veya şirketlere ait tüm hesapların dondurulmasını sağlayacaklarını söyledi ve Banaei, CoinMarketCap’e şu ana kadar belirli bir adresin yaptırıma tabi tutulmadığını söyledi.

Banaei, yaptırım uygulanan kuruluşların Müşterini Tanı kontrollerini zorunlu kılmayan borsaları kullanmayı seçebileceğini kabul etti, ancak bu platformların çoğunun likiditeden yoksun olduğunu da sözlerine ekledi.

İleriye bakıldığında, önümüzdeki haftalarda ve aylarda Biden yönetimi ve diğerleri tarafından daha fazla yaptırım uygulanacağına inanıyor ve fidye yazılımlarının da daha büyük bir sorun haline geleceğinden korkuyor ve şunları söylüyor:

“Rusya, Batı dünyasından misillemeyi caydırmanın yollarıyla giderek daha fazla ilgilenecek. Kullandıklarını bildiğimiz araçlardan biri de fidye yazılımları. Ruslar için bir kamu politikası aracı olduğu kadar onlar için bir gelir kaynağı haline geldi. Dolayısıyla, ne yazık ki fidye yazılımı girişimlerinde bir miktar artış bekliyoruz.”

İlginç bir şekilde, bu fidye yazılımı gruplarından bazılarının Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı olduğuna dair işaretler var – iltica edenlerin “geçmişte olduğu kadar etkili bir şekilde çalışma yeteneklerini köreltebilecek” sohbet günlükleri yayınlamasıyla.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu