Kripto Para

Rapor: Kripto para cüzdanlarında 11 milyar doları aşan bir süreçte, gelecek şöyle görünüyor

Kripto para suçlarıyla ilgili haberler bir süredir bolca var ve genellikle endüstriyi meşruiyetinden mahrum bırakıyor. Bununla birlikte, aynı teknoloji, cüzdanın erişilebilirliği ve blok zincirindeki bilgi aktarımı nedeniyle ona güven verir ve kolluk kuvvetlerinin işlerini yapmasını kolaylaştırır. Bunun en yeni ve en büyük örneği, 2016 Bitfinex hackinde çalınan milyarlarca dolarlık Bitcoin’i aklamaya çalıştıkları iddia edilen Amerikalı bir çiftin geçen hafta tutuklanması oldu.

Tutuklama 3,6 milyar dolarlık Bitcoin’in ele geçirilmesiyle sonuçlanırken, Chainalysis’in yakın tarihli bir raporu, bunun buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu, çünkü 10 milyar doların üzerinde kripto para biriminin yasa dışı aktörlerin sahip olduğu cüzdanlarda tutulduğunu tespit etti. Ayrıca, bu adreslerin, çalıntı fonları içeren durumlarda olduğu gibi özel cüzdanların yanı sıra darknet pazarları gibi suç hizmetlerine ait olabileceğini de kaydetti.

Kaynak: Chainalysis

Şaşırtıcı olmayan şey, bu cüzdanların geçen yıl aldığı artış ve 2020 ile 2021 arasında neredeyse 8 milyar dolarlık bir fark var. Büyümenin çoğu, 2021 DeFi hack yılı olarak işaretlendiğinden çalıntı fonlarda görüldü. Chainalysis’in önceki raporuna göre, dolandırıcıların eve 14 milyar dolarlık rekor bir kripto para birimi getirmesiyle. Bu nedenle, hırsızlık en kazançlı kripto suçu olarak kabul edilebilir, çünkü suç cüzdanlarındaki 9,3 milyar dolar değerindeki fonların %93’ü 2021’de bu faaliyetlere kadar takip edilebilir.

Bunu 448 milyon dolarla Darknet piyasa fonları, 192 milyon dolarla dolandırıcılık, 66 milyon dolarla dolandırıcılık mağazaları ve 30 milyon dolarla fidye yazılımları izledi.

Ayrıca, yasa dışı kazançlarını en uzun süre elinde tutma eğiliminde olanların darknet operatörleri ve piyasa satıcıları olduğunu, çalınan fonların en hızlı tasfiye edildiğini buldu. Bu, “blok zincirinde başarılı bir şekilde izlenen suç fonları hızla tasfiye edilebildiğinden” kripto suçlarını soruşturmada hızın önemini vurguladı.

Kaynak: Chainalysis

Fidye Yazılım operatörlerinin ortalama tutarda fon tutmasıyla birlikte, 2021’deki ortalama tutma sürelerinin tüm kategorilerdeki tüm zamanların rakamlarından en az %75 daha kısa olmasıyla birlikte, tutma süreleri geçen yıl boyunca büyük ölçüde azaldığı için bu özellikle önemlidir. sadece 65 gün. Raporda, “Bu, fidye yazılımı saldırganlarının karşılaştığı artan kolluk kuvvetleri baskısına bir yanıt olabilir” dedi.

Saat dilimi analizi ve cüzdan takibi de dahil olmak üzere bu veri mevcudiyetinin, takip edilemeyen itibari para kullananlara kıyasla blok zinciri suçlularının adalete teslim edilmesini çok daha kolay hale getirdiği sonucuna vararak, şunları ekledi:

“Suçlu balinaların soruşturulması, dünyanın dört bir yanındaki devlet kurumlarının başarılı ele geçirme dizilerini sürdürmeleri ve kripto para temelli suçlardan en çok yararlananları adalete teslim etmeleri için önemli bir fırsatı temsil ediyor.”

10 milyar doların üzerinde hala kapmak için, Bitfinex ile ilgili tutuklamalar, kolluk kuvvetlerinin kripto suçlarına yönelik baskılarının sadece başlangıcı olabilir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu