Kripto Para

Rusya’nın Ukrayna’yı ‘istilasından’ sonra Bitcoin’in fiyat hareketinin tam bir anatomisi

Rusya-Ukrayna sınırında Perşembe gününün erken saatlerinde durum tırmanırken, kriptolar da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki büyük varlık sınıfları çöktü. Ukrayna’dan başkent Kiev ve Kharkiv’deki patlamaları gösteren görseller ile durum kasvetli görünüyor.

Aslında, Ukrayna dışişleri bakanı da Rusya’yı ulusu “tam ölçekli işgali” için çağırdı. Diğer gözlemciler de çatışmayı bir “savaş” olarak nitelendirmeye başladılar.

CoinMarketCap’e göre, küresel kripto piyasası şu anda son bir günde %9’un üzerinde düşüş yaşadı. Örneğin Bitcoin, yazı yazılırken %8,5’in üzerinde düşüş yaşadı.

Teknik olarak konuşursak, Bitcoin devam eden çatışma sayesinde çok önemli bir destek seviyesinin altına düştü. Şu anda, sert dirençler olarak da hizmet edecek olan 50 ve 200 dönem hareketli ortalamasının oldukça altında.

Bununla birlikte, basın zamanında, RSI 30’un altındaydı ve aşırı satım bölgesine girdi. Bazıları için bu, kriptonun yakında bir tersine çevrilebileceği anlamına geliyor.

BTC / USDT | Kaynak: TradingView

Bu FUD ortasında Bitcoin’in oynaklığı da %80’in üzerinde değerlerle hızla yükseliyor. Piyasadaki artan oynaklık, sonunda IV seçeneğinde artışa ve hem Seçenekler hem de Vadeli İşlemlerde uzun pozisyonların büyük ölçüde tasfiyesine yol açacaktır.

Bitcoin Volatilite Endeksi (BVIN) | Kaynak: Glassnode

Bitcoin’in Exchange Netflow hacimleri de arttı. Özellikle daha fazla yatırımcı ve tüccar, durum sakinleşene kadar beklemek için pozisyonlarından çıkmak istiyor.

Döviz Net Akış Hacmi | Kaynak: Glassnode

Bitcoin’in Ağı Gerçekleşen Kâr/Zararı da günün erken saatlerinde 320 milyon doları aştı ve tüm borsalarda büyük kâr rezervasyonu gösterdi. Bu, yukarıda belirtilen iki metrikle güçlü bir şekilde ilişkiliydi.

Ağ Gerçekleşen Kar / Zarar | Kaynak: Santiment

Glassnode’dan gelen veriler ayrıca, Bitcoin Perpetual Futures’ın uzun pozisyonlarını tutanların, kısa pozisyonları tutan ve kârda olanlara ödeme yapmak için marj parası vermeleriyle birlikte, fonlama oranlarının pozitif hale geldiğinin altını çizdi. Bu daha uzun bir süre devam ederse, bu uzun pozisyonlar pozisyonlarını tasfiye etmeye, zarar kaydetmeye ve daha fazla sermaye kaybını önlemek için piyasadan çıkmaya zorlanabilir.

Böyle uzun bir gevşeme, Vadeli İşlemler piyasalarını hemen aşağı itecek ve bu da aşağı yönlü bir kısır döngüye yol açacaktır.

Ancak, her şey kötü görünmüyor. Bazı metrikler, Bitcoin’in “dipten satın almak” için çekici bir değerlemede olduğunu gösteriyor gibi görünüyor. Böyle bir metrik, Düzeltilmiş Fiyat DAA Farkıdır. Her yerde büyük satın alma sinyalleri yanıp sönüyor.

Düzeltilmiş Fiyat DAA Iraksama | Kaynak: Santiment

Bununla birlikte, son düşüş piyasada birçok uzun tasfiyeye neden oldu. Ancak Coinglass.com’dan alınan verilere daha yakından bakıldığında, bunun o kadar da kötü bir şekilde etkilenmediği görülüyor. Bugün sadece 233 milyon dolarlık Bitcoin tasfiye edildi. Maalesef 21 Ocak 2022 ve 4 Aralık 2021’de görülen tasfiyeye kıyasla sönük kalıyor. O günlerde sırasıyla 987 milyon dolar ve 1,58 milyar dolar tasfiye edildi.

Bitcoin Tasfiyeleri | Kaynak: Coinglass.com

Sonuç olarak, kripto piyasalarında şu ana kadar durum korkutucu olsa da – çok da kötü görünmüyor. Rusya-Ukrayna sınırındaki gerilimi düşürmeye yönelik en ufak bir ipucu, Bitcoin ve kripto para piyasasında yeni bir iyimserlikle sonuçlanabilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu