Kripto Para

S Korea: V Global’in eski CEO’su 1,9 milyar dolarlık dolandırıcılık nedeniyle 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Raporlara göre, yedi V Global yöneticisi Cuma günkü son kararda 2 trilyon KRW’yi (1,9 milyar $) zimmete geçirmekten suçlu bulundu. Altısı 14 yıla kadar değişen hapis cezalarına çarptırılırken, eski CEO Lee Byung-gul 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Gelişme, savcıların mahkemeyi sanıkları müebbet hapisle cezalandırması için zorlamasıyla ortaya çıktı. Bu yılın başlarında, yerel raporlara göre, zaten 2,2 trilyon wonun üzerinde para cezasına çarptırıldılar. Savcılar söylemişlerdi,

“Savunucular, emeklilik yaşı garantisi olmayan yaşlılara veya gençlere karşı sistematik ve kasıtlı suçlar işlediler. İtiraz ediyoruz.”

V Global yatırımcılarını temsil eden Daegun hukuk firması, yatırım dolandırıcılığında 52.000’den fazla kurbanla Forkast’a şunları söyledi:

“Kurbanların çoğu, emekli olduktan sonra istikrarlı bir yaşam hayal eden orta yaşlı veya yaşlı vatandaşlardı.”

Bir kripto para borsası olan V Global’in aslında, ulusal para birimine yapılan milyonlarca yatırımın temettü olarak üç katına kadar getiri vaadini yasadışı bir şekilde yerine getirmeleri için üyeler toplayan bir piramit şeması olduğunu belirtmekte fayda var. Bazı yöneticiler daha önce, Benzer Kabul Yasasının Düzenlenmesine İlişkin Yasayı, dolandırıcılığı ve Kapıdan Kapıya Satış Yasasını ihlal ettikleri için soruşturma altında olan çoğu çalışanla birlikte yakalanmıştı.

Avukat ayrıca en az bir kurbanın dolandırıldıktan sonra intihar ettiğini açıkladı. Daha da ekledi,

“Bir aile üyesinin veya yakın bir arkadaşın önerdiği birçok vaka vardı. [V Global] başka bir. “

Geçen yıl, ülke polisi, dolandırıcıların yatırımcıları hızlı kripto karlarıyla cezbetmesi nedeniyle 38 kişinin yerel soruşturma ajansına şikayette bulunduğunu belirtmişti. Benzer küçük dolandırıcılıkların kurbanı olan yaklaşık 470 kurban vardı. Birçok yaşlı kurbanın da toplam 2 milyar wona varan kayıplarla fonlarını kaybettiği bildiriliyor.

Han da şu yorumu yaptı:

“Başka bir dava olup olmayacağından emin değilim. [this grand]ama bu cezanın önemli bir kriter olacağını düşünüyorum.”

Ayrıca, MLM planları, dönen bir yatırım aracı olarak hareket ettikleri için artık kriptoyu da içeren chit fon planlarıyla birlikte birçok Asya ülkesinde popüler finansal araçlardır. Daha önceki yatırımcılar, yeni üyeler ekledikçe ve onlardan mevduat kabul ederken paralarının bir kısmını geri alırlar.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu