Akademi

Podcast: Meta Carnage, NFT Nefret, Hindistan BTC Yasağını Önlüyor

CoinMarketRecap podcast’i, bu haftanın kripto haberlerinin anlaşılması kolay bir özetini sunuyor – ve Hindistan’ın en büyük kripto borsası WazirX’in CEO’su Nischal Shetty ile birlikteyiz.

Apple Podcast’ler, Spotify ve Google Podcast’lerde CoinMarketRecap podcast’ini dinleyin

Connor Sephton tarafından barındırılan CoinMarketRecap, haftanın kripto haberlerini eğlenceli ve erişilebilir bir şekilde bölmeyi amaçlıyor.

Araştırmalar sürekli olarak tüketicilerin kripto para birimlerini anlamakta zorlandıklarını gösteriyor ve biz bunu değiştirmeye kararlıyız.

Hafta sona ererken Bitcoin toparlandı – pompalanıyor 2.000 $ iki saat içinde ve kırılma 40.000 $ iki haftadır ilk kez.

Kripto para, borsa ile yakından ilişkili olmaya devam ediyor… ve Wall Street bir dalgalanma döneminden muzdarip olmaya devam ediyor. BTC, Perşembe günü teknoloji hisselerinin hızla düştüğünü gören morarmış bir ticaret seansı sırasında acıyı hissetti. Ancak eşit olarak, her iki varlık sınıfı da bir gün sonra bir toparlanma yaşadı.

CoinMarketCap’ten Molly Jane Zuckerman, iki hikayeye odaklanmak için bize katıldı: Meta’nın kargaşası ve NFT’lere karşı neden bu kadar içten nefret var.

kayıp meta 251 milyar dolar Yatırımcılar durgun kullanıcı sayıları, TikTok gibi rakip sosyal ağların artan tehdidi ve metaverse bölümündeki büyük kayıplarla karşı karşıya kaldıkça, Perşembe günü piyasa değerlemesi – borsa tarihinde bir şirket için en büyük tek günlük silme -. Yaralanmaya hakaret eklemek için, ölüme mahkûm dijital para birimi Diem ile ilgili fikri mülkiyet şimdi Silvergate Bank’a satıldı. Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey daha sonra projeyi “zaman ve emek kaybı” olarak nitelendirdi.

Ama milyon dolarlık soru şu: Mark Zuckerberg’in metaverse üzerine yaptığı büyük bahsi işe yarayacak mı? Connor ve Molly Jane’in tartıştığı gibi, Meta’nın sanal bir dünya inşa etme çabalarına gelince gösterecek çok az şeyi var – The Sandbox ve Decentraland gibi blok zincir tabanlı rakipler zaten yaşıyor ve gelişiyor.

NFT alanında da birçok büyük manşet var. Kanye West, dijital koleksiyon oluşturmayı reddettiğini açıkladı, Team17, Worms video oyunundan ilham alan NFT’leri başlatma planları üzerinde utanç verici bir tırmanışa zorlandı ve bu jetonlara yönelik eleştiriler gün geçtikçe artıyor. NFT’lerin bir “aşk ya da nefret” varlığı olduğunun bir işareti olarak, Disney’in eski CEO’su Bob Iger, dijital sanatın çok fazla potansiyele sahip olabileceğine inananlar arasında.

NFT’lerde deney yapmaya çalışan şirketleri çevreleyen kınama korosu, inovasyonu engelleyecek ve zorlayıcı kullanım durumlarının öne çıkmasını önleyecek mi?

Öte yandan Hindistan, kripto ticaretinden elde edilen kârları vergilendirmeyi planladığını duyurdu. %30. Sanal para hediyeleri de bu vergiye tabi olacaktır ve kayıplar diğer kazançlardan mahsup edilemez.

Yani: Bu, ülkede kripto para birimlerine yönelik açık bir yasağın olmayacağı anlamına mı geliyor – ve onlara sahip olan insanlar için hapis cezası ve göz kamaştırıcı para cezaları tehdidi azaldı mı? Olacak mı %30 vergi, aşırı derecede pahalı olduğunu kanıtlıyor ve insanların uzaya karışmasını engelliyor mu?

Nischal Shetty, Hindistan’ın en büyük kripto borsası olan WazirX’in CEO’su ve bakış açısını vermek için bize katıldı. Kuralların hem işletmeler hem de yatırımcılar için netlik sunduğuna ve yasağın daha az olası olduğuna işaret ettiğine inanıyor.

WazirX’in artık hükümetin karar vermesini bekleyen yatırımcılardan büyük bir talep artışı beklediğini ve Nischal’ın özellikle 2023’te piyasaya sürülmesi beklenen dijital rupi konusunda hevesli olduğunu açıkladı. :

“Bu sadece harika olacak. Bunun Hindistan için nasıl kötü bir şey olabileceğini anlayamıyorum… Hindistan bir CBDC başlatırsa, bir gecede kripto hakkında bilgi sahibi 20 ila 30 milyon insandan belki 100, 200, 300 milyon kişiye gideriz.” Hindistan’da … Bence herkes bir kripto cüzdanını nasıl çalıştıracağını bilir… ve bu, karşılığında halka açık kripto pazarlarını gerçekten büyütecek olan harika bir eğitim.”

İleriye bakıldığında, hükümetin halkı eğitmeye odaklanmasını ve genç nesillerin blok zincirlerin ve kripto para birimlerinin nasıl çalıştığına tam olarak aşina olmasını sağlamasını istiyor.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu