Akademi

Psikometrik testler – Nasıl hazırlanır ve başarılı olunur

Psikometrik testler, mezun işe alım sürecinin önemli bir parçasıdır, bu nedenle sizi bir sonraki aşamaya geçmek için ne gerekiyorsa yapmamıza izin verin.

Kredi: Stok Roket – Shutterstock

Şu anda lisansüstü işlere başvuruyorsanız, muhtemelen korkunç psikometrik test süreciyle karşılaşmışsınızdır. Çeşitli alanlarda kimlik bilgilerinizi kontrol etmek için tasarlanmışlardır ve iş için doğru kişiyi aldıklarından emin olmaları gereken büyük şirketler arasında tercih edilen bir işe alım aracıdır.

Ancak, alıcı tarafta olduğunuzda, biraz göz korkutucu olabilir – kısmen, sonuçları değiştirmenin veya sistemi ‘hile yapmanın’ bir yolu olmadığı için.

Yine de, farklı psikometrik test türlerinin ve her birinde elinizden gelenin en iyisini nasıl yapabileceğinizin bir listesini derlemek için geçmiş deneyimlerimizi ve saatlerce süren araştırmalarımızı kullandık.

Psikometrik testler nelerdir?

kafasına renkli beyin çizimi

Kredi: Lorelyn Medina – Shutterstock

İlk şey ilk: tam olarak ne dır-dir psikometrik test?

Genellikle mezunları işe alırken kullanılan psikometrik testler, birinin belirli bir iş için ne kadar uygun olduğunu ve bu işi yapmakta ne kadar yetenekli olduğunu ölçmenin nesnel, ölçülebilir bir yolu olarak tasarlanmıştır.

Günümüzde, çoğu psikometrik test çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek ve genellikle süreli olacak. Bununla birlikte, size bir kağıt testi verilebilme şansınız hala var ve bazılarının tek seferde yapılması gerekmeyebilir – onlara daha sonra geri dönebilirsiniz.

Psikometrik testlerin birçok farklı alt kategorisi olmasına rağmen, bunların tümü aşağıdaki gibi şeyleri ölçmeyi amaçlar:

 • Yetenekleri
 • Akademik ve/veya profesyonel potansiyel
 • Davranış
 • Bilgi
 • Kişisel özellikler
 • Yetenekler.

Psikometrik testlerin farklı türleri

İki ana psikometrik test türü vardır: Yetenek testleri ve kişilik testleri. Her bir test türünün neye yönelik olduğu, ne bekleneceği ve bazı psikometrik test ipuçları:

Yetenek testleri

diyagramatik test örneği

Kredi bilgileri: desdemona72 – Shutterstock

Yetenek testleri, tipik bir sınavınız gibi, genellikle çevrimiçi olarak veya basılı bir cevap kağıdında tamamlanır. Bilişsel ve akıl yürütme yeteneklerinizi değerlendirmek için tasarlanmıştır ve normalde testleri tamamlamanız için size katı bir süre verilir.

Bazı yaygın yetenek testleri türleri şunları içerir:

 • Diyagramatik akıl yürütme – Bazen ‘soyut akıl yürütme testleri’ olarak da bilinen bu tür psikometrik testler, şekil veya sembol dizilerini içerir (yukarıdaki resimde olduğu gibi) ve genellikle eksik bir sembolü tanımlamanız veya diziye devam etmeniz istenir.
 • Sayısal muhakeme – Bu testler genellikle bir soruyu mantıklı ve doğru bir şekilde yanıtlamak için kullanmanız gereken istatistiklere ve grafiklere odaklanır.
 • Durumsal yargı – Bir değerlendirme gününün rol yapma oturumundan farklı olmayan durumsal yargılar, size iş temelli varsayımsal senaryolar sunar. Göreviniz, sorunu en iyi nasıl çözeceğinize veya dört veya beş seçenekten oluşan bir listeden seçim yaparak ilerlemeye karar vermektir.
 • Sözel akıl yürütme – Burada, bazı soruları yanıtlamak için okumanız ve değerlendirmeniz gereken (genellikle ‘doğru veya yanlış’ biçiminde) kısa bir metin parçası gösterilecektir.

Hangi tür yetenek sınavıyla karşılaşırsanız karşılaşın, başlamadan önce size talimatlar verilmelidir, bu yüzden her zaman dikkatlice okuyun.

Çoktan seçmeli bir testle karşı karşıya kalırsanız, yanlış cevaplar için herhangi bir ceza olup olmadığını kontrol etmeye değer. Değilse, üniversitedeki normal bir sınavda olduğu gibi, zamanınız tükeniyorsa veya ne koyacağınızı bilmiyorsanız, cevabı tahmin etmeniz daha iyi olur. Sonuçta, yapmadığınız atışların %100’ünü kaçırıyorsunuz.

Ancak bazı testler yapmak yanlış cevaplar için olumsuz puanlar verin – ve bu durumda, bir cevaptan emin değilseniz, soruyu boş bırakın ve daha sonra tekrar gelin (ve hala mücadele ediyorsanız tamamen bırakın).

Tabii ki, en iyi seçenek, zamanınızı yeterince iyi planlamaktır, ilk etapta zamana karşı koyamazsınız. Ve yetenek sınavına girmeden önce, bir hesap makinesi gibi ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olun (eğer işinize yararsa ve izin veriliyorsa).

Aslında bir yetenek sınavına hazırlanmak açısından en iyi seçeneğiniz pratik, pratik, pratik. Hızlı bir Google, girebileceğiniz binlerce deneme testi sunar, bu nedenle, gerçekten teste girme zamanı gelmeden kendinizi tanımamak için hiçbir mazeret olamaz.

kişilik testleri

dizüstü bilgisayarda yazan kadın

Kredi: WAYHOME stüdyosu – Shutterstock

Kişilik testleri, şu anlamda yetenek testlerinden farklıdır: doğru ya da yanlış cevap yok ve nadiren bir zaman sınırı da vardır. İşveren, kişisel çalışma tarzınız ve işyerinde nasıl davranabileceğiniz konusunda dürüst bir fikir edinmek istediğinden, daha rahat bir deneyim olması amaçlanmıştır.

Tipik olarak, bir kişilik testi size nasıl çalışmayı tercih ettiğiniz hakkında sorular sorabilir. Aynı sorunun size birkaç kez sorulduğunu ancak farklı şekilde ifade edildiğini fark edebilirsiniz. Bu, tutarlılık sağlamak ve yalnızca yapmanız gerektiğini düşündüğünüz şekilde yanıtlamadığınızdan emin olmak içindir (ki asla yapmak).

bu Myers-Briggs Tip Göstergesi (MBTI) ve Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) en sık kullanılan kişilik testleri arasındadır.

MBTI testleri çevrimiçi olarak oldukça popülerdir, bu nedenle daha önce bir tane alma şansınız vardır. Ancak her iki durumda da, her bir testin çevrimiçi olarak nasıl çalıştığı hakkında birçok bilgi bulabilirsiniz (bazı kaynakları daha sonra listeleyeceğiz), bu nedenle hangi türü yapacağınızı biliyorsanız, biraz daha araştırma yapmaya değer.

Ama yine de, kişilik testleri birine gerçekten nasıl biri olduğunuzu söylemekle ilgilidir. Bu değerlendirmeler için hazırlık, cevaplarınızı mükemmelleştirmek yerine sadece formata alışmakla ilgili olmalıdır.

İşe uygun bir kişilik oluşturmanız gerektiğini düşünüyorsanız, muhtemelen bu sizin için doğru kişi değildir!

Mezuniyet programlarının üniversite sonrası yaşamın her şeyin başı ve sonu olmadığını unutmayın – sizi gitmek istediğiniz yere götürebilecek birçok harika alternatif var.

Psikometrik bir test nasıl geçilir

Görüşmede el sıkışan iki adam

Kredi: Andrey_Popov – Shutterstock

Aşağıdaki üç basit adım, psikometrik bir testi geçmenize yardımcı olur:

 1. Hazırla ve uygula – Psikometrik testler uygulayabileceğiniz çevrimiçi birkaç yer var. Yetenek testleri için Psikometrik Başarı ve İş Testi Hazırlığı ve kişilik testleri için Team Technology ve 16Personalities gibi sitelere göz atın. İşlerin nasıl yürüyeceğine dair bir fikir edinmenin ve mücadele edebileceğiniz alanları belirlemenin harika bir yoludur, böylece çabalarınızı nereye odaklayacağınızı bilirsiniz.
 2. Sakin ol – Söylemesi yapmaktan daha kolay olduğunu biliyoruz, ancak stresli ve endişeliyseniz asla en iyi performansınızı gösteremezsiniz. Sakin olun, kendinizi doğru zihin çerçevesine getirin ve teste giden günlerde rahatlayamazsanız, bu kişisel bakım tekniklerine bir şans verin.
 3. Dürüst ol – Kişilik testleri söz konusu olduğunda, doğru ya da yanlış cevap yoktur. Aslında, yanıtlarınızı aktif olarak değiştirmeye çalışırsanız, genellikle sizi yakalamak için tasarlanmıştır, bu nedenle ‘doğru’ olduğunu düşündüğünüz şeyi yapmaya çalışmaktan kaçının. Dürüstçe yanıtlarsanız, şirkete gerçekte nasıl biri olduğunuza dair çok yönlü bir fikir vermiş olursunuz – söz konusu iş için uygun değilseniz, parlayacak.

Kendinizden çok fazla ileri gitmeyin, ancak işte ilk mezun işinizde neler bekleyeceğiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu